Jak często należy badać wzrok? Wyjaśniamy 15 lipca 2022

Wzrok to narząd, który umożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie. Ważne więc jest, aby dobrze o niego dbać. W tym celu należy przeprowadzać regularne badanie wzroku, które pomaga wykryć ewentualne wady lub choroby. W dzisiejszym wpisie tłumaczymy, dlaczego profilaktyka jest tak ważna oraz jak często należy chodzić do okulisty. Zapraszamy do lektury!

Profilaktyka to podstawa – pamiętaj o regularnym badaniu wzroku!

Jeśli chodzi o zdrowie każdego z nas, najważniejsza jest profilaktyka – regularne wykonywanie wszelkich badań pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych zmian, które mogłyby przerodzić się w choroby. Znane jest powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć i sprawdza się ono w każdym aspekcie życia. 

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Umożliwia on wygodne i bezpieczne funkcjonowanie każdego dnia. Ważne więc jest, aby odpowiednio o niego dbać. Podstawą w tym przypadku jest regularne wykonywanie badań wzroku.

Częstotliwość badania wzroku u dzieci w wieku szkolnym i młodszych

Częstotliwość wykonywania badania wzroku zależna jest od kilku czynników. Jednym z nich jest wiek danej osoby. Rodzice dzieci w wieku szkolnym powinni zabierać swoją pociechę do okulisty minimum jeden raz w roku. 12 miesięcy to optymalna odległość, dzieląca jedną konsultację okulistyczną od drugiej. 

Jeśli jednak podczas badania okaże się, że konieczne jest wyrobienie okularów korekcyjnych dla dziecka, może pojawić się przymus częstszych wizyt u okulisty. Ważne bowiem jest, by maluch miał zapewnione odpowiednie wsparcie dla wzroku, ponieważ tylko w taki sposób będzie miał możliwość prawidłowego i zdrowego rozwoju.  

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, kiedy należy udać się z dzieckiem na badanie wzroku? Po tych objawach poznasz, że Twoje dziecko może mieć wadę wzroku – wejdź na blog eurooptyka.pl i zapoznaj się z dostępnym tam artykułem!

Jak często powinny badać wzrok osoby dorosłe?

Osoby dorosłe same już mogą stwierdzić, w jakim stanie jest ich wzrok – czy widzą wszystko prawidłowo, bez żadnych problemów, czy może niekiedy obraz im się delikatnie rozmywa. Każdy niepokojący sygnał powinny skonsultować z doświadczonym okulistą, który wykona badanie wzroku i stwierdzi, czy konieczne jest zainwestowanie w odpowiednio dobrane okulary korekcyjne

W grupie wysokiego ryzyka są osoby po 40 roku życia, a także zmagające się z innymi przewlekłymi chorobami. Wbrew pozorom mają one ogromny wpływ na narząd wzroku. Absolutnym minimum jest więc odwiedzanie okulisty raz w roku, jednak jeśli zachodzi taka potrzeba – nie należy czekać, tylko niezwłocznie udać się do specjalisty. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które noszą okulary dla kierowców lub okulary do komputera, bowiem ich wzrok – przez czynniki zewnętrzne, jakimi są m.in. intensywne światło słoneczne oraz negatywne oddziaływanie ekranu monitora – jest znacznie bardziej narażony na pogorszenie.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Osoby zawodowo pracujące „za kierownicą” lub przy komputerze powinny jeszcze bardziej dbać o swoje oczy. W ich przypadku bez wahania można decydować się na częstsze wizyty okulistyczne, ponieważ narząd wzroku jest poniekąd ich narzędziem pracy. Aby mogła ona być wykonywana w sposób przede wszystkim bezpieczny, oczy muszą mieć odpowiednią ochronę – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Częstotliwość chodzenia do okulisty przez osoby w podeszłym wieku

Określenie „podeszły wiek” jest określeniem względnym. W tym przypadku chodzi jednak w szczególności o osoby, które przede wszystkim zmagają się z innymi chorobami, takimi jak np. cukrzyca. Ten rodzaj schorzenia może w negatywny sposób wpływać na wzrok, przez co w krótkim okresie może dojść do znacznego pogorszenia się wady.

W związku z tym osoby powyżej 60 roku życia powinny regularnie, nie rzadziej niż raz w roku chodzić do okulisty. Mogą one dzięki temu systematycznie badać wzrok i sprawdzać, czy wada wzroku nie powiększyła się w znaczny sposób.

Starsze osoby często decydują się na zakup okularów progresywnych, które mogą znacznie ułatwiać ich codzienność. Należy jednak mieć świadomość tego, że zanim funkcjonowanie w nich będzie całkowicie przyjemne i bezproblemowe, może pojawić się problem z przyzwyczajeniem się do tego typu produktu. Soczewki takich okularów mają bowiem nieco inną budowę niż klasyczne soczewki korekcyjne, przez co nauka funkcjonowania w nich może być nieco dłuższa.  

Od Twojej ostatniej wizyty u okulisty minął długi czas i uważasz, że przyszła pora na kolejne badanie wzroku?

Odwiedź nasz salon optyczny!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.