Sportowe okulary korekcyjne – wady i zalety rozwiązania 20 maja 2022

Okulary korekcyjne dla sportowców to rozwiązanie, które wciąż jest dość mało popularne – a szkoda, ponieważ przynoszą one wiele korzyści. Jednak jak każde tego typu rozwiązanie, mają również wiele wad. Zapoznaj się z naszym dzisiejszym artykułem, by dowiedzieć się, jakie plusy i minusy mają sportowe okulary korekcyjne. Dowiedz się, czy warto w nie zainwestować!

Czym są i jak wyglądają sportowe okulary korekcyjne?

Sportowe okulary korekcyjne, to jak sama nazwa wskazuje, okulary z korekcją przeznaczone dla osób uprawiających sport. Z pozoru wydawać się może, że sportowcy mogą używać tradycyjnych oprawek z soczewkami. W praktyce jednak może się to okazać dość niebezpieczne. 

Wygląd sportowych okularów korekcyjnych może być różny – głównie w zależności od tego, podczas jakiego sportu mają być wykorzystywane. Zazwyczaj jednak przyjmują postać przylegających do twarzy oprawek o opływowym kształcie. Budowa taka gwarantuje wygodne użytkowanie, bez wytwarzania zbędnego oporu – co jest ważne np. podczas jazdy na rowerze czy biegania. 

Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w okulary korekcyjne dla sportowców?

Przyjdź do naszego salonu optycznego i poproś o profesjonalną konsultację!

Sportowe okulary korekcyjne – przeznaczenie

Sportowe okulary korekcyjne przeznaczone są do użytkowania podczas uprawiania sportu. Ich budowa ma za zadanie chronić oczy przed ewentualnym dostaniem się jakichkolwiek ciał obcych, takich jak kurz, pyłki czy drobne owady. Nie jest to jednak jedyne przeznaczenie. Sportowcy często korzystają z tego typu okularów w sportach kontaktowych, takich jak np. piłka ręczna, by uniknąć przypadkowego dostania się do oczu palców innych zawodników, co mogłoby się źle skończyć.

Zdecydowanie się na stosowanie sportowych okularów korekcyjnych jest oczywiście kwestią indywidualną, zależną od danej osoby. Niektórzy zmagają się bowiem z tak niewielką wadą wzroku, że nie czują potrzeby noszenia okularów podczas uprawiania sportu.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Zanim zdecydujemy się na zakup sportowych okularów korekcyjnych, warto udać się na badanie wzroku i skonsultować ze specjalistą, czy tego typu rozwiązanie będzie odpowiednie w konkretnym przypadku. Niekiedy bowiem okazuje się, że okulary przeznaczone dla sportowców nie będą dobrą opcją. Wówczas można rozważać wybór równie funkcjonalnej alternatywy, jaką są soczewki kontaktowe. Podstawą w obu przypadkach jest jednak to, aby skonsultować się z doświadczoną i kompetentną osobą, która doradzi, na którą opcję najlepiej się zdecydować – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Najważniejsze zalety sportowych okularów korekcyjnych

Okulary korekcyjne przeznaczone dla sportowców mają wiele zalet – podobnie jak klasyczne okulary dla kierowcówdo komputera czy dla dzieci. Wpływają na jakość widzenia danej osoby, dzięki czemu funkcjonowanie jest znacznie przyjemniejsze. 

Fakt, iż okulary sportowe są odpowiednio wyprofilowane i dopasowane do kształtu twarzy, znacznie poprawia komfort ich użytkowania. Tego typu oprawki często wyposażone są w specjalną gumę, która pomaga „umocować” okulary na głowie. Dzięki temu nie ma ryzyka, że spadną one podczas ruchu i się uszkodzą.

Co więcej, sportowe okulary korekcyjne są znacznie odporniejsze na wszelkie uszkodzenia, niż klasyczne oprawki ze szkłami. Dzięki temu – nawet jeśli dojdzie do ich upadku – ryzyko, że się zniszczą, będzie znacznie mniejsze. 

Jedną z ważniejszych zalet okularów korekcyjnych przeznaczonych dla sportowców jest również to, iż oczy cały czas są chronione soczewkami. Dzięki temu zmniejszają ryzyko uszkodzenia wzroku w razie jakiegokolwiek wypadku.   

Wady okularów korekcyjnych przeznaczonych dla sportowca

Okulary z korekcją dla sportowca mają znacznie więcej zalet niż wad, jednak niestety – te drugie też się pojawiają. Niewątpliwym minusem jest fakt, iż tego typu produkt zazwyczaj wykorzystywany jest tylko podczas uprawiania sportów – nie sprawdza się na co dzień. Oznacza to, iż istnieje konieczność zakupienia również osobnej pary klasycznych okularów korekcyjnych do codziennego stosowania. 

Koszt sportowych okularów korekcyjnych również nie należy do najmniejszych. Jest to wydatek rzędu kilkuset złotych. Jednak warto pamiętać o tym, że jest to jednocześnie inwestycja w zdrowie, a na tym akurat nie warto oszczędzać. 

Wejdź na blog naszego salonu optycznego eurooptyka.pl i zapoznaj się z artykułem na temat: 6 nawyków, które niszczą nasze okulary!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.