Zalety noszenia soczewek kontaktowych zimą. Czy mróz jest przeszkodą? 26 marca 2023

Zima to pora roku, która jest mocno uciążliwa dla osób z wadami wzroku. Zmienna temperatura, promieniowanie UV, parowanie szkieł okularowych, dyskomfort podczas uprawiania sportów zimowych – z tym wszystkim musi zmagać się każdy, kto nosi okulary korekcyjne. Warto zastanowić się, czy w okresie zimowym lepszą alternatywą nie będą szkła kontaktowe. Tylko czy soczewki podczas mrozu można nosić w pełni bezpiecznie? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przybliżamy zalety stosowania soczewek, gdy temperatura spada poniżej zera.

Czy można bezpiecznie nosić soczewki na mrozie?

Jedną z największych obaw osób sięgających po szkła kontaktowe jest to, czy nie będą one zamarzać i nie staną się szkodliwe przy dużej zmianie temperatury. Zakładane bezpośrednio na gałkę oczną, zapewnią nam skuteczne widzenie i bezpieczeństwo. Na naszym oku mają one jednak swoiste ogrzewanie i nie ma możliwości, by zamarzły. Do tego mogłoby dojść wyłącznie poprzez złe ich transportowanie w pojemniku, dlatego, gdy przewozimy soczewki, należy je odpowiednio chronić przed warunkami atmosferycznymi. Soczewki w zimie możemy więc nosić w pełni bezpiecznie i komfortowo. Bo choć składają się z wody nawet w 50-60%, to można je zakładać przez cały rok.

Noszenie soczewek kontaktowych w zimie – o czym należy pamiętać?

Niektórzy zastanawiają się, jak można podnieść komfort noszenia soczewek kontaktowych tak, by nie powodowały suchości oka, a zapewniały odpowiednią korekcję. Kluczem jest jednak odpowiednie dopasowanie szkieł kontaktowych w zimie. Konieczne jest również zachowanie wzmożonej higieny i odpowiednia ich pielęgnacja. Niezależnie od pory roku unikajmy podstawowych błędów, jeśli nie wiesz jakich, przeczytaj nasz wpis: Czego nie robić nosząc soczewki kontaktowe – największe błędy, których trzeba się wystrzegać.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Gdy temperatura na zewnątrz spada, polecamy sięganie po soczewki jednodniowe. W niskich temperaturach niektóre soczewki kontaktowe mogą nieco twardnieć, stąd sięganie po te modele zwiększy komfort i bezpieczeństwo noszenia. Zimą soczewki stabilnie utrzymują się na oku. Jeśli jednak będziemy odczuwać suchość warto sięgnąć po krople, które nawilżają oczy. Zdecydowanie mocniej dbajmy o soczewki, dokładnie je myjmy i odkażajmy. Dzięki temu zapewnimy sobie bezpieczne ich użytkowanie – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka.

Dlaczego soczewki lepiej sprawdzą się zimą niż okulary?

Największym dyskomfortem noszenia okularów korekcyjnych w chłodne dni, jest to, że okulary parują po zmianie temperatury otoczenia. W przypadku szkieł kontaktowych nie ma takiej możliwości. Soczewki nie parują, dzięki czemu ich noszenie zimą znacznie zwiększa nasz komfort. Przebywanie na zewnątrz i wchodzenie do nagrzanych pomieszczeń odbędzie się bez zmian w jakości widzenia. Dodatkowo zakładanie soczewek kontaktowych zimą jest bezpiecznie i może nam ułatwić uprawianie sportów, takich jak jazda na nartach. Ponieważ są zakładane bezpośrednio na gałkę oczną, dodatkowo łatwo ubierzemy gogle czy okulary przeciwsłoneczne, które odbijają promienie słoneczne. A to jest niezbędne do bezpiecznego jeżdżenia na nartach lub snowboardzie.

Jak zadbać o dobre nawilżenie oczu, nosząc soczewki w zimie?

Uczulenia, nadwrażliwość czy suchość oka mogą być przeciwwskazaniem do noszenia soczewek. Jednak jeśli nie są to trwałe i długotrwałe problemy, warto odpowiednio zadbać o oko, by móc komfortowo nosić szkła kontaktowe. Przede wszystkim wybór soczewek na rynku jest ogromny. Szczególnie zimą sięgajmy po tę alternatywę dla okularów progresywnych czy okularów do komputera. Postawmy na modele z filtrem UV (bo promienie UV odbijają się od śniegu, a oczy należy chronić przed ich negatywnym wpływem). W zimne dni warto zrezygnować z soczewek kolorowych, które stają się coraz bardziej popularne, ale mają gorsze parametry oddychalności niż klasyczne modele. Profilaktycznie dobrze jest stosować sól fizjologiczną lub krople nawilżające. Jeśli problem suchości bardzo nam dokucza, zgłośmy się do optyka na badanie wzroku.

Pożegnaj problem parujących zimą okularów dzięki soczewkom kontaktowym! 

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka, aby uzyskać najlepsze soczewki kontaktowe dopasowane do Twoich potrzeb!

Jakie soczewki kontaktowe są najlepsze na zimę?

Wiemy już, że soczewki kontaktowe można nosić zimą w pełni bezpiecznie. Tą metodą korekcji wzroku zapewnimy sobie wysoki komfort podczas uprawiania sportu. Największą jej zaletą jest to, że szkła kontaktowe nie parują, a zakładanie ich w niskich temperaturach jest bezpieczne.

Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się: 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.