Co robić, aby okulary nie parowały? 14 czerwca 2021

Parowanie okularów to problem, który jest doskonale znany każdemu krótko- i dalekowidzowi. Do zaparowania szkieł dochodzi najczęściej w wyniku kontaktu ciepłego powietrza z zimnymi okularami. Może do tego dojść również podczas noszenia maseczek ochronnych, kiedy wydychane powietrze zamiast na wprost unosi się do góry. Choć dla osób, które okularów nie noszą, problem parowania szkieł może wydawać się nieistotny, każdy okularnik wie, że jest to niezwykle uciążliwe. Zaparowane okulary znacząco utrudniają widoczność i w skrajnych przypadkach może spowodować potknięcie i wypadek.

Niebezpieczne sposoby na parujące okulary, czyli czego nie robić?

Osiadanie skroplonej wody na szkłach okularów korekcyjnych czy progresywnych w wyniku różnic temperatur może przysporzyć nam nie lada kłopotów. W internecie znaleźć można wiele porad, jak radzić sobie z parowaniem okularów. Musimy jednak bardzo uważać, ponieważ część z nich jest nie tylko nieskuteczna, ale wręcz niebezpieczna dla szkieł. Łatwo bowiem możemy zniszczyć powłokę ochronną, porysować okulary i uszkodzić soczewkę. Czego więc na pewno nie robić, by pokonać parowanie szkieł okularowych?

Szukasz sposób na parujące okulary? Zadbaj o jakość szkieł i odpowiednie powłoki

Odwiedź nasz salon optyczny i skorzystaj z porady eksperta 

Co zrobić, by okulary nie parowały? Skorzystaj z profesjonalnych środków

naszych salonach optycznych oraz w profesjonalnych sklepach internetowych znajdziemy specjalne środki zapobiegające parowaniu okularów. Mają one postać żelu lub płynu, który z pomocą specjalnej ściereczki należy równomiernie rozprowadzić na szkłach. Pozostawiają one bezpieczną powłokę, która ochroni nie tylko przed parowaniem, ale również zmniejszają osadzanie się kurzu i zabrudzeń. Takie profesjonalne preparaty można stosować na okularach dla kierowcówprzeciwsłonecznychdla dzieci i tych bardziej specjalistycznych (np. sportowych). Niestety żaden preparat nie wyeliminuje problemu z parowaniem w 100%, ale z pewnością w dużej części go ograniczy. W połączeniu z innymi metodami będzie na pewno skuteczny.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Absolutnie odradzamy pocierania okularów mydłem, pianką do golenia, alkoholem, pastą do zębów czy szamponem. Takie zabiegi doprowadzą w krótkim czasie do uszkodzenia soczewki lub do powstawania zniekształceń obrazu przez pozostawienie warstwy na szkłach – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Postaw na okulary ze specjalistycznymi szkłami

Jednym z najlepszych, choć niestety droższych sposobów na walkę z parowaniem szkieł okularowych, jest zakup specjalistycznych szkieł z powłoką hydrofobową. Soczewki okularowe wyposażone są w cienką powłokę, której zadaniem jest sprawienie, by cząsteczki wody nie osiadały zbyt łatwo na powierzchni okularów. Dzięki takiej warstwie ochronnej zminimalizowane będzie parowanie, a jeśli już do niego dojdzie, proces odparowania szkieł przebiegnie znacznie szybciej.

Producenci soczewek okularowych prześcigają się w coraz to nowych rozwiązaniach, mających na celu zminimalizować problem parowania. Jedna z japońskich marek produkuje specjalną powłokę antyrefleksyjną FogLessCoat. Wyróżniają ją właściwości hydrofilne, czyli zmniejszające efekt zamglenia i zaparowania.

Jak poradzić sobie z parowaniem okularów przy noszeniu maseczki?

Jeśli przyczyną nadmiernego parowania okularów jest noszona przez nas maseczka ochronna, oprócz stosowania odpowiednich preparatów, musimy zacząć od właściwego ułożenia zarówno maski, jak i okularów.

Wbrew pozorom wielu nas nie dba o prawidłowe dopasowanie oprawek i stabilne ich osadzenie na nosie. Okulary nie powinny się zsuwać, jeśli zdarza nam się to zbyt często, warto udać się do salonu optycznego i poprosić o dostosowanie oprawek do naszej twarzy. 

By szkła nie parowały, nie mogą one opierać się zbyt dużą powierzchnią na policzkach i przylegać ściśle do kości czołowej.

Kolejnym krokiem jest wybór pasującej do naszej twarzy maseczki i jej odpowiednie nałożenie. Najlepiej jest korzystać z maseczek wyposażonych w specjalny drucik. Warto dokładnie dogiąć go, by maska przylegała do nosa i policzków. Dopiero na tak przygotowaną maskę zakładamy okulary. Nie warto wykonywać tych czynności odwrotnie, ponieważ nie uzyskamy tak dokładnego dopasowania tkaniny maski, jak jest to potrzebne. 

Na zaparowywanie szkieł okularowych podczas noszenia maseczek ma duży wpływ materiał, z jakiego ją wykonano. Polecamy szczególnie maski z filtrami FFP1, FFP2 i FFP3, które da się dokładnie dopasować, a ich budowa zmniejszy parowanie.

Co robić, by okulary nie pasowały? Podsumowanie

By zapewnić sobie idealną widoczność przez okulary i zminimalizować parowanie szkieł, warto zastosować równocześnie kilka sprawdzonych metod. Podczas noszenia maseczek konieczne jest zadbanie o jej dopasowanie do kształtu twarzy. Dodatkowo polecamy skorzystać z profesjonalnych preparatów zmniejszających parowanie okularów. A jeśli planujemy zakup nowych oprawek, warto wybrać szkła z odpowiednimi powłokami.

Przeczytaj nasze wpisy powiązane: 

Jak prawidłowo czyścić okulary?

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.