Soczewki toryczne – czym są, jak działają? 27 maja 2022

Istnieje wiele rodzajów soczewek kontaktowych, które wyróżniają się nie tylko materiałem, z jakiego są wykonane, ale również sposobem zastosowania. Jednym ze wspomnianych typów są soczewki toryczne, które stosowane są w wyjątkowych sytuacjach. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, czym są soczewki toryczne oraz kiedy są one stosowane. Zapraszamy do lektury! 

Soczewki kontaktowe – niepotrzebna fanaberia czy funkcjonalna alternatywa okularów?

Soczewki kontaktowe są produktem, na którego używanie decyduje się coraz więcej osób. Początkowo ich stosowanie może przerażać, ponieważ nie każdy umie umieścić sobie soczewkę w oku, ani później ją zdjąć, jednak nie trzeba się tym zbytnio przejmować. Wystarczy bowiem udać się do optyka i poprosić o wytłumaczenie, jak prawidłowo to zrobić, a później wszelkie wskazówki wcielić w życie. Mówi się, że trening czyni mistrza i również w tym przypadku się to sprawdzi. 

Soczewki kontaktowe, popularnie nazywane „kontaktami”, mogą znacznie ułatwić codzienność. Przykładowo, w słoneczny dzień nie ma problemu z założeniem okularów przeciwsłonecznych – w przeciwieństwie do sytuacji, gdy użytkujemy okulary korekcyjne.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów soczewek kontaktowych, które wyróżniane są m.in. ze względu na:

  • materiał, z jakiego są wykonane – dostępne są soczewki hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Wybór soczewek z odpowiedniego materiału powinien być dobrze przemyślany, ponieważ znacznie wpływa to na komfort codziennego funkcjonowania;
  • zastosowanie – wyróżniamy soczewki sferyczne, toryczne i progresywne. 
  • tryb noszenia – osoby z wadą wzroku, zdecydowane na noszenie „kontaktów”, mogą zdecydować się na soczewki jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne. Ich rodzaj również przekłada się na wygodę funkcjonowania.

Czym są soczewki toryczne?

Soczewki toryczne, to – jak już wspomnieliśmy wcześniej – jeden z rodzajów soczewek kontaktowych. Wyróżniają się one sposobem zastosowania, ponieważ lekarz okulista przepisuje je osobom, zmagającym się z astygmatyzmem. 

Funkcją soczewek torycznych jest niezmiennie korekcja krótko- i nadwzroczności, jednak to nie wszystko. Oprócz tego odpowiadają również za korekcję problemów ze wzrokiem, powodowanych astygmatyzmem.

Osoby, u których wykryta została wspomniana wada i które chcą spróbować noszenia soczewek kontaktowych, powinny przede wszystkim skonsultować ten pomysł ze swoim lekarzem prowadzącym. Soczewki toryczne mogą być sporym udogodnieniem, jednak mimo to mogą zaistnieć również przeciwwskazania do ich stosowania.  

Author-Default

Zdaniem eksperta

Zdecydowanie się na stosowanie soczewek kontaktowych, zamiast okularów korekcyjnych, każdorazowo powinno być przedyskutowane z okulistą. Soczewka jest bowiem pewnego rodzaju ciałem obcym, które znajduje się na gałce ocznej przez wiele godzin. Osoby z podatnością na infekcje oczu mogą więc mieć odradzany zakup soczewek kontaktowych lub wskazane stosowanie ich jedynie w wybiórczych sytuacjach – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada wzroku, określana również jako zaburzenie symetrii obrotowej gałki ocznej. Zjawisko to występuje coraz częściej. Objawia się nieostrym widzeniem, czułością na kontrast, a także zakrzywianiem się obrazu. Innymi objawami astygmatyzmu mogą być bóle głowy, łzawienie oczu, zmęczenie podczas długotrwałego wytężania wzroku. 

Astygmatyzm może być korygowany m.in. okularami korekcyjnymi oraz soczewkami kontaktowymi. W codziennym funkcjonowaniu mogą znacznie pomóc m.in. soczewki toryczne, które jednak muszą być zawsze przepisane przez okulistę. 

Jakie są różnice między soczewkami torycznymi a sferycznymi?

Podstawową różnicą w soczewkach sferycznych a torycznych jest to, że drugie z wymienionych mają różną moc w różnych przekrojach osiowych. W związku z tym niezwykle ważne jest to, aby ich ułożenie na oku było prawidłowe. Większość tego typu „kontaktów” ma jednak budowę, pozwalającą na szybkie i bezproblemowe założenie – w ich dolnej części występuje tzw. balast, czyli pogrubienie soczewki w wyznaczonym miejscu, zapewniające prawidłowe ułożenie osi soczewki.

Nie wiesz, czy soczewki toryczne sprawdzą się w Twoim przypadku?

Odwiedź nasz salon optyczny i umów się na profesjonalne badanie wzroku!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.