Czy nienoszenie okularów przy wadzie pogarsza wzrok? 16 października 2024

We współczesnym świecie coraz więcej osób zmaga się z wadą wzroku. Do najczęstszych należą krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Badacze ostrzegają, że schorzenia oczu będą w przyszłości dotykać jeszcze szersze grono społeczeństwa, w tym dzieci i młodzież. Mają na to wpływ nie tylko kwestie dziedziczne, ale także obecny tryb życia (spędzanie czasu przed komputerem i ekranem smartfona) oraz mieszkanie w dużych, zanieczyszczonych smogiem miastach. Coraz częściej okuliści wystawiają recepty na okulary. Czy nienoszenie szkieł lub soczewek przy wadzie wzroku może jeszcze pogorszyć schorzenie? Wyjaśniamy!

Co ma wpływ na powstawanie wad wzroku?

We współczesnym świecie coraz więcej osób wychodzi od okulisty z receptą na okulary korekcyjne. Wady wzroku występują dziś o wiele częściej i dotykają nie tylko osoby starsze, ale również dzieci, młodzież i dorosłych. Naukowcy ostrzegają, że może być jeszcze gorzej. Dlaczego schorzenia oczu są tak powszechne? Mają na to wpływ między innymi:

  • kwestie genetyczne;
  • styl życia – praca przed monitorem bez okularów do komputera, wolny czas spędzany przed ekranem smartfona, brak aktywności fizycznej;
  • życie w dużych miastach, zanieczyszczonych smogiem;
  • wiek (niektóre wady postępują wraz z upływem lat);
  • współistniejące choroby, na przykład cukrzyca;
  • brak regularnych kontroli okulistycznych i zaniedbania korekcji wzroku.

Jakie są najczęściej występujące obecnie wady wzroku?

Najczęściej występujące obecnie wady wzroku to:

  • krótkowzroczność (minusowa wada wzroku) – problemy z ostrym, wyraźnym widzeniem obiektów znajdujących się w oddali;
  • dalekowzroczność (nadwzroczność, popularne plusy) – zmęczenie oczu, bóle głowy, przy słabej akomodacji problem z widzeniem z bliska (w starszym wieku również z daleka)
  • astygmatyzm – zamglony, niewyraźny obraz z rozmytymi konturami;
  • starczowzroczność (prezbiopia) – utrata zdolności akomodacji oka;
  • daltonizm – zaburzenie związane z rozpoznawaniem barw;
  • zez – nieprawidłowe ustawienie oczu względem siebie podczas spoglądania na dany przedmiot.

Czy to prawda, że noszenie okularów rozleniwia oczy?

Niektórzy wciąż wierzą w niebezpieczny mit, że noszenie okularów pogarsza wzrok, ponieważ szkła korekcyjne rozleniwiają oczy. Z tego względu unikają jak ognia spotkania z okulistą i wzbraniają się przed korekcją schorzenia za pomocą szkieł lub soczewek kontaktowych. Prawda jest jednak zgoła inna – to nienoszenie okularów przyczynia się do pogorszenia widzenia! Fakt ten potwierdzony jest wieloletnimi badaniami naukowymi.

Czy nienoszenie okularów przy wadzie pogarsza wzrok?

Pogorszenie się wady wzroku poprzez nienoszenie okularów w dużej mierze zależy od samego schorzenia i jego skali. Niektóre osoby z wadą -0.5 dioptrii mogą w ogóle nie dostrzegać dyskomfortu związanego z jakością funkcjonowania, podczas gdy dla innych nawet niski stopień astygmatyzmu może być bardzo uciążliwy. Badania naukowe wykazały jednak znaczny związek pomiędzy pogorszeniem wady wzroku a brakiem odpowiedniej korekcji. Wyniki są jasne – zarówno bez okularów, jak również ze źle dobranymi szkłami, jakość widzenia pogarsza się o wiele szybciej!

Author-Default

Zdaniem eksperta

Wielu ludzi zastanawia się, od jakiej wady powinno się nosić okulary. Niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od jej rodzaju, skali oraz wpływu na jakość codziennego życia. Zwykle schorzenia w granicach 0.5 dioptrii uznawane są za wadę fizjologiczną i nie wpływają negatywnie na funkcjonowanie. Optyk może zalecić na przykład kupno okularów dla kierowców. Natomiast dla innych ludzi nawet mniejsza wada może być uciążliwa. Dlatego tak ważne są badania i regularne wizyty u wykwalifikowanego specjalisty – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Dlaczego bez okularów nasz wzrok może się pogorszyć?

Noszenie okularów w przypadku wady wzroku utrudniającej codzienne funkcjonowanie jest bardzo ważne. Bez odpowiednio dobranych szkieł nasze oczy zmuszone są do bardziej wytężonej pracy, co często skutkuje ich przeciążeniem. W efekcie mięśnie gałki ocznej są stale napięte, a z czasem stają się słabsze i zmienia się ich kształt. Prowadzi to do pogłębienia schorzenia i pogorszenia jakości widzenia w stosunkowo krótkim czasie.

Jakie oznaki wskazują na to, że potrzebujesz okularów korekcyjnych?

Dobrym nawykiem jest regularne odwiedzanie okulisty lub optometrysty i wykonywanie badania wzroku przy użyciu profesjonalnych narzędzi. Szybka wizyta u specjalisty w dziedzinie optyki jest szczególnie ważna szczególnie, gdy:

  • występują trudności w widzeniu utrudniające codzienne funkcjonowanie (nieostry, zamglony obraz, niewyraźne kontury obiektów itp.);
  • pogarsza się jakość widzenia po zmroku, przeszkadzają ostre światła;
  • pojawiają się problemy z czytaniem;
  • dyskomfort sprawia oglądanie filmów, praca przed komputerem itp.;
  • często występuje mrużenie oczu;
  • pojawiają się bóle głowy, problemy z koncentracją;
  • oczy są zmęczone, często łzawią, są zaczerwienione, pieką.

Jak wybrać odpowiednie okulary korekcyjne?

Wybór odpowiednich okularów to niełatwe zadanie. Należy pamiętać, że każde kupno szkieł musi być poprzedzone badaniami wzroku i wizytą u okulisty lub optometrysty. Noszenie źle dobranych okularów może przyczyniać się do pogorszenia wzroku tak, jak nienoszenie ich wcale. Wybierając wymarzony model, zarówno w przypadku okularów korekcyjnych, jak i okularów przeciwsłonecznych, warto zwracać uwagę na:

  • wytrzymałość i jakość wykonania – najlepiej kupować okulary w sprawdzonych salonach optycznych, które oferują usługi stacjonarnie i online;
  • materiał – tworzywo sztuczne, metal;
  • kształt oprawek – najpopularniejsze to oprawki prostokątne, okrągłe, kwadratowe, oversize, kocie oczy (cat eyes), wayfarer, aviator, geometryczne;
  • kolor oprawek – modele klasyczne, kolorowe lub transparentne;

marka – można wybierać wśród wielu producentów i zdecydować się na przykład na okulary Ray Ban, okulary Gucci, okulary Prada, okulary Versace, okulary Balenciaga, okulary Dolce & Gabbana, okulary Michael Kors czy okulary Emporio Armani.

Chcesz zadbać o swój wzrok i szukasz dobrej jakości okularów?

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka i poproś o pomoc naszego specjalistę!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.