6 wskazówek, jak dobrać okulary dla małych oczu? 10 grudnia 2020

Konieczność noszenia okularów korekcyjnych nie powinna być jedynie przymusem czy przykrym obowiązkiem. Za pomocą dobrze dobranych okularów możemy w łatwy i szybki sposób podkreślić urodę oraz ukryć jej mankamenty. Powszechnie uważa się, że oczy to jeden z najważniejszych elementów twarzy, na którym skupia się uwaga innych osób. Odpowiednio dobrane okulary mogą poprawić ich kształt, powiększyć je, nadać im wyrazistości i ożywić. Dziś skupimy się więc na tym, jakie okulary wybrać dla małych oczu.

Jakie okulary dla małych oczu? 

Opadające powieki i nieduże, głęboko osadzone oczy to problem wielu kobiet, niezależnie od wieku. Wygląd oczu można jednak skutecznie poprawić i to nie tylko makijażem, ale i odpowiednio dobranymi oprawkami. Jak dopasować kształt okularów do małych oczu? Cała tajemnica tkwi we właściwie prowadzonej linii oprawy – to właśnie ta linia pozwala wyeksponować oko, podkreślić jego walory i ukryć ewentualne defekty. 

Zobacz wskazówki, które dla Ciebie przygotowaliśmy dotyczące doboru okularów do małych oczu: 

Zrezygnuj z bardzo grubych i wąskich okularów 

Jeśli szukasz okularów, które optycznie powiększą Twoje oczy, to na pewno musisz zrezygnować ze zbyt grubych i wąskich oprawek, które przysłaniają powieki. Dobrze za to sprawdzą się większe modele okularów, sięgające do linii brwi. Aby spojrzenie było mocniejsze i wyraziste, oczy powinny być wyśrodkowane, czyli gałka oczna musi znaleźć się w centrum tarczy szkieł. 

Wybierz odpowiedni kształt oprawek 

W przypadku małych oczu nie bez znaczenia jest również sam kształt oprawek. Jeśli chcesz podkreślić oczy i sprawić, że będą się one wydawać optycznie większe, postaw na kwadratowe oprawki w mocnym kolorze. Dobrym wyborem będą też oprawki okrągłe, które otoczą nie tylko całe oko i powiekę, ale sięgną także do linii brwi i policzków, przez co oko wyda się większe. W przypadku małych oczu sprawdzają się też okulary stylizowane na tzw. kocie oko. Ich górna, zewnętrzna krawędź unosi się ku górze w kierunku skroni. Taki zabieg sprawia, że twarz wydaje się bardziej pociągła i wydłużona, a oko optycznie się ,,otwiera”. 

Przeczytaj nasz poradnik: Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?

Unikaj oprawek, w których górna linia pokrywa się z linią rzęs 

Unikaj okularów, w których górna krawędź oprawy pokrywa się z linią rzęs, a oko znajduje się bardzo wysoko w tarczy. Gdy tylko okulary lekko się zsuną, całkowicie przykryją oczy, a przecież powinny je wyeksponować.

Twoim problemem są małe oczy i opadające powieki?

Dobierz odpowiednie oprawki, które podkreślą Twoje spojrzenie

Pamiętaj, że okulary nie powinny zasłaniać brwi 

Idealnie dobrane oprawki powinny sięgnąć do linii brwi, ale ich nie zasłaniać. Składa się na to kilka powodów. Po pierwsze, brwi zakryte przez okulary nie wyglądają zbyt estetycznie. Po drugie, brwi stanowią całą oprawę oka i jeśli je zasłonimy, to po prostu czegoś naszej twarzy będzie brakować. 

Zwróć uwagę na most oprawek 

Most oprawek powinien znaleźć się nieco poniżej górnej linii oprawy. W ten sposób jeszcze bardziej uniesiesz i wymodelujesz swoją powiekę. Łącznie zauszników z frontem również powinno znajdować się wysoko – przy górnej linii oprawy. 

Wybieraj okulary z powłoką antyrefleksyjną

Soczewki z powłoką antyrefleksyjną odwrócą uwagę od małych oczu i opadającej powieki. Dlaczego? Powłoka antyrefleksyjna zauważalna jest na pierwszy rzut oka. Kiedy patrzymy na kogoś w okularach pozbawionych tej powłoki, to możemy zaobserwować, jak soczewki odbijają światło z otoczenia i miejscami wyglądają jak lustro, co uniemożliwia dokładne przyjrzenie się źrenicom. W soczewkach z antyrefleksem zjawisko to nie występuje. Nie widać żadnych odbić otoczenia, a oczy są dobrze widoczne. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Warto dodać, że powłoka antyrefleksyjna posiada także wiele innych zalet. Przede wszystkim wzmacnia kontrast widzenia oraz zapewnia większą przejrzystość odbieranego przez oczy obrazu – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyk

Magia oprawek, czyli dlaczego dobór odpowiednich okularów dla małych oczu jest tak ważny? 

Niewątpliwie wchodząc do salonu optycznego, kusi nas, aby wybrać najmodniejsze okulary w danym sezonie. Oczywiście trendy również warto wziąć pod uwagę, ale ważniejsze przy wyborze oprawek jest odpowiednie dopasowanie ich do twarzy. Wiele kobiet nie zwraca uwagi na to, że dobrze dobrane okulary będą podkreślały ich atuty, a jednocześnie ukrywały mankamenty urody. Dlatego warto wykorzystać możliwości, jakie dają oprawki do okularów i wybrać takie, które powiększą oczy. 

W przypadku wątpliwości warto udać się do salonu optycznego. Specjalista nie tylko wykona badanie wzroku, ale również pomoże nam dobrać odpowiednie szkła i soczewki. 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.