Rodzaje powłok uszlachetniających okulary. Które z nich warto wybrać? 28 grudnia 2021

Każda osoba, która musi korzystać z okularów korekcyjnych, wie, jaki jest to czasami wysiłek dla oczu. Nierzadko po kilku godzinach funkcjonowania w oprawkach ze szkłami na nosie pojawia się uciążliwy ból głowy, który uniemożliwia dalsze skupienie się na wykonywanych obowiązkach. Aby zapobiec m.in. temu, ale też wielu innym problemom związanym z noszeniem okularów korekcyjnych, warto zdecydować się na zastosowanie specjalnej powłoki uszlachetniającej na soczewkach. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jakie są rodzaje powłok, a także jakie mają one funkcje. Zapraszamy!

Czym jest powłoka uszlachetniająca w okularach?

Pojęcie powłoki uszlachetniające może brzmieć nieco abstrakcyjnie. W rzeczywistości natomiast jest to nic innego, jak warstwa wierzchnia szkieł okularów, która w zależności od swojego rodzaju, ma różne funkcje. Powłoki te nierzadko nadają również soczewkom kolor, który widoczny jest pod odpowiednim kątem padania światła. Występują m.in. w barwie różowej, niebieskiej, zielonej czy żółtej. Nie warto się jednak przejmować tym, że całe szkła będą we wspomnianych kolorach. Jest to jedynie delikatna poświata, która rzadko kiedy widoczna jest na pierwszy rzut oka.

Czy wszystkie okulary posiadają powłoki uszlachetniające?

Powłoki uszlachetniające mogą znaleźć się na wszystkich okularach korekcyjnych, jednak jest to dodatkowa opcja, na którą można, ale nie trzeba się zdecydować. Wiąże się to z dodatkowymi opłatami, jednak warto pamiętać o tym, że zadaniem powłok uszlachetniających jest ułatwienie codziennego funkcjonowania i wspieranie wzroku. Dzięki nim nie męczy się on aż tak, np. podczas pracy przy komputerze. Kupując nowe okulary, warto więc rozważyć opcję wyboru dodatkowych powłok uszlachetniających, ponieważ mają one znaczny wpływ na nasz komfort funkcjonowania.

Zastanawiasz się, która powłoka uszlachetniająca do okularów najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku?

Odwiedź nasz salon optyczny i poproś o profesjonalną poradę!

Jakie są rodzaje powłok uszlachetniających?

Istnieje wiele rodzajów powłok uszlachetniających do okularów. Każda z nich wyróżnia się nie tylko inną ceną, ale także nieco odmiennymi funkcjami.

Powłoka antystatyczna w okularach

Okulary, na których znajduje się powłoka antystatyczna, są znacznie mniej podatne na zabrudzenia, a przede wszystkim na gromadzenie się drobinek kurzu. Dzięki takiej warstwie użytkowanie okularów, w tym również ich codzienne czyszczenie jest znacznie prostsze i szybsze. 

Okulary wyposażone w powłokę antyrefleksyjną

Powłoka antyrefleksyjna na okularach ma bardzo ważną funkcję – chroni oczy przed szybkim zmęczeniem oraz nierzadko związanym z tym bólem głowy. Gwarantuje całkowitą przejrzystość szkieł okularów i zapobiega temu, by od ich powierzchni odbijały się refleksy świetlne. Dzięki temu funkcjonowanie z soczewkami okularowymi wyposażonymi w tego rodzaju powłokę uszlachetniającą nie powoduje dyskomfortu i uczucia zmęczenia.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Powłoka uszlachetniająca to coś, co powinno znaleźć się na każdych okularach. Pozytywnie wpływa ona na sposób naszego funkcjonowania, dzięki czemu zmniejsza ryzyko nadmiernego i zbyt szybkiego zmęczenia. Decydując się na powłokę, warto jej rodzaj dobrać bezpośrednio do swojej stylu życia i indywidualnych potrzeb, ponieważ tylko teraz gwarantowane będzie całkowite zadowolenie z produktu – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Powłoka hydrofobowa i oleofobowa – jakie są podstawowe różnice?

Mimo że nazwy powłok hydrofobowej i oleofobowej na okularach brzmią dość podobnie, ich funkcje tylko po części są takie same. Pierwsza z wymienionych warstw ma na celu zapobieganie parowaniu okularów. Jest to możliwe dzięki temu, że powłoka wygładza powierzchnię soczewki, na której woda nie osiada, a znacznie szybciej odparowuje. Warstwa oleofobowa z kolei nie pozwala na osadzanie się na powierzchni szkieł tłustych śladów. Dzięki obu tym powłokom czyszczenie okularów jest znacznie prostsze. Szczególnie często wybierane są one do okularów dla dzieci.

Okulary z powłoką fotochromową

Powłoka fotochromowa na okularach jest jedyną warstwą, która całkowicie zmienia kolor szkieł. Dzieje się tak pod wpływem promieni słonecznych. Jeśli soczewki okularowe zostaną poddane oddziaływaniu słońca, stopniowo będą one się ściemniać. Po powrocie do zacienionego miejsca wrócą one do swojego pierwotnego wyglądu. Nie każdy jest przekonany do tego typu rozwiązania, jednak warto pamiętać, że może to być ciekawa alternatywa dla okularów przeciwsłonecznych. Nie będzie wówczas konieczności kupowania dwóch osobnych par, dzięki czemu zostaną zaoszczędzone pieniądze. Tego typu powłoka ceniona jest m.in. przez osoby używające okularów dla kierowców

Powłoka Blue Blocker na okularach

Powłoka Blue Blocker to warstwa szkieł okularowych, która chroni wzrok przed niekorzystnym oddziaływaniem na wzrok światła niebieskiego. Dzięki swoim funkcjom często wybierana jest do okularów do komputera, ponieważ znacznie zwiększają komfort pracy, nauki czy relaksu. Opisywana powłoka eliminuje ryzyko szybkiego zmęczenia i pojawienia się bólu oczu czy głowy.

Utwardzająca powłoka na szkłach

Powłoka utwardzająca na okularach ma istotne znaczenie, ponieważ przedłuża ich żywotność. Zapobiega nadmiernemu rysowaniu się szkieł, co mogłoby spowodować dyskomfort funkcjonowania. Rysy na soczewkach sprawiają bowiem, że funkcjonowanie z nimi jest zdecydowanie mniej przyjemne.

Przeczytaj nasze wpisy powiązane: 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.