Pierwsze okulary – jak przyzwyczaić się do ich noszenia? Podpowiadamy 5 maja 2023

Czy właśnie zakupiłem swoje pierwsze okulary? Przyzwyczajenie się do ich noszenia, może być wyzwaniem. Zmiana wizualna, komfort użytkowania oraz sposób, w jaki one wpływają na nasz wygląd, to tylko niektóre z aspektów, z którymi musimy się zmierzyć. Pierwsze dni z okularami mogą być trudne, ale nie ma powodów do zmartwień! W artykule postaramy się przybliżyć najlepsze praktyki oraz wskazówki, które pomogą każdemu początkującemu okularnikowi w procesie adaptacji. Dzięki temu łatwiej przystosuje się do noszenia okularów i zacznie cieszyć się z nowego, wyraźniejszego widzenia.

Jakie objawy towarzyszą noszeniu okularów korekcyjnych w pierwszych dniach?

Pierwszeokulary korekcyjne mogą powodować pewien dyskomfort. Stanowią bowiem pewien rodzaj wyzwania dla oczu, gdyż zmienia się jakość widzenia obrazu. Często towarzyszą temu zawroty i bóle głowy, które są spowodowane adaptacją mózgu do nowej jakości widzenia. Wiele osób w początkowym etapie używania okularów korekcyjnych skarży się także na pieczenie oczu. W okresie przyzwyczajenia może pojawić się także ich przesuszenie i zaczerwienienie. Optyk w takiej sytuacji zaleca stosowanie kropli nawilżających.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Często zdarza się, że na początku noszenia nowych okularów obraz nie jest idealnie ostry, a nawet staje się rozmazany. Jednak nie należy się tym martwić. Nasze oczy i mózg muszą zaadaptować się do nowej sytuacji, a to wymaga czasu. Przyzwyczaić musimy się także do oprawek w naszym polu widzenia. Dodatkowy dyskomfort może stanowić uczucie ucisku nad uszami czy ocieranie skóry w okolicy nosa – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka.

Od czego zacząć adaptację do noszenia okularów korekcyjnych?

Czas, jaki organizm potrzebuje, aby przyzwyczaić się do noszenia okularów, jest kwestią indywidualną. Duże znaczenie będzie tutaj odgrywać wiek osoby, typ wady wzroku, moc soczewek czy rodzaj szkieł. Okres adaptacji może wynosić kilka dni lub nawet tygodni. Najdłużej trwa w przypadku użytkowników okularów progresywnych, gdyż na ich soczewkach znajdują się obszary do patrzenia w bliży i dali. Dzięki temu ich użytkownicy są w stanie widzieć na różne odległości, ale przyzwyczajenie się do różnej ostrości obrazu może nie być łatwe.

Pamiętaj, że w nowych okularach musisz czuć się wygodnie, dlatego warto postawić na oprawki i soczewki wysokiej jakości od sprawdzonych producentów. Wybór produktów od marek, takich jak Prada,GucciRay-BanChloe,Balenciaga czy Michael Kors zapewni wygodę i zminimalizują uczucie dyskomfortu podczas pierwszych dni. Dodatkowo będziemy prezentować się modnie i stylowo. Tańsze modele wykonane są z gorszej jakości tworzyw, które zsuwają się z nosa lub wbijają za uszami.

Jak przyzwyczaić się do noszenia okularów? 3 skuteczne sposoby

Noszenie okularów może być wyzwaniem dla niektórych osób, szczególnie na początku. Jednak istnieją sposoby, aby ułatwić proces przyzwyczajania się do oprawek korekcyjnych i uczynić adaptację mniej uciążliwą.

Zacznij od kilku godzin dzienne z okularami korekcyjnymi

Noszenie okularów korekcyjnych wymaga stopniowego przyzwyczajania do nich naszych oczu. Dlatego nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę i używać ich przez cały czas, gdyż z dużym prawdopodobieństwem w ciągu dnia odczujemy zawroty głowy. Najlepiej ubrać je na kilka godzin dziennie w sytuacjach statycznych. Warto założyć okulary do pracy przy komputerze, czytania czy innych zajęć, które nie powodują konieczności przemieszczania. Gdy proces adaptacji do tych czynności przebiegnie pomyślnie, możemy stopniowo wydłużać czas i nosić je także podczas chodzenia po znanym otoczeniu, najlepiej w domu. Kolejnym krokiem jest wyjście na zewnątrz i korzystanie z wyraźnego obrazu.

Dobierz oprawki dopasowane do kształtu twarzy

Duże wpływ na czas adaptacji ma rodzaj soczewek okularowych i kształt oprawek. Ważne jest dopasowanie okularów do kształtu twarzy. Dzięki temu będą bardziej komfortowe i wygodne w noszeniu. Dobrze dobrane oprawki nie tylko zwiększa wygodę, ale również wpływają na estetykę buzi, podkreślając jej atuty. Na rynku dostępne są różne rodzaje okularów, takie jak okrągłe, kwadratowe, owalne czy kocie oczy. Przy zakupie oprawek warto także zwrócić uwagę na wygodę noszenia – niektórzy wolą lekkie i minimalistyczne modele, a inni bardziej stabilne i sztywne.

Jeśli nie wiesz, jak dobrać okulary do buzi, przeczytaj nasz poradnik: Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?

Regularnie czyść nowe okulary, aby uniknąć dodatkowego obciążenia wzroku

Istotną rolę w procesie przyzwyczajenia do noszenia okularów ma ich regularne czyszczenie przy użyciu odpowiedniej ściereczki i środków. Szkła, które są brudne i zamazane mogą utrudniać ostre widzenia, a nawet powodować rozmycie obrazu, nawet jeśli są właściwie dobrane.

Co zrobić, gdy nie jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do noszenia okularów korekcyjnych?

Jeśli mimo podjętych prób nie możemy przekonać się do noszenia opraw i po kilku tygodniach nadal odczuwamy dyskomfort oraz dolegliwości, takie jak ból głowy, mdłości, uczucie pływania obrazu, należy ponownie udać się do optometrysty. Wykona on kolejnebadanie wzroku, aby wykluczyć złe dobranie szkieł korekcyjnych. Warto także pamiętać, że wadę wzroku można korygować za pomocąsoczewek kontaktowych.

Potrzebujesz zakupić swoje pierwsze okulary korekcyjne?

Umów się na wizytę w salonie optycznym EuroOptyka, pomożemy w wyborze

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.