4 wskazówki, jak dobrać okulary dla blisko osadzonych oczu? 5 listopada 2021

Konieczność wyboru okularów jest zadaniem, z którym zmierza się coraz więcej osób. Okulary okazują się przydatne w życiu codziennym, nie tylko na etapie szkoły i nauki, ale również później – kiedy zaczynamy pracę. Każda twarz jest inna, dlatego oprawki powinny być zawsze dobierane bezpośrednio do ich przyszłego właściciela. Zadanie to czasami bywa niełatwe, ale z odpowiednią pomocą wszystko staje się jasne i klarowne. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak dobrać okulary do blisko osadzonych oczu? Jakie oprawki sprawdzą się najlepiej?

Dlaczego warto dobrać odpowiednie okulary do blisko osadzonych oczu?

Okulary przechodzą obecnie swój renesans. Kiedyś były bowiem postrzegane jedynie jako mało ciekawy element „garderoby”, który noszono ze względu na problemy ze wzrokiem. Obecnie coraz częściej zdarzają się sytuacje, kiedy to wybierane zostają tzw. zerówki, czyli okulary, których szkła mają wartość 0. Warto jednak pamiętać, że często posiadają one filtry UV lub specjalne powłoki, w tym np. antyrefleksyjną, dzięki czemu chronią oczy m.in. przed nadmiernym zmęczeniem.

Nieważne, czy mówimy o zerówkach czy o okularach korekcyjnych – najważniejszą kwestią jest ich odpowiedni dobór. W przypadku okularów leczniczych poszczególne parametry szkieł powinien dobrać i przepisać okulista. Jednak oprócz tego, równie ważny jest wybór kształtu i koloru oprawek. Powinny one zostać prawidłowo dopasowane do twarzy danej osoby, inne bowiem będą okulary do daleko, a inne do blisko osadzonych oczu. Pozwoli to nie tylko prawidłowo w nich funkcjonować, ale również czuć się lepiej i pewniej siebie. 

Szukasz idealnych okularów do twarzy z blisko osadzonymi oczami, ale nadal nie wiesz, na które się zdecydować?

Odwiedź nasz salon optyczny i poproś o profesjonalną poradę!

Jak dobierać okulary do twarzy z blisko osadzonymi oczami?

Wybór odpowiednich okularów nie należy do najłatwiejszych zadań. Aby być w pełni z nich zadowolonym, należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii. Są to przede wszystkim:

Wymienione kwestie to tylko niektóre ze wszystkich, na które trzeba zwracać uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Co to znaczy, że oczy są blisko osadzone?

Każda twarz jest inna. Różnić może się w niej dosłownie wszystko – kształt, koloryt, ułożenie nosa, ust, a także oczu, w tym również ich osadzenie. Twarz z oczami blisko osadzonymi charakteryzuje się tym, że oczy znajdują się w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie nawzajem. Spotykane są zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Układ taki często uznawany jest za dość problematyczny, jednak jeśli nauczymy się z nim funkcjonować – nie będzie sprawiał on trudności.  

Author-Default

Zdaniem eksperta

Samodzielny dobór okularów do kształtu twarzy z blisko osadzonymi oczami jest zadaniem niełatwym. Warto w takiej sytuacji poprosić o pomoc doświadczoną osobę, która wie, na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu zdobędziemy pewność, że zakup szkieł będzie wydatkiem na długie lata, bez konieczności szybkiej wymiany – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Na co zwracać uwagę podczas wyboru okularów do twarzy z blisko osadzonymi oczami?

Wybór okularów do twarzy z blisko osadzonymi oczami może wydawać się dość trudny – zwłaszcza dla osób, które stoją przed koniecznością zakupu szkieł po raz pierwszy. W takim przypadku należy pokierować się kilkoma najważniejszymi zasadami, które znacznie ułatwią to zadanie. 

Wskazówka #1 Zwróć uwagę na to, jak długi jest mostek w oprawkach okularów dla blisko osadzonych oczu

Jedną z pierwszych kwestii, na jaką należy zwrócić uwagę podczas wyboru okularów do twarzy z blisko osadzonymi oczami, jest rozstawienie szkieł. Mostek, który łączy soczewki w okularach, powinien być dość krótki. Nie może wynosić więcej niż 15-18 mm, ponieważ w przeciwnym razie funkcjonowanie w takich oprawkach mogłoby być niewygodne i nieprawidłowe dla naszych oczu.

Wskazówka #2 Zrezygnuj z niektórych kształtów oprawek

Kształt oczu ma duże znaczenie podczas wyboru okularów. Właściciel twarzy z blisko osadzonymi oczami powinien bowiem zrezygnować z niektórych kształtów oprawek, ponieważ niestety – nie wszystkie z nich się sprawdzą. 

Z pewnością należy nie decydować się na szerokie, masywne okulary, które mogą przytłoczyć twarz. Co więcej, w przypadku blisko osadzonych oczu takie oprawki sprawią, że będzie ona wyglądała na zbyt małą, a często nawet niemal niewidoczną. 

Wskazówka #3 Postaw na subtelniejsze okulary do twarzy z blisko osadzonymi oczami

Dobrym sposobem na wybór okularów do twarzy z blisko osadzonymi oczami jest szukanie idealnej pary wśród delikatnych, subtelnych oprawek. Taka metoda wyboru okularów może znacznie ułatwić zadanie, ponieważ od samego początku eliminujemy te warianty, których wiemy, że nie powinniśmy wybierać. Warto więc poprosić pracownika salonu optycznego, aby pokazał nam jedynie określone modele oprawek, dzięki czemu oszczędzamy mnóstwo nerwów i czasu.

Wskazówka #4 Zadbaj o to, aby brwi nad blisko osadzonymi oczami były widoczne ponad oprawkami okularów

Blisko osadzone oczy są często dość małe. Jeśli dobierzemy do nich duże, masywne okulary, które zasłonią brwi, efekt może być dość niezadowalający. Lepiej więc zdecydować się na takie oprawki, które nie „zleją się” z brwiami całość, a delikatnie i elegancko je podkreślą.

 Przeczytaj na naszym blogu inne poradniki:

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.