Jakie są najczęstsze symptomy krótkowzroczności u dzieci? 14 listopada 2024

Krótkowzroczność u dzieci staje się coraz powszechniejszym problemem, który wpływa na ich zdolność do prawidłowego widzenia oraz może utrudniać codzienne funkcjonowanie, naukę i rozwój. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu przed ekranami komputerów, tabletów czy telefonów, ich oczy są narażone na przeciążenie, które sprzyja rozwojowi wad wzroku. Wczesne wykrycie krótkowzroczności pozwala zapobiec jej postępowi i zapewnić dziecku możliwość cieszenia się pełnią aktywności. Zastanawiasz się, czy Twój maluch może mieć problemy ze wzrokiem? W artykule przyjrzyjmy się najczęstszym objawom, które mogą na to wskazywać.

Jak widzą dzieci z krótkowzrocznością?

Krótkowzroczność to wada wzroku, która powoduje nieostre widzenie z dalekich odległości. Oznacza to, że dziecko, u którego rozwija się miopia dobrze widzi z bliska, nie ma więc problemów z czytaniem czy przeglądaniem telefonu. Trudność natomiast sprawia mu dostrzeżenie przedmiotów znajdujących się dalej, zatem będzie mieć problemy z przepisywaniem z tablicy, odczytaniem godziny na zegarze na ścianie.

Z czego wynika ten problem? Oczy dziecka rosną od momentu jego urodzenia, aż do okresu dojrzewania. W latach nastoletnich zatrzymuje się wzrost gałki ocznej. W przypadku pojawienia się krótkowzroczności wzrost ten następuje zbyt szybko. Pogorszenie jakości widzenia następuje często co 6-12 miesięcy. Rodzic musi z pociechą regularnie odwiedzać specjalistę w celu dokonania badania wzroku i zmiany okularów. Często stabilizacja rozwoju krótkowzroczności następuje od około 18-20 roku życia.

Sprawdź nasz artykuł na temat: Jakie korzyści przynoszą soczewki Stellest™ Essilor® dzieciom z krótkowzrocznością?

Pokolenie krótkowidzów – jakie są przyczyny postępującej krótkowzroczności wśród dzieci?

W krajach wysoko rozwiniętych, takich jak Chiny czy Japonia, liczba przypadków krótkowzroczności wśród dzieci i młodzieży osiąga nawet 90%. W Stanach Zjednoczonych odsetek dzieci z krótkowzrocznością wzrósł z 25% w latach 70. do 42% obecnie. Przewiduje się, że do 2050 roku aż 50% populacji na świecie będzie dotkniętych tą wadą wzroku. 

Przyczyny postępującej krótkowzroczności u dzieci:

  • Jeśli jedno z rodziców jest krótkowidzem, ryzyko wystąpienia krótkowzroczności u dziecka wzrasta trzykrotnie.
  • Dzieci spędzają coraz mniej czasu na świeżym powietrzu, a tym samym ekspozycja oczy na naturalne światło jest ograniczona. Przebywanie na zewnątrz może chronić przed rozwojem krótkowzroczności, ponieważ promienie UV stymulują prawidłowy rozwój gałki ocznej.
  • Intensywne korzystanie z ekranów (komputery, tablety, smartfony) oraz wykonywanie czynności wymagających skupienia wzroku z bliska (czytanie, odrabianie lekcji) są związane z rozwojem krótkowzroczności.

Polecamy artykuł: Przed nami pokolenia krótkowidzów. Czy można spowolnić postęp tej wady u dzieci?

Jakie objawy mogą wskazywać na krótkowzroczność u dziecka?

