Oprawki dla alergików. Jak kupować okulary, by nie uczulały? 25 marca 2024

W poszukiwaniu idealnych okularów, oprócz estetyki i komfortu noszenia, istnieje jeszcze jeden, często pomijany aspekt – alergie. Dla osób z wrażliwością na różne materiały, wybór odpowiednich oprawek może stać się nie lada wyzwaniem. Wśród składników, które potencjalnie mogą wywoływać alergiczne reakcje, znajdują się metale takie jak nikiel, a także różnego rodzaju plastiki i gumy wykorzystywane w produkcji okularów. Jakie więc oprawki powinni kupować okularnicy alergicy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru okularów, jakie materiały są bezpieczne dla alergików, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych.

Czy oprawki okularowe mogą uczulać?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego po noszeniu okularów korekcyjnych pojawia się na skórze swędzenie, zaczerwienienie, a czasem nawet wysypka? Okazuje się, że oprawki okularowe mogą być potencjalnym źródłem alergenów, szczególnie dla osób wrażliwych. Według Międzynarodowej Organizacji Zdrowia rośnie liczba osób z alergiami, dotykają już od 30 do 40% populacji.

Alergia kontaktowa, np. na nikiel, który często znajduje się w oprawkach, może być przyczyną nieprzyjemnych objawów. Z tego względu przy zakupie okularów, warto zwrócić uwagę na ich wygląd i komfort noszenia, ale także na materiały, z których są wykonane, zwłaszcza jeśli jesteś alergikiem. W ten sposób można uniknąć nieprzyjemnych reakcji skórnych.

Jakie są objawy alergii na oprawki okularowe?

Jeśli Twoje okulary sprawiają, że skóra wokół nosa, skroni czy za uszami staje się zaczerwieniona, swędząca, a nawet zaczyna się łuszczyć lub pojawiają się na niej pęcherze, są to sygnały świadczące o tym, że masz alergię na materiał, z którego wykonane są oprawki.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Uczulenie na oprawki okularowe najczęściej objawia się lekkim zaczerwienieniem i pieczeniem, ale może też powodować intensywny świąd i wysypkę. Te nieprzyjemne reakcje skórne zazwyczaj pojawiają się w miejscach, gdzie skóra ma bezpośredni kontakt z oprawkami. Wpływa to znacznie na komfort noszenia okularów przeciwsłonecznych lub korekcyjnych – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka 

Jakie są najczęściej uczulające metale i elementy tworzyw sztucznych w okularach?

Podczas wyboru opraw okularowych warto zwrócić uwagę, z jakich metali i tworzyw sztucznych zostały one zrobione. Dawniej głównym źródłem alergii na metalowe oprawki był nikiel, jednak obecne regulacje Unii Europejskiej minimalizują to ryzyko. Należy jednak zaznaczyć, że inne metale, takie jak kobalt, chrom, pallad czy miedź także mogą odpowiadać za alergię na oprawki okularów. 

Podobnie rzecz wygląda w przypadku oprawek plastikowych. Wśród tworzyw sztucznych najczęściej za reakcję alergiczną odpowiadają akrylany i metakrylany. Co więcej, nie tylko same materiały, ale i środki używane do czyszczenia okularów mogą prowokować nieprzyjemne objawy. Substancje lotne, takie jak zapachy, olejki eteryczne lub niektóre konserwanty stanowią potencjalne zagrożeniem. Dlatego ważne jest też zwrócenie uwagi na to, czym je czyścimy.

Jesteś alergikiem i nie wiesz, jakie oprawki powinieneś wybrać?

Skorzystaj z naszych porad i odwiedź nasz salon optyczny, aby skorzystać z profesjonalnej konsultacji

Jak dobrać okulary, aby uniknąć uczulenia?

Jeśli masz skłonności alergiczne, rozważ oprawki z tytanu lub ze stali nierdzewnej, które słyną z właściwości hipoalergicznych i gwarantują długotrwałe użytkowanie bez ryzyka reakcji alergicznej. Dla osób ceniących lekkość i różnorodność kolorów bezpieczniejszym wyborem będą także okulary z tworzyw sztucznych, które rzadziej wywołują alergię. Szczególnie polecane są dla dzieci. Warto także rozważyć oprawki mieszane, które łączą metal i plastik, a dodatkowa warstwa tworzywa sztucznego chroni skórę przed kontaktem z potencjalnymi alergenami.

Obserwuj swoją skórę

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące symptomy, takie jak łuszczenie się skóry, zaczerwienienie, zapalenie spojówek czy nawet powstawanie pęcherzy, może to być znak, że nadszedł czas, aby dokładniej przyjrzeć się materiałom, z których wykonane są Twoje okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne. Pamiętaj, że identyfikacja alergenu jest pierwszym krokiem do wyboru oprawek, które będą bezpieczne dla Twojej skóry. Warto rozważyć wykonanie testów alergicznych, aby uniknąć substancji, które mogą wywoływać nieprzyjemne reakcje.

Czym są oprawki antyalergiczne?

Oprawki antyalergiczne to prawdziwy ratunek dla osób zmagających się z alergiami lub posiadających bardzo wrażliwą skórę. Jednym z najpopularniejszych materiałów używanych do ich produkcji jest tytan – metal ceniony za swoją biokompatybilność. Nie reaguje on chemicznie ze skórą i eliminuje ryzyko wystąpienia podrażnień i alergii. Tytanowe oprawki są bezpieczne dla alergików i wyjątkowo trwałe, odporne na korozję. Będą doskonałą inwestycją na lata. Dodatkowo, ich elastyczność i lekkość przekładają się na niespotykany komfort noszenia.

Oprócz tytanowych wersji dostępne są także modele z antyalergicznego plastiku lub materiałów mieszanych, które pokryte są specjalnym tworzywem sztucznym. Zapewnia ono dodatkową ochronę, blokując kontakt potencjalnych alergenów ze skórą.

Czy markowe okulary też mogą uczulać?

Nawet jeśli kupimy markowe okulary, nie ma gwarancji, że na skórze nie pojawi się uczulenie, ponieważ nie zależy to od renomy producenta, a materiału, z którego zostały wykonane. Wśród produktów luksusowych marek, takich jak Dolce GabbanaMichael KorsGucci czy Ray Ban i tych mniej znanych można znaleźć oprawki metalowe, plastikowe oraz wykonane z różnorodnych mieszanek materiałów, w tym zarówno z tworzyw standardowych, jak i tych uznawanych za szlachetne. Dlatego też podczas wizyty w salonie optycznym, bardzo ważne jest, aby informować optometrysta o ewentualnej wrażliwości na określone tworzywa. Wiedza ta pozwoli na wybór oprawek, które będą bezpieczne dla zdrowia. Warto również zwrócić uwagę, czy dany salon posiada w swojej ofercie specjalnie zaprojektowane okulary hipoalergiczne, uwzględniające potencjalnie uczulające elementy, takie jak śruby, zawiasy czy zauszniki.

Przeczytaj nasze wpisy powiązane: 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.