Komu pasują okrągłe okulary, czyli tzw. lenonki? 25 listopada 2021

Rynek okularów korekcyjnych staje się coraz bardziej zróżnicowany. Oferuje wiele różnych modeli oprawek, które skradają nasze serca. Mimo że wciąż pojawiają się coraz to bardziej wymyślne nowości, dużo osób stawia na klasyki, np. okulary w postaci tzw. lenonek. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, czym charakteryzują się okulary rozsławione przez Johna Lennona, a także do jakiego kształtu twarzy najlepiej pasują? Zapraszamy do lektury!

Czym charakteryzują się okulary lenonki?

Lenonki to jeden z modeli okularów, który został rozpowszechniony przez popularnego brytyjskiego muzyka – Johna Lennona. Obecnie są one jednymi z chętniej wybieranych oprawek, głównie dzięki temu, że są rozwiązaniem dość klasycznym, eleganckim i uniwersalnym.

Ich podstawową cechą charakterystyczną jest kształt. Lenonki to okulary o okrągłych oprawkach. Zazwyczaj są one dodatkowo dość cienkie, jednak akurat ta kwestia nie jest obowiązkową zasadą – dostępne są różne warianty tego rodzaju okularów, których oprawki są także nieco grubsze. Jeśli chodzi o kolory lenonek, także nie ma większych ograniczeń. Występują okulary zarówno w klasycznym kolorze czarnym, jak i w wielu innych barwach. Nierzadko wybór pada również na wielobarwne propozycje, które sprawiają, że twarz jest żywsza i weselsza

Jesteś na etapie poszukiwań idealnie pasujących okrągłych okularów, czyli tzw. lenonek, ale nadal nie możesz się na nic zdecydować?

Zapraszamy do naszego salonu optycznego, gdzie chętnie pomożemy Ci w wyborze!

Kto najczęściej decyduje się na okrągłe okulary?

Obecnie na okulary lenonki decyduje się sporo osób. Z jednej strony często kierują się oni modą. Z drugiej – jeśli są to artystyczne dusze – chcą podążyć za stylem Johna Lennona. Nierzadko jednak osoby, które wybierają okrągłe okulary, robią to po prostu dlatego, że właśnie takie im się podobają. Właściciele lenonek należą do różnych grup wiekowych – są to zarówno okulary dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Coraz częściej można również spotkać w takich oprawkach osoby starsze. Jak widać, jest to propozycja dość uniwersalna – mogą służyć jako okulary korekcyjneprogresywnedo komputera czy jako okulary dla kierowców

Do jakiego kształtu twarzy pasują okulary lenonki?

Mimo że okrągłe okulary lenonki są dość uniwersalnym rozwiązaniem, to niestety – nie do każdego kształtu twarzy będą pasować. W szczególności powinny się na nie decydować osoby, które mają kwadratową twarz, czyli dość ostre, kanciaste rysy. Okrągłe oprawki sprawią, że staną się one znacznie łagodniejsze, przez co cała twarz wyda się delikatniejsza i bardziej przyjazna.

Prawda jest jednak taka, że najistotniejsze jest to, jak się w danych oprawkach czujemy. Jeśli inne osoby twierdzą, że okrągłe okulary lenonki nie są dla nas, a my właśnie w nich czujemy się najlepiej – należy się na nie zdecydować. W przeciwnym razie możemy żałować decyzji. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że o ile oprawki możemy wybierać według własnych preferencji, tak parametry soczewek muszą być ustalone przez specjalistę. Warto więc umówić się na profesjonalne badanie wzroku, które pozwoli na ustalenie, jakie są potrzeby naszych oczu.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Ogólnie przyjętą zasadą, którą stosuje się podczas wyboru okularów, jest dopasowywanie oprawek do twarzy – jej kształtu, wielkości, karnacji, układu nosa, ust czy oczu. Obecnie jednak coraz częściej się od tego odchodzi, wskazując, że właściciel danych okularów powinien po prostu dobrze się w nich czuć. Bez tego bowiem jest ryzyko, że nie będzie on zadowolony z zakupu, przez co okulary mogą zostać odłożone na dno biurkowej szuflady, a sam wydatek będzie bezsensowny- mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Okrągłe okulary lenonki – damskie, męskie czy unisex?

Okulary lenonki, tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, występują w różnych kolorach. Mogą mieć też nieco różną wielkość oraz grubość oprawek. Wszystko to decyduje o tym, czy są one uznawane za damskie czy męskie. Coraz więcej modeli może jednak również występować jako tzw. unisex, czyli bez wskazania dokładnego przeznaczenia dla jednej płci. 

Obecnie coraz więcej osób nie zwraca uwagi na to, dla kogo przeznaczone są dane okulary. Najważniejsze jest to, aby się w nich dobrze i swobodnie czuć, dlatego wybierając się na wizytę do salonu optycznego warto podkreślić to, że chcemy zobaczyć wszystkie dostępne modele lenonek – zarówno damskie, męskie, jak i unisex. Nigdy bowiem nie wiadomo, które z nich skradną nasze serce.

 Przeczytaj na naszym blogu inne poradniki:

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.