Zniszczone okulary – kupić nowe czy naprawić? 22 grudnia 2021

Obecnie coraz więcej osób zmaga się z problemami ze wzrokiem. Coraz częściej spotykane są osoby, które na swoim nosie noszą oprawki ze szkłami, dzięki którym znacznie lepiej widzą. Niestety codzienne użytkowanie okularów często wiąże się z ryzykiem, że ulegną one uszkodzeniu. Wówczas pojawia się pytanie: oddać je do naprawy czy zdecydować się na zakup nowych? Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem i dowiedz się, która opcja okaże się bardziej opłacalna!

Dlaczego okulary tak łatwo ulegają zniszczeniom?

Okulary to bardzo delikatny element wyposażenia osób, które mają problemy ze wzrokiem. Aby móc cieszyć się z oprawek przez długi czas, konieczne jest odpowiednie zadbanie o wspomniany produkt. Zarówno okulary przeciwsłoneczne, jak i korekcyjne mogą w prosty sposób ulec zniszczeniu. Dochodzi do tego nie tylko podczas ewentualnych upadków, ale również poprzez ich nieprawidłowe użytkowanie. Istnieje bowiem kilka zasad, których bezsprzecznie powinno się pilnować. Zaliczamy do nich m.in.:

  • zakładanie i zdejmowanie okularów obiema rękami;
  • czyszczenie okularów przeznaczonymi do tego ściereczkami;
  • używanie odpowiednich płynów do mycia soczewek okularów.

Twoje okulary uległy zniszczeniu i zastanawiasz się, czy warto je naprawić?

Odwiedź nasz salon optyczny i poproś o profesjonalną poradę!

Na co lepiej się zdecydować: na naprawę zepsutych okularów czy zakup nowych?

Zepsute okulary to pojęcie dość ogólne. Nie każda usterka jest bowiem identyczna, ani tak samo poważna. Decyzja o tym, czy dane oprawki z soczewkami mają zostać naprawione, czy wymienione na całkowicie nową parę, jest kwestią mocno indywidualną. Należy wówczas zastanowić się, ile ewentualna naprawa może potrwać, a także jaki będzie jej koszt. Nie zawsze może okazać się to opłacalne i w takim przypadku zdecydowanie lepiej będzie zdecydować się na wymianę okularów na nowe. 

Jak wygląda naprawa okularów?

Każda próba naprawy okularów może się od siebie nieco różnić. Wszystko zależy od tego, do jakiej usterki doszło. Niekiedy problem jest na tyle mały, że możliwe jest przeprowadzenie odnowy oprawek niemal „od ręki”. Czasami konieczne będzie zostawienie ich na kilka dni w salonie optycznym, by wszystko zostało przeprowadzone tak, jak powinno.  

Pracownicy salonu optycznego Eurooptyka zajmują się m.in.:

  • prostowaniem opraw okularowych;
  • wymianą silikonowych nośników;
  • naprawą złamanych zauszników;
  • czyszczeniem w myjce ultradźwiękowej.

Wszystkie wymienione czynności są elementami naszej oferty, z której – jeśli zachodzi taka potrzeba – może skorzystać każdy Klient.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Większość zepsutych okularów można naprawić, jednak mimo to niestety nie wszystkie. Nieco poważniejsze usterki, jak np. złamanie oprawek w kilku miejscach lub potłuczenie szkieł, okazują się na tyle duże, że nawet próby ich naprawy nie miałyby sensu. W takim przypadku lepiej zdecydować się na zakup nowych okularów, co będzie nie tylko nieco tańszym, ale nierzadko również szybszym sposobem na odzyskanie lepszego wzroku – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Czy naprawa okularów jest opłacalna?

W zależności od tego, jak poważne jest uszkodzenie, naprawa okularów może okazać się znacznie bardziej opłacalna niż zakup nowych – lub przeciwnie. Czasami oprawki są na tyle uszkodzone, a szkła tak porysowane, że jakiekolwiek próby ich naprawy nie będą miały sensu. Wówczas znacznie lepszym sposobem będzie zakup nowych okularów. To z kolei zawsze powinno być poprzedzone badaniem wzroku, dzięki któremu uprawniona osoba wystawia skierowanie na odpowiedni rodzaj, a także moc szkieł. Czasami Klient może stwierdzić, że tym razem woli spróbować zastosować szkła kontaktowe, zamiast okularów i wówczas wizyta okulistyczna jest również niezbędna. Warto jednak pamiętać, że nawet stosując szkła, warto zainwestować również w okulary. Czasami bowiem nie jest możliwe lub byłoby dość niekomfortowe zastosowanie szkieł – np. podczas choroby czy zapalenia oka – i mając dodatkowo oprawki ze szkłami, nie jesteśmy skazani na zbędne męczenie wzroku. 

Jaki jest koszt zakupu nowych okularów?

Zakup nowych okularów zazwyczaj wiąże się z niemałym wydatkiem. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju okularów – inne będą bowiem ceny okularów progresywnych, inne oprawek dla dzieci lub kierowców, a jeszcze inne oprawek do komputera. Warto jednak pamiętać, że okulary bezpośrednio wpływają na nasze samopoczucie, dlatego im lepszej są one jakości i lepiej są dobrane, tym lepiej.

 Przeczytaj na naszym blogu inne poradniki:

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.