Od czego zależy koszt zakupu okularów? Zobacz, na jaki wydatek się przygotować 25 października 2022

Osoby z wadą wzroku, niezależnie czy mowa o krótko- czy dalekowidztwie muszą korygować ją odpowiednio dobranymi okularami. Wciąż część osób nie decyduje się na profesjonalne badanie wzroku i dopasowanie szkieł u optyka, bojąc się o wysokie koszty. Zakup okularów w niesprawdzonych miejscach może być jednak niebezpieczny dla naszego zdrowia. Aby zrozumieć, z czego wynika cena bezpiecznych oprawek z dopasowanymi szkłami, warto przeczytać nasz artykuł. Zapraszamy!

Od czego zależy cena okularów?

Kupując okulary korekcyjne, zależy nam na poprawie ostrości widzenia. Choć jednorazowo wydatek jest duży, to musimy pamiętać, że dobrze dobrane okulary starczą na kilka lat (jeśli wada jest ustabilizowana). A co wchodzi w skład ich ceny? Są trzy główne składowe: oprawki, szkła okularowe oraz koszt robocizny. Do tego należy dodać jeszcze wartość badania wzroku.

Rodzaj okularów a ich cena

Przede wszystkim różne typy okularów będą miały odmienne ceny. Najdroższe są te progresywne, ponieważ łączą w sobie szkła do bliży i dali. Tak specjalistyczny produkt kosztować będzie nas więcej. Podobnie inną wartością charakteryzują się okulary dla kierowcówokulary do komputera czy klasyczne okulary korekcyjne. Tańsze mogą być okulary dla dzieci.

Materiały użyte w oprawkach a ich cena

Drugim, istotnym czynnikiem wpływającym na cenę samych opraw okularowych, jest materiał, który zastosowano do ich wyprodukowania. Im wyższa jakość wykorzystanych półproduktów, tym droższe będą okulary. Zazwyczaj produkowane są one z tworzyw sztucznych i metali. Jednak wartości plastikowych oprawek mogą się różnić między sobą, w zależności od trwałości materiału i producenta.

Jak marka oprawek wpływa na ich koszt?

Duże znaczenie, zaraz po materiałach wykorzystywanych do produkcji okularów, ma sam producent.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Nie możemy zapominać, że oprawki różnych marek będą miały odmienną cenę, nawet jeśli powstały z tych samych materiałów. Jak to się dzieje, że jedni producenci sprzedają okulary za mniej niż 200 zł, a inni za ponad 2000 zł? Duże znaczenie ma jakość półproduktów oraz renoma marki. W naszym salonie oferujemy okulary takich producentów jak np. Ray-BanOakleySolanoNiezależnie od wyboru klientów dajemy gwarancję, że zakupione u nas oprawki będą trwałe i wygodne – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Jaki jest koszt szkieł do okularów?

W całościowym koszcie okularów nie da się pominąć znaczenia ceny szkieł okularowych. Podobnie jak w przypadku oprawek, również soczewki da się kupić w różnych pułapach cenowych. Im lepsza jakość i więcej zastosowanych technologii, tym będzie drożej. Oczywiście to nie są wszystkie zmienne. Inne to m.in.:

  • wykorzystanie filtrów UV,
  • zastosowanie powłok antyrefleksyjnych, fotochromowych,
  • obecność powłok spowalniających parowanie szkieł,
  • grubość soczewki,
  • polaryzacja lub jej brak,
  • rodzaj soczewki wynikający z wady wzroku,
  • ich konstrukcja,
  • indeksowość,
  • rodzaj szkieł (plastik czy szkło).

 

Jak kupić okulary w niskiej cenie?

Ile kosztuje wykonanie okularów?

Tak jak już wspomnieliśmy, na ostateczny koszt okularów wpływa również cena, jaką musimy zapłacić za przygotowanie dla nas idealnych opraw. Choć mogłoby się wydawać, że na tym elemencie warto oszczędzać, jest to złe założenie. Wbrew pozorom proces przygotowania okularów nie jest prosty i wymaga dużej precyzji. Jeśli powierzymy to zadanie osobie, która nie jest wystarczająco dobrym specjalistą, może się okazać, że nasze okulary będą niewłaściwie dopasowane. Źle wyszlifowane szkła mogą skutkować pogłębieniem się wady wzroku. Ze względu na nasze bezpieczeństwo nie warto więc oszczędzać, a wykonanie okularów powierzyć profesjonalnemu salonowi optycznemu.

Potrzebujesz nowych okularów, ale obawiasz się wysokich kosztów?

Przyjdź na badanie wzroku i wybierz oprawki w dobrej cenie w naszym salonie!

Jaka może być cena okularów i czy da się na nich zaoszczędzić?

Wiemy już, co decyduje o ostatecznym koszcie okularów, a jakiej ceny możemy spodziewać się podczas wizyty w zakładzie optycznym? Okulary z prostymi oprawkami i soczewkami mogą  kosztować około 500 złotych. Jednak jeśli zależy nam na designerskim wyglądzie okularów i wysokiej jakości szkłach okularowych z powłokami uszlachetniającymi, to koszt takiego produktu będzie kilkukrotnie wyższy.

Czy warto oszczędzać podczas zakupu okularów? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Są elementy, których cenę możemy obniżyć. Nie musimy wybierać drogich oprawek, te tańsze będą tak samo dobre i wygodne. Nie warto jednak oszczędzać na jakości soczewek, ponieważ to od nich zależy nasz komfort i bezpieczeństwo wzroku. Podobnie odradzamy zakup okularów w innym miejscu niż profesjonalny salon optyczny.

 

Przeczytaj nasze wpisy powiązane: 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.