Okulary dla kierowców – jak je prawidłowo dobrać? 18 marca 2021

Niejeden kierowca nie wyobraża sobie prowadzenia samochodu bez okularów. Nie tylko chronią przed promieniowaniem UV, ale także potrafią poprawić widoczność w trudnych warunkach pogodowych, po zmroku czy w nocy. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie okulary dla kierowców wybrać i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Jakie funkcje powinny spełniać okulary dla kierowców? 

Okulary dla kierowców przydają się nie tylko osobom z wadami wzroku. Parę dobrych okularów powinien mieć w schowku każdy kierowca. Dlaczego? Otóż podczas jazdy samochodem bardzo ważna jest dobra widoczność na drodze. Niezależnie od pory roku warunki pogodowe mogą się zmieniać w kilka chwil, znacznie pogarszając widoczność. 

Kierowcy podczas jazdy w słoneczne dni narażeni są na promieniowanie ultrafioletowe, które w moment może oślepić. Poza ostrym światłem słonecznym w lecie, negatywny wpływ na widoczność na drodze mają również promienie słoneczne odbijane przez śnieg. Widoczność na drodze ulega też pogorszeniu po zmierzchu, a piesi na drogach stają się słabiej widoczni. Aby więc zadbać o swoje bezpieczeństwo za kierownicą, warto zakupić u optyka specjalne okulary przeznaczone do jazdy samochodem, które zapewnią komfort jazdy nawet podczas bardzo trudnych warunków. 

Podstawowe funkcje, jakie powinny spełniać okulary do jazdy samochodem:

  • ochrona wzroku przed ostrym, oślepiającym światłem;
  • zapewnienie dobrej widoczności na drodze, nawet podczas trudnych warunków pogodowych;
  • minimalizowanie efektu spowodowanego zbyt dużą ilością rozproszonego światła; 
  • zwiększenie kontrastu widzenia. 

Szukasz okularów dla kierowców, które zapewnią Ci dobrą widoczność na drodze?

Odwiedź nasz salon optyczny i uzyskaj fachową pomoc

Okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem 

Coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia, jakie niesie za sobą oślepiające światło i inwestuje w dobre okulary przeciwsłoneczne. Aby jednak odpowiednio spełniały one swoją funkcję, ich wybór nie może być przypadkowy. Poniżej szczegółowo omawiamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych do samochodu: 

Okulary dla kierowców a kolor szkieł 

Jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze okularów samochodowych jest barwa soczewek. Okulary do jazdy samochodem nie mogą być zbyt ciemne. Zbyt ciemna barwa skutecznie ograniczy ilość przedostającego się do oczu kierowcy światła, co zmniejszy widoczność i tym samym bezpieczeństwo jazdy. Kierowcy, którzy chcą wyeliminować problem oślepiania przez promienie słoneczne, ale przy tym zachować dobrą widoczność, powinni wybierać szkła w kolorze szarym. Odwzorowują one prawdziwą barwę kolorów, pozostawiają także rzeczywisty kontrast. Do jazdy samochodem można wybrać także szkła okularowe w kolorze brązowym, a w przypadku złej pogody – żółtym. Kierowcom odradza się natomiast noszenie szkieł zielonych i niebieskich. 

Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych dla kierowców koniecznie trzeba zwrócić uwagę na stopień przyciemnienia, który określany jest w czterostopniowej skali. Okulary do jazdy samochodem nie powinny przekraczać 3. poziomu. 

Okulary samochodowe polaryzacyjne 

Okulary dla kierowców powinny posiadać filtr polaryzacyjny. Soczewki polaryzacyjne chronią wzrok przed odblaskami słonecznymi. Światło, które trafia do oczu użytkownika, pozbawione jest wszelkich refleksów, co przekłada się na lepszy kontrast widzenia i nasycenie kolorystyczne. W okularach z polaryzacją kierowca będzie po prostu lepiej widział to, co się dzieje na drodze. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Okulary dla kierowców polaryzacyjne, poza funkcją ochrony przed szkodliwym promieniowaniem, w znacznym stopniu ograniczają odblaski świetlne. Dzięki soczewkom polaryzacyjnym widziany obraz jest bardziej kontrastowy, przejrzysty i pełen kolorów. Takie okulary nie wymagają mocnego przyciemnienia, bo naturalna redukcja odblasków posłonecznych odbywa się za pomocą powłoki polaryzacyjnej – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Okulary dla kierowców z powłoką antyrefleksyjną 

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że powłoka antyrefleksyjna sprawdzi się tylko w okularach do komputera. Nic bardziej mylnego. Powłoka antyrefleksyjna przydaje się też podczas prowadzenia pojazdów. Okulary ze specjalną powłoką antyrefleksyjną znacznie poprawiają kontrast obrazu, a także minimalizują efekt olśnienia przez reflektory samochodowe

Okulary do jazdy nocą 

Okulary z antyrefleksem dobrze sprawdzą się też jako okulary do jazdy nocą. Warto dodać, że do jazdy nocnej zostały zaprojektowane specjalne powłoki antyrefleksyjne, np. EyeDrive, które w warunkach nocnych dają nawet 90% mniej odblasków niż okulary bez tej powłoki. 

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo dobrać okulary przeciwsłoneczne

Okulary korekcyjne dla kierowców 

Osoby z wadą wzroku bezwzględnie zobowiązane są do noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych podczas jazdy samochodem. Jeśli na co dzień nosimy zwykłe okulary korekcyjne, do samochodu dobrze mieć druga parę. Okulary korekcyjne do jazdy samochodem koniecznie powinny posiadać powłokę antyrefleksyjną. Innym rozwiązaniem są również specjalne nakładki na okulary, w szczególności polecam tym osobom, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, ale podczas jazdy autem chciałyby zyskać dodatkowe udogodnienia w postaci filtrów bez konieczności wymiany szkieł na nowe. 

Jakie oprawki dla kierowców będą najlepsze?

Wybierając idealne okulary dla kierowców, należy zwrócić uwagę także na kształt oprawek. Oprawki okularowe do jazdy autem nie powinny być za bardzo rozbudowane, by nie ograniczać pola widzenia. Dobrze, by miały także wygodne noski, które nie będą po dłuższym czasie noszenia powodować dyskomfortu. 

Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się: 

Jakie okulary do jazdy samochodem? Podsumowanie 

Najważniejsze, by okulary dla kierowców były wygodne, posiadały filtr polaryzacyjny, antyrefleks oraz soczewki w odpowiednim kolorze i stopniu przyciemnienia. Dodatkowo mogą być one fotochromowe. Nowoczesne okulary fotochromowe dla kierowców przyciemniają się również za szybą samochodu. Okulary do samochodu warto mieć zawsze przy sobie, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie sobie zagwarantować bezpieczeństwo na drodze. 

Przeczytaj nasz poradnik: czym są okulary zerówki i kiedy warto je nosić

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.