Zamglone widzenie – z czego wynika i jak sobie z nim radzić? 3 czerwca 2024
Zamglone widzenie to problem, który dotyka wielu osób na różnych etapach życia. Niezależnie od wieku, może ono znacząco wpływać na jakość codziennego funkcjonowania. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego widzisz mniej wyraźnie i co może być przyczyną tego zjawiska? Powody mogą być różnorodne – od prostych i łatwo rozwiązywalnych, po te bardziej skomplikowane, wymagające interwencji specjalisty. W artykule przyjrzymy się najczęstszym przyczynom zamglonego widzenia, takim jak zmęczenie oczu, niewłaściwa korekcja wzroku czy choroby oczu. Ponadto, podpowiemy, jakie kroki podjąć, aby poprawić ostrość widzenia i kiedy warto udać się do okulisty. Zapraszamy do lektury.
Jakie mogą być przyczyny zamglonego widzenia?
Z pewnością każdy, kto kiedykolwiek doświadczył “widzenia za mgłą”, zgodzi się, że nie jest to przyjemne uczucie. Przyczyny niewyraźnego widzenia mogą być różnorodne – od zupełnie niegroźnych i łatwych do wyeliminowania, po te, które mogą poważnie zagrażać zdrowiu oczu. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny widzenia za mgłą?
Zmęczenie oczu
Zmęczenie oczu jest jedną z głównych przyczyn zamglonego widzenia. Osoby, które spędzają wiele godzin dziennie przed ekranem komputera, często odczuwają delikatne pieczenie lub uczucie piasku pod powiekami. Te pierwsze objawy zmęczenia oczu mogą być sygnałem, że oczy potrzebują odpoczynku. Długotrwała praca przy komputerze lub wykonywanie zadań wymagających skupienia np. szycie, projektowanie, czytanie może prowadzić do chwilowych zaburzeń widzenia, które nierzadko są połączone z bólem głowy. Aby przywrócić wyraźne widzenie, warto dać wzrokowi odpocząć np. poprzez odrywanie oczu od ekranu lub wykonywanej pracy i patrzenie w dal. Można także stosować krople nawilżające.
Syndrom widzenia komputerowego
W dzisiejszym świecie jednym z najpowszechniejszych powodów zamglonego widzenia jest nadmierne korzystanie z komputera i telewizji. Całodzienne wpatrywanie się w ekran męczy oczy, ale także prowadzi do ich wysuszenia spowodowanego rzadszym mruganiem. Intensywny wysiłek, jakiemu poddawane są nasze oczy, może prowadzić do wystąpienia tzw. syndromu widzenia komputerowego
Zdaniem eksperta
Zespół CVS nie ogranicza się jedynie do zamglonego, niewyraźnego widzenia, ale obejmuje również ból głowy, światłowstręt, podwójne widzenie oraz podrażnienie, suchość i napięcie oczu. Problem ten jest znacznie poważniejszy, niż się wydaje. Wielu ludzi spędza wiele godzin przed monitorem w pracy, a coraz częściej nawet małe dzieci całymi dniami wpatrują się w ekrany tabletów i telefonów. Taka intensywna ekspozycja na ekrany może mieć długotrwałe skutki zdrowotne, dlatego warto zwrócić uwagę na higienę pracy biurowej i zakupić okulary do komputera, które wyposażone są w powłokę antyrefleksyjną, pomagają zredukować odbicia i odblaski od monitora – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka
Polecamy artykuł: Jak dbać o wzrok pracując przy komputerze? Praktyczne porady
Nasilająca się wada wzroku
Warto mieć świadomość, że wady wzroku nie zawsze ujawniają się w młodym wieku. Krótkowzroczność lub nadwzroczność może dotknąć nastolatków oraz dorosłych. Kiedy wada jest niewielka, a pacjent nie wykonuje regularnie badań wzroku, łatwo ją przeoczyć. Z czasem problemy ze wzrokiem nasilają się i zaczynamy zauważać pogorszenie jakości widzenia. Delikatnie zamazanemu obrazowi często towarzyszy uciążliwy ból głowy (często niesłusznie mylony z migrenami), zwłaszcza podczas korzystania z komputera lub czytania książek. W takich sytuacjach oczy są szczególnie narażone na wysiłek, który potęguje nieprzyjemne dolegliwości i wpływa na komfort życia. Regularne badania wzroku są kluczowe, aby w porę wykryć i skorygować wszelkie nieprawidłowości.
Polecamy artykuł: Kiedy należy udać się z dzieckiem na badanie wzroku? Po tych objawach poznasz, że Twoja pociecha może mieć wadę wzroku
Zwyrodnienie plamki żółtej
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (starcze zwyrodnienie plamki) jest poważnym schorzeniem, które dotyczy głównie osoby po 60. roku życia. To degeneracyjne uszkodzenie centralnej części siatkówki, czyli plamki żółtej. Prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia. Pacjenci doświadczają mroczków w polu widzenia oraz metamorfopsji, czyli zaburzeń postrzegania wzrokowego. Objawy te mogą obejmować zmiany w postrzeganiu odległości, wielkości oraz konturów przedmiotów. Codzienne funkcjonowanie staje się znacznie utrudnione, ponieważ spada również ostrość widzenia. Zwyrodnienie plamki żółtej zazwyczaj dotyka obu oczu, jednak zmiany te nie są symetryczne i nie rozwijają się w tym samym tempie. Wczesna diagnoza i monitorowanie stanu zdrowia oczu pozwolą zapobiec nieodwracalnej utracie wzroku.
Starczowzroczność
Starczowzroczność, znana również jako prezbiopia, to wada wzroku, która zazwyczaj pojawia się po 40. roku życia. Powoduje ona utratę ostrości widzenia z bliskiej odległości i wynika z osłabienia mięśni odpowiedzialnych za akomodację oka. Gdy tracą one swoją elastyczność, oko nie jest w stanie prawidłowo ogniskować obrazu, czego efektem jest zamglone widzenie. Niestety, nie istnieją skuteczne metody profilaktyki tego schorzenia. Na szczęście wizyta w salonie optycznym i dobranie odpowiednich okularów korekcyjnych pozwala szybko i skutecznie wyeliminować problem niewyraźnego widzenia.
Przeczytaj artykuł: Jak wybrać okulary dla osoby starszej? Specyfika doboru oprawek dla seniorów
Jakie są inne powody zamglonego widzenia?
Zamglone, niewyraźne widzenie może mieć wiele przyczyn, z których niektóre są poważne, a inne mniej groźne:
- noszenie nieodpowiednich soczewek kontaktowych lub okularów,
- migreny,
- astygmatyzm,
- zaćma lub jaskra,
- sezonowe alergie,
- ciało obce w oku,
- stosowanie niektórych leków,
- zatrucie alkoholem metylowym,
- centralna retinopatia surowicza,
- pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego.
Jak postępować, jeśli widzimy rozmazany obraz?
Jeśli widzimy rozmazany obraz, należy najpierw przerwać wykonywaną czynność i odpocząć, aby zminimalizować zmęczenie oczu. Jeśli problem nie ustępuje, musimy skonsultować się z okulistą, aby ustalić przyczynę upośledzenia widzenia. Warto nie zwlekać z wizytą u specjalisty w nadziei, że widzenie samo wróci do normy. Tego rodzaju problem może być wynikiem wielu różnych czynników, takich jak zmęczenie oczu, niewłaściwie dobrane okulary lub soczewki kontaktowe, czy też bardziej poważne schorzenia, jak zaćma czy problemy z siatkówką.
Łukasz Flak
Autor wpisu
Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.