Najczęściej spotykane wady wzroku. Rodzaje, charakterystyka, objawy 3 czerwca 2022

Obecnie coraz więcej osób zmaga się z wadami wzroku. Częściowo jest to spowodowane trybem życia i sposobem wykonywania obowiązków służbowych, opierających się na pracy przy komputerze. Elektronika, w tym laptopy, tablety czy smartfony w znacznym stopniu wpływają bowiem na nasz wzrok, działając na niego w sposób destrukcyjny. W naszym dzisiejszym artykule mówimy o najczęściej spotykanych wadach wzroku, a także wyjaśniamy, czym się one objawiają i jak je leczyć. Zapraszamy do lektury!

Czym jest wada wzroku?

Wada wzroku to brak umiejętności prawidłowego widzenia. Oczy zmagające się z wadą nie mają zdolności do właściwego wytworzenia zogniskowanego obrazu na centralnej części siatkówki, czyli plamce żółtej. Przez to dana osoba swoje widzenie może określić jako niewyraźne lub zaburzone, ponieważ powstający obraz jest nieostry, a często wręcz całkowicie rozmazany. Poziom braku ostrości zależny jest od rodzaju wady wzroku, a także jej stopnia.

Jakie są powody powstawania wad wzroku?

Zazwyczaj nie ma jednego, konkretnego powodu pojawienia się wady wzroku. Składa się na to szereg sytuacji lub uwarunkowań. Oko jest bowiem złożonym układem optycznym, w skład którego wchodzi wiele elementów, takich jak rogówka, soczewka czy siatkówka, ale też ciało szkliste i liczne nerwy. Wystarczy, że dojdzie do uszkodzenia jednej z tych wielu struktur, aby wzrok nie funkcjonował prawidłowo i doszło do pojawienia się wady wzroku.

Istnieje jednak kilka najczęściej spotykanych sytuacji, w wyniku których dochodzi do pojawienia się wady wzroku. Są to m.in.:

  • długotrwała praca przy komputerze;
  • inne choroby przewlekłe, takie jak np. cukrzyca, nadciśnienie;
  • urazy mechaniczne narządu wzroku;
  • podeszły wiek;
  • otyłość.

Najczęściej spotykane wady wzroku

Choroby oczu pojawiają się u coraz większej grupy osób – już nie tylko dorosłych, ale również u dzieci. Wyróżniamy jednak kilka najpopularniejszych wad wzroku, które są diagnozowane bardzo często. 

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność to najczęściej spotykana wada wzroku. Objawia się niewyraźnym widzeniem daleko położonych obiektów – są one rozmazane i zamglone. Przyczyną takiej sytuacji jest ogniskowanie się obrazu przed siatkówką, a nie na niej, jak jest w przypadku zdrowego oka. Osoby krótkowzroczne bez zarzutu widzą przedmioty położone w niedalekiej odległości.

Krótkowzroczność leczona jest okularami korekcyjnymi z odpowiednio dobranymi szkłami lub soczewkami kontaktowymi. Muszą one mieć prawidłowe – ani zbyt małe, ani zbyt duże – wartości, ponieważ jedynie wtedy spełniają swoje podstawowe funkcje.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Każda, nawet najmniejsza wada wzroku powinna być regularnie kontrolowana przez okulistę lub optyka. Tylko wtedy osoba zmagająca się z nieprawidłowym widzeniem będzie mogła zapanować nad tym, by wada się nie pogłębiała i nie doprowadziła do poważniejszej choroby oczu – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Dalekowzroczność

Dalekowzroczność nazywana jest również nadwzrocznością. Istnieje kilka rodzajów tej wady wzroku i każdy z nich może mieć nieco inne objawy. Zazwyczaj jednak dalekowzroczności towarzyszy niewyraźne widzenie przedmiotów położonych w małej odległości, niekiedy do tego dochodzi również rozmazany lub zamglony obraz daleko położonych obiektów, a także nasilone bóle głowy. 

Mała dalekowzroczność występująca u dzieci, często nie jest leczona okularami korekcyjnymi. Jeśli jednak jej wartość wzrasta powyżej 3 dioptrii – zalecane jest wspomaganie wzroku specjalnymi szkłami. Moc okularów przy nadwzroczności u dzieci zazwyczaj dobierana jest w sposób taki, by nie korygowała całkowicie wady wzroku – głównie po to, by oko miało możliwość przejścia procesu emetropizacji. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak prawidłowo dobrać okulary dla dziecka, zapoznaj się z artykułem znajdującym się na blogu eurooptyka.pl

Prezbiopia, czyli starczowzroczność

Starczowzroczność to wada wzroku, która najczęściej pojawia się między 40 a 50 rokiem życia. Objawia się coraz gorszym widzeniem z bliska. Dla osób z prezbiopią charakterystyczne jest wysuwanie ręki po to, by dokładniej zobaczyć np. napisy na kartce lub w telefonie. Starczowzroczności często towarzyszą również bóle głowy, częstsze mruganie i znacznie szybsze męczenie się wzroku. 

Prezbiopię można korygować okularami korekcyjnymi. Możliwie jest też poddanie się specjalnemu zabiegowi laserowego usuwania wady wzroku.

Astygmatyzm, czyli niezborność

Astygmatyzm to wada, która towarzyszy krótko- lub dalekowzroczności. Zazwyczaj objawia się niewyraźnym widzeniem i rozmytym obrazem, a powodem tego jest fakt, iż wpadająca do oka wiązka promieni rozprasza się i powstają dwa ogniska. 

Niezborność wzroku można podzielić na:

  • astygmatyzm mały – diagnozowany jest przy występowaniu wady poniżej 1 dioptrii;
  • astygmatyzm średni – 1-2 dioptrie;
  • astygmatyzm wysoki – 2-3 dioptrie;
  • astygmatyzm bardzo wysoki – powyżej 3 dioptrii.

Astygmatyzm zdiagnozowany może być podczas profesjonalnego badania wzroku. Dobierane wówczas są również metody jego korygowania, a najpopularniejszym sposobem jest noszenie specjalnych okularów korekcyjnych z soczewkami torycznymi.

Obawiasz się, że zmagasz się z którąś z wad wzroku? Czujesz, że potrzebujesz okularów korekcyjnych?

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka i poproś o profesjonalną poradę!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.