Przed nami pokolenia krótkowidzów. Czy można spowolnić postęp tej wady u dzieci? 13 października 2022

Siedzący tryb życia, duża ilość nauki, brak ruchu i spędzanie wielu godzin przed monitorami – to tylko niektóre z przyczyn pogarszających jakość wzroku u dzieci. Niestety coraz większa ich liczba zmaga się z krótkowidztwem. Wadę wzroku da się skorygować z wykorzystaniem okularów korekcyjnych z odpowiednio dopasowanymi szkłami. Czy w jakiś sposób możemy spowolnić jej postęp u dziecka? Jak walczyć z krótkowidztwem u naszych maluchów? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Co oznacza krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, nazywana inaczej miopią jest wadą wzroku, w której niewłaściwie działające oko widzi wyraźnie tylko przedmioty znajdujące się blisko. To, co znajduje się dalej, staje się dla oczu rozmazane i niewyraźne. Krótkowzroczność pojawia się, gdy moc rogówki lub długość gałki ocznej jest zbyt duża. Promienie świetlne, które wpadają do oka zamiast na siatkówce, skupiają się przed nią. Wyróżnia się kilka stopni tej wady wzroku. Przyjmuje się, że do -3 dioptrii to mała krótkowzroczność, średnia występuje, gdy mamy -4 do -7 dioptrii, a duża jest powyżej -7 dioptrii.

Po czym poznać, że dziecko jest krótkowidzem?

W zależności od wieku dziecka, może być łatwiej lub trudniej zorientować się, że ma ono problem z widzeniem. Większość dzieci nie przyznaje się do tego, że słabo widzi, bo też jest to dla niego tak naturalne, że nie zwraca na to uwagi. Skąd więc mamy wiedzieć, że z dzieckiem należy udać się na badanie wzroku? Przede wszystkim maluch, który niedowidzi, będzie mrużyć oczy oraz podchodzić bardzo blisko przedmiotów, które chce zobaczyć, np. telewizora. Objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest mocne skupianie wzroku, wysuwanie głowy w kierunku obiektu czy właśnie nadmierne zbliżanie się do niego. Nieco łatwiej będzie w przypadku dzieci szkolnych, ponieważ ewentualne problemy z nauką są często wynikiem złego widzenia. Warto zwrócić uwagę również na bóle głowy u dzieci.

Od czego psuje się wzrok dzieci?

Wśród czynników, które pogarszają wzrok u dzieci są m.in. źle dobrane okulary korekcyjne. Niebezpieczne jest również niewykrycie problemu we właściwym czasie, dlatego warto z dzieckiem regularnie chodzić na badania wzrokuOd czego jeszcze pogłębia się krótkowidztwo u malucha?

 • nierozpoznane wady refrakcji,
 • choroby powierzchni oka (zapalenie spojówek, jęczmienie i gradówki oka),
 • złe warunki, w których spędza czas dziecko, np. brak sportu, szczególnie tego na świeżym powietrzu,
 • nauka przy złym oświetleniu,
 • zła postawa ciała podczas nauki i zabawy,
 • nadużywanie korzystania ze smartfona, komputera i innych monitorów,
 • czytanie po ciemku,
 • niewłaściwa dieta, uboga w witaminy i zdrowe tłuszcze.

Według badań prowadzonych w czasie pandemii covid, za pogłębianie się krótkowidztwa u dzieci odpowiada przede wszystkim brak ruchu i przebywania na świeżym powietrzu oraz praca w bliży. Musimy również pamiętać, że wady wzroku są dziedziczne, tak że jeśli rodzice mają problemy z widzeniem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem będzie dotyczył też dzieci. Czynnikami ryzyka mogą być również depresja, niedożywienie, częste czytanie, oglądanie telewizji. Okazuje się, że dzieci, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, w naturalnym oświetleniu, są zdecydowanie mniej narażone na powstanie wad wzroku.

