6 nawyków, które niszczą nasze okulary 15 listopada 2021

Nawyki to czynności, które wykonujemy przez większego zastanawiania się nad nimi – a zwłaszcza nad tym, jakie konsekwencje ze sobą niosą. Podobna sytuacja często dotyka nas w kwestii postępowania z naszymi okularami. Przygotowaliśmy dziś artykuł z zestawieniem 6 najpopularniejszych nawyków, które niszczą nasze szkła. Zapoznaj się z nimi i dowiedz się, jak temu zapobiedz!

Jakie nawyki sprawiają, że nasze okulary szybko się niszczą?

Okulary to produkt dość delikatny. Czasami nawet chwila nieuwagi może sprawić, że zostaną one całkowicie zniszczone. Aby oszczędzić sobie czasu, stresu i nerwów, warto dbać o szkła, by służyły one w nienaruszonym stanie przez długi czas.

Nawyk #1 Wycieranie szkieł okularów twardym papierem i chusteczkami

Jednym z podstawowych, najczęściej spotykanych nawyków, jest czyszczenie okularów papierem toaletowym, ręcznikiem papierowym czy chusteczką higieniczną. Niektórzy nie są tego świadomi, ale jest to prostą drogą do zniszczenia szkieł okularów. Soczewki są bowiem bardzo wrażliwe na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, które mogą skończyć się nie tylko zarysowaniami. Obecnie szkła okularów są zazwyczaj pokryte specjalnymi powłokami, które chronią oczy przed m.in. niekorzystnym działaniem światła. Jeśli okulary będą czyszczone nie miękkimi, specjalnie do tego przeznaczonymi materiałami, tylko twardym papierem – powłoki te mogą zostać zdarte.

Przez złe nawyki Twoje okulary są tak zniszczone, że potrzebują naprawy lub całkowitej wymiany na nowe?

Odwiedź nasz salon optyczny i zapoznaj się z całą ofertą!

Nawyk #2 Zdejmowanie okularów tylko jedną ręką

Kolejnym złym nawykiem, który niszczy okulary korekcyjne (i nie tylko), jest zdejmowanie ich jedną ręką. Takie postępowanie zwiększa ryzyko skrzywienia okularów, przez co funkcjonowanie w nich może robić się coraz mniej komfortowe, a z czasem nawet całkiem niemożliwe. Co więcej, ten nawyk może prowadzić nawet do złamania lub urwania zausznika, przez co będzie konieczne zaniesienie szkieł do profesjonalnego salonu optycznego w celu naprawy okularów

Nawyk #3 Noszenie okularów na czubku głowy

Kolejnym, dość często widocznym zjawiskiem, jest noszenie okularów na czubku głowy. Nawyk ten dotyka szczególnie osoby, które posiadają okulary do komputera lub jedynie do czytania, a także spotykany jest np. w przypadku okularów dla kierowcówdla dzieci czy przeciwsłonecznych. Kiedy szkła nie są danej osobie akurat potrzebne, zakłada ona je na czubek głowy, by w momencie, kiedy będą niezbędne – móc je szybko włożyć z powrotem na nos. Taki sposób postępowania nie jest zbyt dobry, ponieważ może to być prosta droga do uszkodzenia okularów. Możemy niechcący uderzyć o coś głową lub nachylić się zbyt mocno, powodując upadek oprawek, ich złamanie oraz wypadnięcie szkieł.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Kiedy okulary ulegną zniszczeniu, nie warto od razu spisywać je na straty. Znacznie lepszym i bardziej ekonomicznym sposobem będzie zaniesienie ich do naprawy. Nierzadko okazuje się bowiem, że wystarczy wymienić jedynie niewielki element, by okulary wróciły do pełnej sprawności – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Nawyk #4 Nie przechowywanie okularów w ochronnym etui

Etui ochronne na okulary jest po to, aby je w nim przechowywać. Niestety niektóre osoby o tym zapominają, chowając szkła w torebkach, plecakach, a nierzadko również kieszeniach spodni czy kurtek. Nawyk ten jest prostą drogą do zniszczenia szkieł, dlatego lepiej pamiętać o zabieraniu ze sobą specjalnego pudełka na okulary.

Nawyk #5 Wakacyjne kąpiele w okularach na nosie

Kolejną kwestią, która może okazać się destrukcyjna dla okularów, jest kąpiel z nimi w morzu. Jak wiadomo, tego rodzaju zbiornik wodny charakteryzuje się obecnością w nim wody słonej. Kiedy znajdzie się ona na szkiełkach okularów, po wyschnięciu pozostawia powłokę, składającą się z drobinek soli. Te z kolei nie tylko mogą porysować soczewki, ale również usunąć z nich warstwę ochronną z filtrami.

Nawyk #6 Narażanie okularów na długotrwałe działanie wysokich temperatur

Niektórzy mogą teraz stwierdzić, że przecież okulary są po to, aby w nich chodzić – bez względu na panującą porę roku. To prawda, jednak w tym nawyku chodzi jednak o coś innego. Wiele osób zostawia swoją parę okularów np. w samochodzie – na desce rozdzielczej, w schowku lub powieszone przy lusterku na przedniej szybie. Jest to zły pomysł, ponieważ w ciepłe dni temperatura w samochodzie może niewyobrażalnie wzrastać, powodując np. odkształcenia okularów. Aby temu zapobiec, warto pamiętać o zabieraniu szkieł ze sobą i niepozostawianiu ich w miejscach, gdzie narażone by były na wysoką temperaturę.

 Przeczytaj na naszym blogu inne poradniki:

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.