Wykrycie krótkowzroczności u dzieci nie zawsze jest proste. Bywa też tak, że zgłaszane przez malucha objawy są nieoczywiste i źle interpretowane przez rodziców. Najbardziej wyraźnym objawem miopii jest pogorszenie ostrości widzenia na odległość. Warto jednak podkreślić, że dzieci zwłaszcza te mniejsze nie są w stanie zauważyć, że coś dzieje się z ich wzrokiem. Dlatego to na ich opiekunach spoczywa obowiązek kontrolowania wzroku i dostrzeżenie objawów rozwijającej się krótkowzroczności. Pierwsze symptomy miopii, które powinny zaniepokoić rodziców to: 

  • częste mrużenie oczu – dzieci mogą próbować poprawić ostrość widzenia poprzez mrużenie oczu, szczególnie podczas patrzenia na odległość;
  • podchodzenie lub podnoszenie bliżej przedmiotów – pociechy mogą siadać bardzo blisko telewizora, trzymać książki przy twarzy lub pochylać się nad kartką podczas pisania;
  • trudności z rozpoznawaniem obiektów z daleka – pierwszy sygnałem mogą być problemy z odczytaniem informacji zapisanych na tablicy w szkole lub z rozpoznawaniem osób z większej odległości;
  • częste bóle głowy – pojawiają się w wyniku napięcia oczu i nadmiernego wysiłku wzrokowego;
  • trudności w koncentracji – krótkowzroczność może wpływać na trudności w zachowaniu skupienia, co często jest mylone z innymi problemami szkolnymi;
  • unikanie aktywności na świeżym powietrzu – gorsze widzenie na odległość sprawia, że dzieci z krótkowzrocznością niechętnie uczestniczą w zabawach na zewnątrz;
  • częste pocieranie oczu –  to reakcja na niewyraźne widzenie;
  • problemy z celnością z odległości – na lekcjach wychowania fizycznego będą mieć trudność z trafieniem piłką do kosza lub bramki.

Przeczytaj także: Twoje dziecko mruży lub często pociera oczy? Dowiedz się, co to oznacza!

Dlaczego krótkowzroczności u dziecka nie można lekceważyć?

Krótkowzroczność stwierdzona u dziecka nie powinna zostać zlekceważona przez rodziców. Nadmierny wzrost gałki ocznej może prowadzić do rozciągnięcia siatkówki, a tym samym do zwiększonego prawdopodobieństwa wystąpienia różnych chorób oczu w późniejszym życiu. Epidemia krótkowzroczności wśród dzieci budzi niepokój Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Author-Default

Zdaniem eksperta

Najszybciej postęp krótkowzroczności następuje u dzieci poniżej 10 roku życia. Dlatego zwłaszcza w tym okresie, który jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju, rodzice powinni zwracać uwagę na jakość widzenia pociech i higienę pracy wzroku. Jeśli dziecko w bardzo młodym wieku cierpi na krótkowzroczność, a opiekunowie tego nie wychwycą, znacznemu pogorszeniu ulegnie jego jakość życia. Wada ta powoduje problemy z widzeniem przedmiotów w dali i będzie wpływać na trudności z nauką w szkole oraz zabawy z rówieśnikami – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Czy krótkowzroczność u dzieci można wyleczyć?

Krótkowzroczność to wada, której nie da się całkowicie wyleczyć. Na szczęście na rynku dostępne są coraz nowsze rozwiązania do skutecznego korygowania miopii. Rodzice powinni jednak wiedzieć, że standardowe, jednoogniskowe okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe nie są w stanie spowolnić progresji krótkowzroczności. Jak zatem zatrzymać pogłębiane tej wady u dziecka? Rozwiązaniem są soczewki okularowe Hoya MiYOSMART. Dzięki nagradzanej technologii DIMS (Defocus Incorporated Multiple Segments) szkła te są w stanie spowolnić rozwój wady średnio o 60%. Kupić je można jedynie w certyfikowanych salonach optycznych.

Alternatywę dla nich stanowią soczewi okularowe Stellest™ od Essilor®, które wykorzystują  opatentowaną technologię H.A.L.T.(Highly Aspherical Lenslet Target) i są w stanie spowolnić rozwój wady średnio o 67%.

Sprawdź nasz artykuł na temat: Wpływ technologii na wzrok dziecka – dlaczego krótkowzroczność postępuje obecnie szybciej u dzieci?

Nie czekaj aż krótkowzroczność u Twojego dziecka się pogłębi!

Odwiedź salon optyczny Eurooptyka i dobierz soczewki MiYOSMART lub Stellest™

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.