Jak zatrzymać krótkowzroczność u dzieci?

Niestety wady wzroku są coraz częstsze u dzieci, nie tylko w wieku szkolnym, ale też młodszych. Dlatego warto podejmować działania profilaktyczne oraz po wykryciu wady wzroku szybko wdrożyć właściwe leczenie. Jedną z najbardziej skutecznych metod jest stosowanie okularów z soczewkami MiYOSMART.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Soczewki okularowe Hoya MiYOSMART to przełomowe rozwiązanie. Pozwala na dokładne korygowanie wady wzroku poprzez ograniczenie wzrostu długości oka dziecka. Wiemy, że im dłuższe oko, tym większa jest krótkowzroczność. Okulary MiYOSMART sprawiają, że światło, które wpada do oka z przodu, skupi się na siatkówce i tym samym możliwe stanie się wyraźne widzenie na odległość. Z kolei kiedy mamy do czynienia ze światłem wpadającym z boku, skupi się ono przed siatkówką. Będzie to sygnał dla dziecięcego oka, by przestało rosnąć w takim szybkim tempie – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Sposoby leczenia krótkowzroczności dziecięcej

Oprócz terapii polegającej na noszeniu odpowiednio dopasowanych okularów dziecięcych, stosuje się również:

 • ortokorekcję, czyli zakładanie specjalnych soczewek kontaktowych na noc,
 • zakrapianie kroplami z 0,01% Atropiny (również na noc),
 • terapię widzenia,
 • wieloogniskowe soczewki kontaktowe.

By skutecznie walczyć z tą wadą wzroku u dzieci, należy szybko reagować, nie odkładać leczenia na później, spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, zmotywować maluchy do aktywności fizycznej i zadbać o ich zdrową dietę.

Walczysz z krótkowidztwem swojego dziecka?

Przyjdź z nim na badanie wzroku i dobierz skuteczne soczewki Hoya MiYOSMART!

Dlaczego warto leczyć krótkowzroczność dzieci soczewkami Hoya MiYOSMART?

Przede wszystkim metoda leczenia krótkowzroczności soczewkami Hoya MiYOSMART wyróżnia się wysoką skutecznością przy równoczesnej rozsądnej jej cenie. Nie wymaga nakładów czasu, a jedynie skrupulatnego noszenia okularów przez dziecko. Co ważne, metoda nie jest inwazyjna i bolesna. Badania dowiodły wysoką skuteczność stosowania soczewek Hoya. Progresja krótkowzroczności u badanych dzieci była niższa o 60% w porównaniu do stosowania tradycyjnych okularów

wykorzystanie soczewek hoya miyosmart do leczenia wad wzroku dzieci

 

Na czym polega leczenie krótkowzroczności soczewkami MiYOSMART?

Leczenie opiera się spowolnieniu rozwoju krótkowzroczności. Dzieci otrzymują odpowiednio dopasowane soczewki Hoya MiYOSMART, które oprawiane są w dowolnie wybrane oprawki, np. marek takich jak OakleyPolaroidRay-Ban czy SolanoSoczewki MiYOSMART spowalniają postęp wady u dzieci, dzięki czemu widzą one wyraźniej. Dodatkowo takie leczenie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób oczu już w dorosłym życiu. Będziemy w stanie uchronić dzieci przed późniejszym noszeniem okularów do komputeraokularów dla kierowców czy okularów progresywnych.

Nie wiesz, jak zadbać o wzrok swojego dziecka?

Skorzystaj z naszych porad i odwiedź nasz salon optyczny na profesjonalną konsultację!

Jakie są zalety okularów MiYOSMART?

