Przeciwwskazania do stosowania okularów progresywnych – kiedy należy zrezygnować z tego rozwiązania? 6 lipca 2022

Okulary progresywne to rozwiązanie, na które coraz częściej decydują się osoby z wadami wzroku. Jest to opcja 2w1 – jedne okulary zapewniają bowiem możliwość wyraźnego widzenia zarówno z dali, jak i bliży. Najważniejsze w tym przypadku jest jednak to, by w pierwszej kolejności, przed zdecydowaniem się na okulary korekcyjne, zasięgnąć opinii u profesjonalisty i dowiedzieć się, czy można sobie pozwolić na ich zastosowanie. Zapoznaj się z naszym dzisiejszym artykułem i dowiedz się, jakie mogą być przeciwwskazania do stosowania okularów progresywnych – zapraszamy do lektury!

Okulary progresywne – czym się wyróżniają na tle klasycznych okularów korekcyjnych? 

Okulary korekcyjne to codzienny dodatek dużej części społeczeństwa. Umożliwiają one wyraźne widzenie zarówno blisko położonych przedmiotów, jak i tych nieco bardziej oddalonych. Bez nich osoby, które zmagają się z jakąkolwiek wadą wzroku, miałyby znacznie utrudnione funkcjonowanie. 

Jednym z rodzajów okularów korekcyjnych są okulary progresywne, które od klasycznych szkieł korekcyjnych różnią się przede wszystkim budową. W tym przypadku są one skonstruowane w taki sposób, że na ich powierzchni znajdują się obszary o różnej mocy. Dzięki temu możliwe jest wyraźne widzenie zarówno dali, jak i bliży.

Dla kogo przeznaczone są okulary progresywne?

Okulary progresywne przeznaczone są dla osób, które mają problemy z wyraźnym widzeniem nie tylko przedmiotów położonych daleko, ale również blisko. Taka przypadłość zazwyczaj spotyka osoby po 40 roku życia i z upływem czasu może się znacznie pogłębić. Ważne jest więc to, by ewentualną wadę wykryć możliwie najwcześniej, jak to możliwe i dobrać do niej odpowiednią korekcję. W tym celu należy udać się na profesjonalne badanie wzroku, podczas którego możliwe będzie wykrycie wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu oczu.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Okulary progresywne to wygodne rozwiązanie, które niweluje konieczność noszenia przy sobie dwóch par okularów – do patrzenia w dal i osobnych do bliży. Najważniejsze w tym wszystkich jednak jest zdrowie każdego z nas, dlatego wybór “progresów” powinien być zalecony przez lekarza okulistę, który najpierw wykona wszystkie najważniejsze badania i określi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tego rodzaju szkieł – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Przeciwwskazania do stosowania okularów progresywnych

Okulary progresywne są dobrym i funkcjonalnym rozwiązaniem dla wielu osób, jednak niestety nie wszyscy mogą się zdecydować na taki typ produktu. Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania okularów progresywnych, a niezastosowanie się do nich może skutkować złym nie tylko złym samopoczuciem, ale również pogorszeniem się widzenia. 

Do najważniejszych przeciwwskazań zaliczane są m.in. choroby oczu, jak np. zaćma, jaskra, zwyrodnienia plamki żółtej. Osoby zmagające się z takimi dolegliwościami mogą mieć utrudnioną adaptację oczu do nowego sposobu widzenia, jaki oferują tzw. “progresy”, przez co ich komfort funkcjonowania będzie prawdopodobnie znacznie mniejszy. Co więcej, występowanie tego rodzaju chorób ma to do siebie, że ryzyko szybkiego pogłębiania się wady wzroku jest znacznie większe. 

Przeciwwskazań do stosowania okularów progresywnych jest jednak więcej. Wśród nich wyróżniamy również:

Zaburzenia błędnika i okulary progresywne? Odradzamy!

Zaburzenia błędnika są kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania okularów progresywnych. U osób zmagających się z tego rodzaju zaburzeniem często pojawiają się m.in. zawroty głowy, które mogą być potęgowane przez „progresy”.

Zez przeciwwskazaniem do stosowania „progresów”

Zez jest chorobą, która objawia się nierównoległym ułożeniem gałek ocznych. Zazwyczaj jej korekcja odbywa się przy pomocy okularów korekcyjnych, jednak “progresy” nie będą tutaj najlepszym możliwym rozwiązaniem. Nierówne ułożenie oczu może sprawić, że okulary progresywne nie sprawdzą się tak, jak powinny i funkcjonowanie w nich będzie sprawiało jedynie dyskomfort. 

Podobna sytuacja jest z soczewkami kontaktowymi – u osób z zezem nie będzie to trafny wybór. Lepiej więc postawić na klasyczne okulary korekcyjne z odpowiednio dobranymi wartościami szkieł. 

Nie wiesz, czy w Twoim przypadku sprawdzą się okulary progresywne?

Odwiedź nasz salon optyczny i umów się na konsultację oraz profesjonalne badanie wzroku!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.