5 objawów wskazujących, że musisz iść na badanie wzroku! Jakie symptomy są niepokojące? 5 września 2022

Rutynowe badania wzroku to podstawa do tego, by zachować zdrowe, prawidłowo funkcjonujące oczy. Czasami jednak nie zdajemy sobie sprawy, że znaki, jakie są wysyłane przez oczy, świadczą o konieczności przeprowadzenia niezwłocznej kontroli. Zapoznaj się z naszym dzisiejszym poradnikiem i dowiedz się, jakie są najczęstsze objawy, wskazujące na potrzebę wykonania badania wzroku? 

Kiedy konieczna okazuje się wizyta u okulisty?

Wzrok to jeden z ważniejszych narządów, jakie posiadamy. Umożliwia on codzienne funkcjonowanie i wykonywanie swoich obowiązków – zarówno zawodowych, jak i domowych. Aby oczy prawidłowo działały, konieczne jest ich regularne badanie. Czasami jednak nie wiadomo, kiedy należy udać się do okulisty. Wówczas warto zwrócić uwagę na ewentualne pojawienie się kilku symptomów, których nie można lekceważyć.

Symptom #1 Częstsze niż zazwyczaj mruganie

Mruganie to czynność, którą wykonujemy bezwarunkowo. Jest ona niezbędna do zapewnienia gałce ocznej odpowiedniego nawilżenia, a także pozbycia się ewentualnych zanieczyszczeń, jakie mogły się tam dostać. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, w której zauważamy, że nasze mruganie odbywa się znacznie częściej, niż zazwyczaj. Wówczas może to być oznaka tego, że coś niedobrego dzieje się ze wzrokiem i konieczne jest udanie się do okulisty, w celu wykonania specjalistycznych badań.

Symptom #2 Uciążliwe bóle głowy

Ból głowy to jeden z częstszych objawów pogorszenia się wady wzroku. Najczęściej zdarza się to podczas długiego czytania, oglądania telewizji, korzystania z telefonu lub komputera. W takim przypadku konieczne jest niezwłoczne udanie się do okulisty, bowiem niekiedy okazuje się, że jest potrzeba wymiany okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych na nowe, o innych wartościach. Korzystanie ze szkieł o niewłaściwej korekcji może przyczyniać się nie tylko do bólu głowy, ale także do jeszcze większego pogorszenia się wady wzroku. 

Symptom #3 Uczucie suchych oczu, pieczenie i swędzenie

Uczucie suchych oczu, a także pieczenie i swędzenie to objawy, które bywają bardzo uciążliwe. Powodują dyskomfort, przez który niemożliwe jest normalne funkcjonowanie. Powodów takiej sytuacji może być wiele, jednak zdecydowanie najczęściej jest to oznaka problemów z oczami. Badanie wzroku w tym przypadku może okazać się niezbędne, ponieważ pozwoli na stwierdzenie, czy doszło do pojawienia lub pogłębienia się wady wzroku.  

Author-Default

Zdaniem eksperta

W przypadku suchości, pieczenia lub swędzenia oczu nie zawsze okazuje się konieczne wykonanie okularów korekcyjnych. Czasami wystarczy zastosowanie kropel nawilżających, które szybko zlikwidują wspomniane objawy. Ważne jednak jest, by najpierw wykonać odpowiednie badanie wzroku, by wykluczyć ewentualne schorzenia – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Symptom #4 Trudności z wyostrzeniem wzroku

Problemy z wyostrzeniem widzenia to częsty objaw różnych wad wzroku, a także poważniejszych chorób oczu. Jeśli trudności takie są częste, należy niezwłocznie udać się na badanie wzroku, celem sprawdzenia, czy nie jest konieczne wykonanie nowych okularów korekcyjnych. Problemy z akomodacją oka są częstym objawem astygmatyzmu, który powinien być korygowany okularami z odpowiednimi szkłami.  

Symptom #5 Częste mrużenie oczu 

Mrużenie oczu jest niedobre nie tylko dla nich samych, ale również dla delikatnej skóry wokół. Jest to bowiem jeden z prostszych sposobów na „zdobycie” zmarszczek w tym miejscu. Badanie wzroku pomoże więc zdiagnozować problem i wprowadzić odpowiednie kroki do jego zażegnania. Jeśli natomiast do mrużenia oczu dochodzi na zewnątrz, warto zainwestować w odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne. Może się to okazać rozwiązaniem problemu.

Jak często należy przeprowadzać rutynowe badania wzroku?

Kontrolne badania wzroku powinny być przeprowadzane nie rzadziej niż raz na dwa lata. Częstotliwość taka pomaga na szybkie wykrycie ewentualnej wady wzroku lub rozwijającej się choroby oczu. Warto jednak przy tym wszystkim pamiętać o fakcie, że jeśli zachodzi taka potrzeba – np. w momencie, gdy pojawia się choć jeden z wymienionych wyżej symptomów – na badanie wzroku należy udać się niezwłocznie od momentu zauważenia problemu.

Występuje u Ciebie jeden z wymienionych objawów? Czujesz, że potrzebujesz zbadać swój wzrok?

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka i zdecyduj się na profesjonalne usługi!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.