Jakie okulary wybrać do kwadratowej twarzy? 17 grudnia 2022

Kwadratowa twarz zdecydowanie częściej spotykana jest u mężczyzn, jednak nie jest to reguła. Kobiety również mogą posiadać takie rysy, przez co często szukają sposób na to, by je jakoś złagodzić. W tym przypadku z pomocą mogą przyjść odpowiednio dobrane oprawki okularowe. Zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem, w którym tłumaczymy, jakie okulary najlepiej wybrać do kwadratowej twarzy. Zapraszamy do lektury!

Jakie kształty twarzy wyróżniamy?

Każdy z nas jest inny i ma pewne charakterystyczne dla siebie cechy, które sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi na tle ogółu. Do takich indywidualnych cech zaliczamy m.in. kolor oczu i włosów, ale także ogólny wygląd twarzy, w tym jej kształt.

Wśród najpopularniejszych i najczęściej spotykanych kształtów twarzy można wyróżnić m.in.:

  • twarz o kształcie owalnym;
  • twarz o kształcie trójkątnym;
  • twarz o kształcie prostokątnym;
  • twarz o kształcie okrągłym;
  • twarz o kształcie kwadratowym;
  • twarz o kształcie serca.

Kwadratowa twarz – charakterystyka

Przyjmuje się, że twarz kwadratowa znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Co więcej, u płci męskiej jest ona zazwyczaj zdecydowanie mocniej zarysowana. Jej charakterystycznymi elementami są m.in. szerokie i wysokie czoło, a także mocno zarysowane kości policzkowe. Jednym z głównych elementów, charakterystycznych dla osób z kwadratową twarzą, jest silnie zaznaczona szczęka – prosta i podłużna. Nierzadko sprawia ona, że uroda kobiety z taką brodą określana jest mianem typowo męskiej.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru okularów do kwadratowej twarzy?

Wybór okularów pasujących do urody danej osoby bywa niełatwym zadaniem. Nierzadko wiąże się to z koniecznością wyboru niekoniecznie tego, co nam się podoba, ale tego, co bardziej do nas pasuje – bowiem niestety nie zawsze obie te kwestie się pokrywają.

Jeśli jesteśmy posiadaczami kwadratowej twarzy, najlepiej zdecydować się na okulary z takimi oprawkami, które nieco złagodzą nasze rysy. Dzięki temu twarz wyda się delikatniejsza i bardziej subtelna, co często chcą osiągnąć zwłaszcza kobiety.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Podczas wyboru idealnych opraw do jakichkolwiek okularów – zarówno korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych – należy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na to, w jakim modelu najlepiej się czujemy. Nasz komfort funkcjonowania z konkretnymi oprawkami przekłada się bowiem bezpośrednio na zadowolenie z danego produktu, od czego bowiem zależy fakt, czy będziemy korzystać z okularów, czy zostaną one rzucone na dno głębokiej szuflady i staną się bezużyteczne – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Jakie modele okularów dla osób z kwadratową twarzą?

Kwadratowa twarz, tak jak sama jej nazwa wskazuje, charakteryzuje się mocnymi rysami. Zarówno noszone na co dzień okulary korekcyjne, jak i okulary przeciwsłoneczne powinny być dobierane w taki sposób, by wygląd twarzy maksymalnie złagodzić. Na rynku dostępnych jest wiele modeli opraw okularowych, które idealnie sprawdzą się u osób z kwadratową twarzą. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych wariantów.

Okulary z grubymi oprawkami

Okulary z grubymi oprawkami to jedna z mniej oczywistych propozycji dla osób z kwadratową twarzą. Wydawać by się bowiem mogło, że masywne oprawki do mocnych rysów twarzy nie będą pasować, w rzeczywistości natomiast prezentują się one niezwykle ciekawie. Razem tworzą spójny, fajny efekt.

Nie zaleca się natomiast wyboru cienkich, kwadratowych oprawek, które sprawią, że twarz wyda się bardziej pociągła i całkowicie straci swoją subtelność.

Okulary z „kocimi” oprawkami

Okulary z „kocimi” oprawkami to wręcz idealne rozwiązanie dla osób z kwadratową twarzą, jednak jest tu mały haczyk. Taki typ opraw zazwyczaj przeznaczony jest dla kobiet. Mają one bowiem charakterystyczny kształt, dodający twarzy subtelności, a niektórzy uważają, że również kobiecości.

Okulary aviatorki, czyli tzw. pilotki

Okulary aviatorki to hit ostatnich lat. Decydują się na nie zarówno kobiety, jak i mężczyźni – i bardzo dobrze! Jest to bowiem jedna z ciekawszych propozycji opraw do okularów. Sprawdzają się one zarówno w przypadku okularów do pracy przy komputerze, jak i okularów dla kierowców, ponieważ są bardzo lekkie, dzięki czemu nie stanowią dużego obciążenia podczas ich noszenia.

Okulary z zaokrąglonymi od dołu oprawkami

Ostatnia z propozycji, jakie chcemy dziś przedstawić, nawiązuje do okularów z zaokrąglonymi od dołu oprawkami. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu oprawek, dzięki czemu można wybierać dowolnie spośród nich. Częściowe zaokrąglenie opraw sprawi, że twarz będzie wyglądała na smuklejszą i delikatniejszą, a dzięki prostej górze oprawek dopasują się one do kwadratowych rysów. Rozwiązanie to jest uznawane za dość uniwersalne i bezpieczne, dzięki czemu jest często wybierane.

Przed wyborem odpowiednich oprawek nie można zapomnieć o wykonaniu profesjonalnego badania wzroku, ponieważ jest to podstawa do tego, by sprawdzić, jakiej dokładnie korekcji potrzebują nasze oczy.

Zastanawiasz się, jakie oprawki okularowe wybrać do swojej kwadratowej twarzy?

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka i poproś o pomoc naszych specjalistów!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.