Jak prawidłowo czytać receptę na okulary? Kompleksowy poradnik 5 maja 2021

Wizyta u okulisty zwykle rozpoczyna się od badania wzroku, a kończy otrzymaniem recepty na okulary. Wszystkie recepty okulistyczne są do siebie bardzo podobne i mają postać tabeli. Oznaczenia, które są tam zawarte, nie zawsze są jednak dla wszystkich zrozumiałe, dlatego dziś podpowiadamy, jak czytać receptę od okulisty. Zapraszamy do lektury.

Jak czytać receptę na okulary? 

Analizując informacje zawarte na recepcie, znajdziemy tam takie informacje, jak:

 • DAL – część górna recepty, która odnosi się do szkieł przeznaczonych dla osób z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością lub astygmatyzmem. Dane znajdujące się w tym kwadracie oznaczają, że okulary, które zlecił lekarz, będą potrzebne np. podczas wychodzenia z domu, do prowadzenia samochodu czy oglądania telewizji. Mają one zapewnić wyraźne widzenie oddalonych obiektów. 
 • BLIŻ – część dolna recepty, która odnosi się do okularów mających na celu poprawić jakość widzenia z bliska, a więc np. do czytania, do pracy z dokumentami czy przeglądania smartfona. Najczęściej dotyczy osób po 40 roku życia. 
 • OP – korekcja oka prawego.
 • OL – korekcja oka lewego. 
 • STREFA (SPH) – jest to parametr, który oznacza moc i siłę soczewki. SPH określa się z dokładnością do 0,25 dioptrii sferycznych (np. -1,25). W zależności od tego, czy konieczna jest korekcja dalekowzroczności, czy krótkowzroczności parametr ten może przyjmować wartości ujemne (-) lub dodatnie (+). Jeśli nie wymagamy sferycznej korekcji okularowej w danym oku, w kolumnie będzie oznaczenie 0,0 lub „plan”. 
 • CYLINDER (CYL) – wartość w tej kolumnie będzie uzupełniona, jeśli okulista stwierdził astygmatyzm. Korekcja ta występuje niezależnie od korekcji sferycznej (SPH) i może dotyczyć zarówno jednego, jak i obu oczu. Może przyjmować wartość dodatnią lub ujemną, którą oblicza się z dokładnością do 0,25 dioptrii cylindrycznych. 
 •  – występuje zawsze wraz z wartością cylindra. Określa stopień korekcji astygmatyzmu. Wartość ta podawana jest w stopnia od 0 do 180. Określenie tego parametru jest niezbędne do prawidłowego zamontowania soczewek w oprawie. 
 • PD – oznacza rozstaw źrenic, czyli wartość pomiędzy środkami źrenic oczu, a grzbietem nosa. Rozstaw źrenic podawany jest w milimetrach. Wartość ta zwykle mieści się w przedziale od około 20 mm do 40 mm ( dla każdego oka osobno, choć czasami przy symetrii wartość ta podawana jest dla obu oczu łącznie np. 64 mm). Jest ona niezbędna do prawidłowego wykonania opraw okularowych z zapewnieniem możliwie największego komfortu widzenia. PD ustala się zwykle podczas badania wzroku, ale wartość tą można też samodzielnie określić przy pomocy linijki i drugiej osoby. 

Potrzebujesz zrealizować receptę okularową i wybrać odpowiednie dla siebie oprawki?

Odwiedź nasz salon optyczny

Dodatkowe dane na recepcie na okulary 

Zdarza się, że niekiedy recepta jest bardziej rozbudowana i poza opisywanymi wyżej parametrami, zawiera kilka dodatkowych informacji. Do innych parametrów, które można znaleźć na recepcie na okulary należą:

 • Addycja (ADD) – określa różnicę między korekcją do dali a korekcją do bliży.  
 • Pryzmat – parametr ten podawany jest w przypadku zeza lub problemów z widzeniem obuocznym.
 • Baza – występuje obok wartości pryzmatu i określa jego kierunek. Baza wyrażana jest jako wartość kąta (od 0 do 360 stopni) lub opisowo (np. dół-bazą do dołu, lub góra-bazą do góry). 
Author-Default

Zdaniem eksperta

W zależności od tego, czy potrzebujemy okularów do bliży czy dali optyk będzie potrzebował wartości z dolnej lub górnej części recepty. W sytuacji, w której niezbędne będą okulary progresywne, które korygują wadę do dali i bliży jednocześnie, wymagane są wartości, zarówno z dolnej, jak i górnej części tabelki – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka 

Dlaczego warto znać poszczególne oznaczenia na recepcie okularowej? 

Warto umieć odczytywać recepty okularowe, bo może nam to zaoszczędzić wielu kłopotów z niewłaściwym doborem okularów. Okulista też człowiek i może się pomylić. Warto więc przed zakupem okularów wcześniej omówić z okulistą poszczególne parametry znajdujące się na recepcie i sprawdzić, czy wszystko jest tak jak powinno. 

Po drugie, znając poszczególne oznaczenia na recepcie, można zdecydować się na zakup okularów przez internet. Aby jednak uniknąć ryzyka niedopasowania opraw, zdecydowanie lepiej udać się do dobrego salonu optycznego. Każdy ma inną twarz, kolor oczu czy włosów, bez profesjonalnego doradztwa ciężko jest dopasować produkt, z którego byliśmy zadowoleni. W profesjonalnym salonie optycznym uzyskamy pomoc optyka lub optometrysty, który pomoże nam dobrać odpowiedni produkt.  

Jeśli nie wiesz, jakie okulary wybrać, przeczytaj nasze poradniki: 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.