Dziecko nie chce nosić okularów? Dowiedz się, jak je zachęcić 24 kwietnia 2023

Problemy ze wzrokiem u dzieci to niejednokrotnie wyzwanie dla rodziców, a noszenie okularów korekcyjnych może być dla niektórych maluchów problematyczne. Niejednokrotnie zdarza się, że pociecha nie chce zaakceptować konieczności ich używania i wykazuje opór.  Jednak warto podkreślić, że odpowiednia korekcja wzroku jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego też należy podjąć odpowiednie kroki, aby zachęcić malucha do noszenia oprawek korekcyjnych. W artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, jak skutecznie przekonać pociechę do okularów, aby zapewnić szanse na zdrowie i dobre wyniki w szkole.

Jakie sygnały mogą świadczyć o problemach ze wzrokiem dziecka? Kiedy wybrać się z maluchem do okulisty?

Wiele rodziców zastanawia się kiedy należy udać się z maluchem na badanie wzroku i jakie sygnały u dziecka powinny zaniepokoić. Pierwsza profilaktyczna wizyta u okulisty powinna mieć miejsce między 2 a 3 rokiem życia, o ile wcześniej nie będzie się działo nic, co świadczyłoby o konieczności odwiedzenia specjalisty szybciej. Wczesna diagnoza problemów ze wzrokiem jest kluczowa dla zapewnienia zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego ważne jest, aby rodzice byli świadomi sygnałów:

  • trudności z widzeniem na odległość,
  • bliskie podchodzenie do telewizora,
  • zaczerwienienie oczu, 
  • niechęć do kolorowania, rysowania lub nauki pisania,
  • częste przecieranie oczu.

Małe dzieci często nie potrafią powiedzieć, że mają problemy z jakością widzenia. To na rodzicach spoczywa obowiązek obserwacji pociechy. Jeśli mamy podejrzenie, że ma kłopoty ze wzrokiem, warto udać się z nim do okulisty.  

Jak przekonać dziecko do noszenia okularów? 4 wskazówki

Po zdiagnozowaniu dalekowzroczności, krótkowzroczności lub astygmatyzmu u optyka, konieczny jest zakup okularów dla dziecka. Jednak bardzo często zdarza się, że pociecha nie chce słyszeć o ich noszeniu. Obawia się wyśmiewania w szkole i wstydzi tego, jak będzie wyglądać w okularach. W konsekwencji po wyjściu z domu zaraz je zdejmuje lub zapomni zabrać ze sobą, idąc do szkoły, czym skraca czas ich użytkowania. Gdy dziecko odmawia noszenia okularów, rodzice muszą podjąć działania, które mają na celu zachęcić je do ich użytkowania. Jeśli same informacje o pogorszeniu wady i racjonalne argumenty nie działają, warto kierować się poniższymi sposobami.

Wprowadzanie zmian stopniowo 

Zwłaszcza najmłodsze dzieci trudno jest przekonać od początku do noszenia okularów korekcyjnych przez cały dzień. Z tego względu warto wprowadzać zmiany stopniowo, gdyż nagłe pojawienie się dodatkowego elementu na twarzy,  często wywołuje bunt.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Maluchom, uporczywie ściągającym oprawki, można na początku zakładać je jedynie na kilka godzin, np. podczas oglądania telewizji, zabawy klockami. Stopniowe wydłużanie czasu sprawi, że będzie ono mniej niechętnie podchodziło do konieczności noszenia okularów i nawet nie zauważy, kiedy przyzwyczai się używać ich przez cały dzień – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka.

Pozwól dziecku zainspirować się ulubionymi bohaterami

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, przed wizytą w salonie optycznym, warto włączyć im bajkę, w której bohater nosi oprawki korekcyjne. W ten sposób maluch zobaczy, że okulary są fajne jeszcze przed ich założeniem. Kupując odpowiednią parę, rodzic będzie mógł nawiązać do ulubionego bohatera (Muminka, Harrego Pottera), by przekonać malca do noszenia szkieł korekcyjnych.  

Pozwól dziecku wybrać odpowiedni rodzaj oprawek

Drugim ważnym elementem jest zaangażowanie dziecka do wyboru odpowiednich oprawek. Pozwólmy, aby pociecha sama zdecydowała, w jakim kolorze i kształcie chce nosić okulary. Być może ma już upatrzoną markę lub rozpoznawalne logo Ray-BanOakley czy Polaroid sprawi, że nie będzie się ich wstydzić w szkole. Należy pamiętać, że młody człowiek ma swój gust oraz wyobrażenia o tym, jak chce wyglądać. Jeśli rodzić nie będzie narzucał mu swojego zdania, a pozwoli samemu podjąć decyzję, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko będzie podchodzić chętnie do noszenia okularów. 

Zadbaj o oprawki dla dzieci odporne na uszkodzenia i elastyczne

Gdy kupujemy okulary dla dzieci, ważne jest nie tylko, aby zapewnić im odpowiednią korekcję wzroku, ale także, aby oprawki były bezpieczne i wytrzymałe. Pociechy są bardzo aktywne, dlatego będą one często narażone na różnego rodzaju urazy. Rodzic, wybierając odpowiednie modele, powinien zwrócić uwagę, aby były odporne na uszkodzenia i elastyczne. Dziecko w okularach musi czuć się dobrze zarówno w szkole, jak i podczas zabawy. Odpowiednio wyprofilowane zauszniki i noski sprawią, że nie będą się zsuwać i zapewnią wygodę podczas codziennego użytkowania.  

Więcej o tym, jakie okulary kupić dla pociechy, przeczytasz w naszym artykule: Jak prawidłowo dobrać okulary dla dziecka?

Nie zapominaj o ochronie przed słońcem! Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Okulary korekcyjne to konieczność w przypadku zdiagnozowanej u dziecka wady wzroku. Jednak nie należy zapominać, że pociechy zwłaszcza w okresie wakacyjnym powinny chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Większa delikatność oka dziecka sprawia, że jest ono jeszcze bardziej podatne na niszczące promieniowanie ultrafioletowe. Rodzice muszą pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne z filtrami to nie tylko obowiązkowy element dla dorosłych, ale także ich latorośli. 

Chcesz kupić modne okulary korekcyjne dla dziecka, które chętnie będzie nosić?
Odwiedź razem z dzieckiem salon EuroOptyka i wybierzcie parę odpowiadającą jego gustom.

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.