Największą zaletą stosowania przez dzieci okularów z soczewkami Hoya jest skuteczna walka z krótkowzrocznością. Potwierdzają to liczne badania i nagrody, które zdobyła ta metoda leczenia. Poza tym jest ona niechirurgiczna, bezpieczna i bezbolesna. Nawet małe dzieci będą szybko i łatwo adaptować się do nowych okularów, a rozwój wady wzroku zostanie spowolniony o 60%. Warto dodać, że szkła są idealne dla dzieci, ponieważ wykonane są z poliwęglanu. Mają też oczywiście ochronę przeciw promieniowaniu UV, powłokę antyrefleksyjną i warstwy hydrofobowe.

Od kiedy można stosować okulary z soczewkami Hoya MiYOSMART?

Metoda przeznaczona jest dla dzieci (dorośli niestety nie mogą z niej korzystać). Warto po nią sięgnąć od razu po wykryciu wady wzroku u malucha. Najlepsze rezultaty notuje się u dzieci pomiędzy 5 a 15 rokiem życia oraz wadą, która pogłębia się rocznie nawet o 0,5 dioptrii. Zachęcamy do odwiedzenia jednego z naszych salonów stacjonarnych, w którym przeprowadzone zostaną profesjonalne badania wzroku. Specjaliści pomogą odpowiednio dostosować soczewki Hoya MiYOSMART. Przy okazji obsługa pomoże dopasować wygodne i trwałe oprawki okularowe.

Czy leczenie krótkowzroczności u dzieci soczewkami Hoya jest drogie?

Koszt leczenia tej wady wzroku u dzieci wiąże się z jednorazowym zakupem odpowiednich okularów. Soczewki MiYOSMART nie należą do najtańszych, ze względu na swoją wysoką jakość i zaawansowane technologie użyte do ich produkcji. Muszą one przejść specjalny proces produkcyjny. W jego trakcie tworzony jest zastrzeżony wzór odczytu o strukturze, która przypomina plaster miodu. Choć wizualnie nie odróżnimy ich od klasycznych soczewek okularowych, ich skuteczność leczenia krótkowzroczności jest znacznie wyższa. W naszym salonie optycznym koszt kompletu soczewek Hoya MiYOSMART wynosi niecałe 1300 zł. Do tego należy doliczyć jeszcze cenę oprawek dziecięcych, a te zaczynają się od 149 zł.

Jak w naturalny sposób poprawiać wzrok u dzieci?

Wiemy już, jak zadbać o dziecięcy wzrok z pomocą specjalistycznego leczenia soczewkami MiYOSMART. Maluchy będą codziennie nosić wygodne okulary, nie zauważając, że są w trakcie terapii wzroku. Dodatkowo warto jednak podjąć szereg działań i wprowadzić zmiany w trybie życia, by wspomóc leczenie i w sposób naturalny zmniejszać krótkowzroczność. Co więc możemy zrobić?

 • ograniczyć czas, który dziecko spędza przed komputerem, komórką czy telewizorem,
 • wydłużyć czas spędzany na świeżym powietrzu,
 • zadbać o długość i jakość snu malucha,
 • ograniczyć stres w życiu dziecka,
 • zatroszczyć się o ilość przerw w nauce czy pracy przed komputerem, w czasie których warto robić z dzieckiem odpowiednie ćwiczenia wzroku,
 • wdrożyć zwiększoną ilość aktywności fizycznej,
 • nauczyć malucha, jak prawidłowo siedzieć, uczyć się czy czytać, 
 • wyrobić w dziecku nawyk zachowania odległości roboczej,
 • zaplanować zróżnicowane i dobrze dopasowane oświetlenie.

Krótkowzroczność u dzieci – mity

Wokół wad wzroku u dzieci narosło wiele mitów, z którymi warto się rozprawić. Wiele osób myśli, że roczne dzieci mają już w pełni ukształtowany wzrok, a tak naprawdę następuje to dopiero w okolicach 8 roku życia. Kolejnym mitem jest stwierdzenie, że dzieci nie mogą stosować soczewek kontaktowych. Jest wręcz przeciwnie, a co więcej, specjalne mogą być metodą leczniczą.

 

Przeczytaj nasze wpisy powiązane: 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.