Czyszczenie okularów – jak to prawidłowo robić? 29 grudnia 2020

By okulary mogły długo służyć, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Właściwe czyszczenie soczewek nie tylko wydłuża żywotność okularów, ale zapewnia lepsze widzenie. Odciski palców, smugi, niewielkie plamki – każda z tych rzeczy powoduje, że odruchowo sięgamy po to, co akurat mamy pod ręką i przecieramy szkła. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że czyszczenie okularów w nieodpowiedni sposób może spowodować ich trwałe uszkodzenie. Jeśli zastanawiasz się, jak prawidłowo czyścić okulary, koniecznie przeczytaj ten artykuł. 

Jak prawidłowo czyścić okulary, by ich nie zniszczyć i nie pozostawić smug? 

Do czyszczenia okularów najlepiej używać czystej, miękkiej ściereczki z mikrofibry (zwykle taką ściereczkę otrzymuje się przy zakupie nowej pary okularów). Tworzywo to pozwoli skutecznie usunąć zaburzenia ze szkieł, a przy tym nie porysuje ich powierzchni. Przed użyciem ściereczkę zawsze dokładnie wytrzep z pozostałych na niej cząstek pyłu i kurzu. Pamiętaj też, aby zawsze używać suchej ściereczki. Jeśli natomiast widzisz na okularach zabrudzenia, które nie chcą tak łatwo się wyczyścić samą szmatką z mikrofibry, możesz użyć odrobiny wody z łagodnym detergentem lub sięgnąć po specjalny płyn do czyszczenia okularów. Dobrym wyborem będą też nawilżające chusteczki do czyszczenia okularów. Znajdujące się w ich składzie substancje skutecznie radzą sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami. 

Czyszczenie okularów – najważniejsze zasady:

  • Zawsze umyj ręce przed czyszczeniem okularów.
  • Do czyszczenia okularów używaj ściereczek z mikrofibry lub specjalne przeznaczonych do tego nawilżających chusteczek. 
  • Jeśli okulary są mocno zabrudzenia, usuń większe zabrudzenia letnią wodą z dodatkiem delikatnego detergentu, a następnie osusz okulary czystą ściereczką z mikrofibry. 

Czyszczenie okularów ultradźwiękami 

Zdarza się, że okulary są już tak zabrudzone, że doczyszczenie ich domowymi sposobami jest praktycznie niemożliwe. W takich sytuacjach polecamy wybrać się do salonu optycznego i skorzystać z usługi czyszczenia okularów za pomocą ultradźwięków. Użycie urządzenia ultradźwiękowego daje pewność dokładnego wyczyszczenia. Metoda ta pozwala usunąć zabrudzenia nawet z tych trudno dostępnych zakamarków, w tym również spomiędzy ramy a szkieł, bez ryzyka zarysowania okularów. 

Twoje okulary nadają się do wymiany?

Odwiedź nasz salon optyczny

Jak czyścić oprawki okularowe? Wskazówki 

Czyszcząc okulary, nie można zapominać także o oprawie okularowej. Okulary zawsze trzymaj od strony czyszczonej oprawy, w ten sposób unikniesz odkształcenia, a nawet ich złamania. Dobre rezultaty przynosi mycie opraw pod bieżącą wodą z kroplą płynu do mycia naczyń. Nie zapominaj również o regularnym czyszczeniu zauszników i nosków – w ten sposób zadbasz o lepsze dopasowanie się okularów i zapobiegniesz ich zsuwaniu się.

Jak NIE czyścić okularów?

Chcesz, aby Twoje okulary długo Ci służyły? To na pewno musisz wystrzegać się tych czynności:

  • Nie używaj wilgotnych szmatek do czyszczenia szkieł, ponieważ może to spowodować uszkodzenie powierzchni soczewek.
  • Nie używaj silnych detergentów i środków czyszczących, które nie są przeznaczone do czyszczenia okularów.
  • Nie wycieraj okularów chusteczką higieniczną, papierem toaletowym, ręcznikiem papierowym, odzieżą. 
  • Do czyszczenia okularów nigdy nie używaj brudnej szmatki. Kurz i brud mogą spowodować zarysowanie szkieł.
  • Nie naciskaj zbyt mocno na powierzchnię soczewki, bo może spowodować to ich deformację. 
Author-Default

Zdaniem eksperta

Właściwa pielęgnacja okularów korekcyjnych z dodatkowymi powłokami uszlachetniającymi (np. powłoką antyrefleksyjną) wpływa na trwałość produktu. Prawidłowe czyszczenie takich okularów pozwoli zachować również odpowiednie, korekcyjne właściwości szkieł – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Prawidłowe przechowywanie okularów też ma znaczenie 

Aby zapobiec porysowaniu okularów i ich zabrudzeniu, gdy nie są używane, przechowuj je zawsze w etui. Jeśli jesteś poza domem i nie masz przy sobie etui, odłóż je w bezpiecznym miejscu soczewkami do góry. Nie narażaj okularów na zbyt wysokie temperatury, które negatywnie działają na okulary i mogą uszkodzić nawet te najbardziej wytrzymałe oprawy. Mowa tutaj o takich miejscach, jak sauna czy rozgrzana deska rozdzielcza samochodu w upalny dzień. 

Zainteresował Cię nasz wpis? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat doboru i pielęgnacji okularów? Zapraszamy do lektury naszego artykułu: Dlaczego warto mieć okulary zapasowe?

Przeczytaj również inne artykuły powiązane na naszym blogu:

Co zrobić, aby okulary nie parowały

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.