5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu okularów korekcyjnych, których należy się wystrzegać! 7 grudnia 2020

Zakup okularów to często inwestycja na lata, dlatego powinny one nie tylko podobać się właścicielowi, ale i być odpowiednio dopasowane do wady wzroku i kształtu twarzy. Dziś przedstawiamy listę najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu okularów korekcyjnych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czego unikać!

#1: Niedopasowane oprawki okularowe do twarzy 

Wiele osób wybiera okulary na podstawie panującej mody. Przy wyborze odpowiedniego modelu okularów można kierować się trendami, jednak najważniejsze jest ich odpowiednie dopasowanie do proporcji naszej twarzy. Wybierając idealne oprawki dla siebie, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kształt twarzy, nosa, oczu, szczęki oraz ich wzajemne położenie względem siebie. Niestety nie zawsze oprawki, które nas zainteresowały w witrynie sklepowej, dobrze będą wyglądać na naszej twarzy. Jeśli będziemy kierować się wyłącznie modą, możemy wyglądać wręcz groteskowo. 

Do najczęściej popełnianych błędów wynikających z niedopasowania oprawek okularowych można zaliczyć:

  • zbyt małe lub zbyt duże oprawki;
  • nieodpowiedni kształt oprawek;
  • nieodpowiedni kolor oprawek;
  • oprawki zasłaniające brwi. 

Istnieje kilka uniwersalnych zasad dotyczących doboru okularów. Odpowiednio dopasowane okulary pozwolą zachować odpowiednie proporcje twarzy, a nawet podkreślić jej atuty. Źle dopasowane oprawki z kolei uwypuklają różne mankamenty. 

Propozycji ciekawych opraw jest naprawdę wiele, warto więc wiedzieć, jak prawidłowo dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy

#2: Noszenie okularów ze źle dobranymi parametrami 

Najczęściej źle dobranym parametrom okularów jest ich moc (nieadekwatna do wady wzroku). Noszenie okularów z nieodpowiednio dopasowaną mocą może być przyczyną nie tylko złej jakości widzenia, ale również bólów i zawrotów głowy, podwójnego widzenia, łzawienia, nadmiernego mrugania czy nawet przewlekłego zapalenia spojówek. 

Chcesz kupić okulary, które będą idealnie dopasowane?

Odwiedź nasz salon optyczny 

#3: Kupowanie gotowych okularów 

Gotowe okulary dostępne w supermarketach, bazarach, a nawet aptekach kuszą konsumentów niskimi cenami. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że okulary są wyrobem medycznym. Zakup ich, bez konsultacji z okulistą lub optykiem, to poważny błąd. Po długotrwałym użytkowaniu ,,gotowców” należy liczyć się z późniejszymi kosztami poniesionymi na leczenie u okulisty. Okulary sklepowe wyprodukowane są z kiepskiej jakości materiałów, często też pojawiają się błędy przy ich oznaczeniach. Moc takich szkieł jest zwykle zbyt słaba lub zbyt mocna. Ponadto kupując gotowe okulary, trzeba mieć na uwadze to, że nie będą one odpowiednio dopasowane do naszego rozstawu źrenic (PD). Dobrze wykonany przez optometrystę pomiar rozstawu źrenic jest niezbędny do uzyskania prawidłowego widzenia w okularach. W gotowych produktach parametr ten jest całkowicie przypadkowy.  

#4: Kierowanie się wyłącznie marką okularów

Bardzo częstym błędem przy wyborze okularów korekcyjnych jest kierowanie się wyłącznie marką. Prawdą jest, że okulary renomowanych producentów, takich jak Ray BanOakley czy Solano, którzy długo budowali swoją renomę, są bardziej wytrzymałe, a także mają doskonałe właściwości optyczne, ponieważ do ich produkcji wykorzystano wysokiej jakości materiały. Jednak marka okularów nie powinna być jedynym priorytetem przy ich wyborze. Ważniejszą kwestią jest to, żeby były odpowiednio dopasowane do naszej wady wzroku, wyglądu twarzy, a także przeznaczenia. Warto zawsze zapytać specjalistę w salonie optycznym, które okulary będą najlepszym rozwiązaniem przy naszym stylu życia. Przykładowo jeśli pracujemy wiele godzin przed monitorem, nasze okulary do komputera powinny mieć specjalną powłokę antyrefleksyjną, której zadaniem jest likwidowanie refleksów świetlnych odbijających się od ekranu. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Aby mieć pewność, że nasze okulary są odpowiednio dobrane do wady wzroku, należy regularnie wykonywać badanie wzroku. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że nasza wada wzroku nie uległa pogorszeniu – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka 

#5: Kupowanie okularów w ciemno, bez wcześniejszej przymiarki 

Po okulary dobrze jest udać się do wybranego salonu optycznego i przymierzyć kilka par, zanim zdecydujemy się na konkretny model. W końcu nikt z nas nie lubi kupować kota w worku. Szczególnie kiedy w grę wchodzi nasze zdrowie. Udając się do dobrego optyka, nie tylko będziemy mogli zasięgnąć porady specjalisty w dobrze odpowiednich szkieł i oprawek, ale uzyskamy również wszystkie informacje dotyczącego tego, czy oprawki i szkła produkowane są z wysokiej jakości materiałów oraz, czy pochodzą ze sprawdzonego źródła. Informacji tych bardzo często próżno szukać na stronach internetowych. Co więcej, kupując oprawy w salonie optycznym, zawsze możemy też liczyć na usługi gwarancyjne i pogwarancyjne. Jeśli cokolwiek stanie się z okularami, salon optyczny skontaktuje się z producentem oprawy, bądź szkieł i szybko rozwiąże problem. 

Przeczytaj na naszym blogu również:

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.