Okulary czy soczewki – co lepiej nosić w ciąży? 15 lutego 2022

Czas ciąży to okres wyjątkowy w życiu każdej kobiety. Jednak pod pewnymi względami trudny i wymagający. Szczególną uwagę należy zwrócić na dbanie o swoje zdrowie, zwłaszcza, że znacząco ograniczona jest możliwość przyjmowania wielu leków. Ciężarne kobiety z wadą wzroku muszą więc odpowiednio zadbać o oczy, tak by nie doszło do infekcji. Co jednak lepiej nosić w ciąży okulary czy soczewki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Jak może zmienić się wzrok w czasie ciąży?

W czasie trwania ciąży w organizmie kobiety na skutek wzmożonego działania hormonów zachodzi wiele zmian. Mogą one dotyczyć również narządu wzroku. Steroidowe hormony  jak progesteron czy estrogen prowadzą do powstawania zaburzeń elektrolitowych w obrębie oczu. Nie jest powiedziane, że każda ciężarna będzie mieć problemy ze wzrokiem, ale jeśli występowały u niej wady wzroku, mogą się pogłębić w tym czasie. Ma na to wiele czynników takich jak występowanie chorób współistniejących, rodzaj pracy, pojawienie się cukrzycy ciążowej czy obciążenia genetyczne. Może również zmienić się sama krzywizna oka, dojść do zgrubienia rogówki, zmian w spojówkach czy zmniejszyć się produkcja łez. To wszystko znacząco wpłynie na tolerancję i komfort noszenia soczewek kontaktowych podczas ciąży. 

Objawy, po których zauważymy, że dzieje się coś niepokojącego ze wzrokiem w trakcie ciąży: 

  • nasilenie wady wzroku,
  • suchości oczu,
  • obrzęku powiek,
  • dyskomfortu,
  • zmiany w ostrości widzenia.

Czy noszenie soczewek w ciąży jest bezpieczne?

Jak najbardziej noszenie soczewek w ciąży może być bezpieczne, szczególnie jeśli była to dominująca korekta wzroku również wcześniej. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Aż do 30% kobiet w ciąży odczuwa spadek komfortu noszenia soczewek. Najczęściej pojawia się zwiększona suchość, szczypanie, dyskomfort. Może więc pojawić się konieczność zmiany typu soczewek kontaktowych i skrócenie czasu ich noszenia – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

W większości przypadków noszenie soczewek w ciąży będzie bezpieczne, ale z pewnością trzeba zwrócić uwagę na zwiększoną higienę oraz regularne badania wzroku. Warto również sięgnąć po środki zachowawcze takie jak stosowanie kropli nawilżających, ograniczenie godzin przebywania w soczewkach (na rzecz okularów). Zdecydowanie powinniśmy w tym czasie zadbać o dokładne czyszczenie soczewek płynami oksydacyjnymi. Dobrze jest w czym okresie postawić na soczewki o krótszym okresie stosowania i częściej je wymieniać. Lepiej sprawdzą się też soczewki o wyższej przepuszczalności tlenowej.

Soczewki do porodu czy może okulary, na co lepiej postawić?

Nieco inaczej wygląda kwestia noszenia soczewek kontaktowych podczas porodu. Jest to odradzane przez lekarzy ze względu na to, że podczas porodu naturalnego zwiększa się znacząco ciśnienie w gałce ocznej. Na pewno zakazane jest posiadanie soczewek na oczach w trakcie cesarskiego cięcia. Ze względu na stres, dynamikę wydarzeń i różne możliwe scenariusze lepiej więc nie decydować się na soczewki do porodu a postawić na wygodne okulary korekcyjne

Okulary w czasie ciąży – czy warto je nosić?

Z pewnością dla oczu kobiety ciężarnej okulary korekcyjne są bezpieczniejsze. Nie wywołają infekcji i nie będą tak męczyć. Oko będzie w nich również lepiej oddychać. Konieczne jednak jest odpowiednie ich dopasowanie i przeprowadzenie badania okulistycznego, by upewnić się, że nasze dotychczasowe szkła są wystarczającej mocy.

Okulary czy soczewki – co wybrać w czasie ciąży?

Nie ma jednej pewnej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od tego, co kobieta nosiła przed ciążą. Jeśli na co dzień towarzyszyły jej okulary do komputera czy progresywne, to nie warto w czasie ciąży eksperymentować z długim noszeniem soczewek. Gdy zaś ciężarna wcześniej była zwolenniczką szkieł kontaktowych, pod kilkoma warunkami może przy nich pozostać. Przede wszystkim w każdej sytuacji konieczna jest zwiększona higiena. Soczewek nie można nosić całą dobę, należy je regularnie wymieniać i czyścić. Dodatkowo, niezależnie od pory roku, warto nosić okulary przeciwsłoneczne klasyczne lub z korekcją, ponieważ oczy w czasie ciąży są wyjątkowo wrażliwe. Nie możemy zapominać również o właściwej higienie okularów, które należy co najmniej raz dziennie myć. O tym, jak prawidłowo czyścić okulary dowiesz się z naszego bloga.

Podsumowując i okulary, i soczewki można bezpiecznie nosić w czasie ciąży. Jednak jest wiele sytuacji, w których szkła kontaktowe okażą się niepraktyczne i uciążliwe dla kobiety. W takich sytuacjach konieczna będzie rezygnacja z nich i postawienie na oprawki z dobrze dobranymi w salonie optycznym szkłami.

Nie wiesz, co możesz nosić bezpiecznie w ciąży – okulary czy soczewki?

Skorzystaj z naszych porad i odwiedź nasz salon optyczny na profesjonalną konsultację

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.