Jakie korzyści przynoszą soczewki Stellest™ Essilor® dzieciom z krótkowzrocznością? 28 listopada 2024
U coraz większej liczby dzieci na całym świecie diagnozuje się krótkowzroczność, która wpływa na ich zdolność do widzenia, a tym samym codzienne funkcjonowanie. Tradycyjne okulary z soczewkami jednoogniskowymi są w stanie jedynie skorygować wzrok, natomiast nie zatrzymają progresji miopii. Rosnący problem krótkowzroczności u najmłodszych sprawił, że powstało zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania, które będą w stanie zahamować postęp tej wady u dzieci. Jednym z obiecujących rozwiązań są soczewki okularowe Stellest™ marki Essilor®. Dzięki zaawansowanej technologii, która nie tylko koryguje wzrok, ale również aktywnie spowalnia rozwój krótkowzroczności, dają one rodzicom narzędzie, które może pomóc w zapewnieniu ich dziecku lepszej jakości życia teraz i w przyszłości. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak działają soczewki Stellest™, jakie przynoszą korzyści i dlaczego ich wprowadzenie już na wczesnym etapie życia dziecka może mieć wpływ na wady wzroku w przyszłości. Zapraszamy do lektury.
Dlaczego korekcja krótkowzroczności u dziecka to za mało?
Okulary lub soczewki kontaktowe poprawiają widzenie na co dzień, ale nie rozwiązują problemu narastania krótkowzroczności. Dlatego sama korekcja, mimo że jest niezbędna, to może okazać się niewystarczająca. Krótkowzroczność u dzieci często postępuje w szybkim tempie, a tradycyjne soczewki jednoogniskowe poprawiają jedynie ostrość wzroku i nie zapobiegają jej dalszemu rozwojowi. Warto także podkreślić, że im wyższa jest wada, tym większe ryzyko poważnych schorzeń w przyszłości, takich jak odklejenie siatkówki, jaskra czy zaćma.
Rodzice dzieci, u których zdiagnozowano miopię, powinni zainteresować się nowoczesnymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, takimi jak soczewki Stellest™ oraz szkła okularowe Hoya Miyosmart. Korygują one wadę wzroku i dzięki swojej konstrukcji wspierają naturalny rozwój oka, spowalniając progresję krótkowzroczności.
Polecamy artykuł: Twoje dziecko mruży lub często pociera oczy? Dowiedz się, co to oznacza!
Dlaczego wczesna interwencja w walce z krótkowzroczności jest ważna?
Dziecko z niekorygowaną krótkowzrocznością doświadcza trudności w codziennym funkcjonowaniu – w szkole i podczas zabawy. Z czasem te ograniczenia mogą prowadzić do frustracji, obniżenia pewności siebie i izolacji społecznej. Regularne badanie wzroku dziecka pozwala na wczesne wykrycie problemu i daje szansę na rozwój w normalnych warunkach. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak soczewki Stellest™ Essilor, można skutecznie spowolnić progresję krótkowzroczności i zapewnić młodemu człowiekowi lepszą jakość życia. Rodzice, którzy zdecydują się na działanie we wczesnym etapie, pomagają maluchowi poprawić komfort widzenia i minimalizują ryzyko poważniejszych problemów ze wzrokiem w przyszłości.
Sprawdź nasz artykuł na temat: Wpływ technologii na wzrok dziecka – dlaczego krótkowzroczność postępuje obecnie szybciej u dzieci?
Zdaniem eksperta
Krótkowzroczność jest wadą, która powoduje nieostre widzenie przedmiotów znajdujących się w dalekiej odległości. Dzieci rodzą się z krótką gałką oczną, a wraz z wiekiem zmienia się jej długość i dostosowuje do środowiska życia. Mimo że istnieje kilka przyczyn krótkowzroczności, współcześnie uważa się, że za wzrost liczby pacjentów z tą wadą odpowiada cyfryzacja. Dzieci obecnie spędzają mniej czasu na świeżym powietrzu, za to więcej przed ekranem komputera, smartfona lub telewizora. W ten sposób następuje zmniejszenie dopływu naturalnego światła do oka i możliwość regulacji akomodacji. Maluchy patrząc na ekran, skupiają wzrok jedynie na obiektach położonych blisko, natomiast bawiąc się na zewnątrz, mają okazję do przenoszenia wzroku na różne odległości. WHO szacuje, że do 2050 roku nawet połowa populacji świata będzie miała zdiagnozowaną krótkowzroczność – mówi Łukasz Flak z EuroOptyka.
Co wyróżnia szkła okularowe Stellest™ matki Essilor®?
Specjalistyczne soczewki Essilor® Stellest™ wyróżniają się zaawansowaną technologią, która została stworzona z myślą o kontroli postępującej krótkowzroczności u dzieci. Innowacyjna konstrukcja opiera się na tzw. technologii H.A.L.T (Highly Aspherical Lenslet Target). Na powierzchni szkieł umieszczono 1021 mikrosoczewek o asferycznym kształcie, które tworzą strefę korekcji peryferyjnej. Odpowiadają one za zmianę sposobu odbierania światła zwłaszcza na obrzeżach siatkówki. W ten sposób zapobiegają nadmiernemu wzrostowi gałki ocznej. Soczewki okularowe Stellest™marki Essilor® są więc skutecznym rozwiązaniem korekcyjnym i metodą kontroli krótkowzroczności dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat.
Szkła okularowe Stellest™ są łatwe w adaptacji, dzięki czemu pociechy mogą cieszyć się dobrym widzeniem bez dyskomfortu. Oczy ponad 90% użytkowników dostosowują się do nowych soczewek w ciągu zaledwie kilku dni. Warto także podkreślić, że po pierwszym roku noszenia, większość dzieci nie potrzebuje zmiany recepty na nowe szkła, gdyż wada nie ulega pogorszeniu. Rodzice mogą zdecydować się zakupić szkła okularowe Stellest™ z filtrem UV do ochrony wzroku maluchów przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Czy soczewki okularowe Stellest są skuteczne? Dowody naukowe i opinie ekspertów
Warto również podkreślić, że technologia H.A.L.T zastosowana w soczewkach Stellest™ jest poparta wieloma badaniami, a skuteczność została potwierdzona klinicznie. W badaniach na Uniwersytecie Medycznym w Wenzhou, które trwały ponad 3 lata, wykazano, że nowoczesne szkła od Essilor mogą ograniczyć progresję krótkowzroczności średnio o 67% w porównaniu z tradycyjnymi okularami korekcyjnymi. Muszą być jednak noszone co najmniej 12 godzin dziennie. Eksperci z branży okulistycznej podkreślają, że takie podejście pozwala poprawić widzenie, ale także ograniczyć ryzyko poważniejszych problemów ze wzrokiem w przyszłości.
Łukasz Flak
Autor wpisu
Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.
Przeczytaj nasze wpisy powiązane:
- Jak prawidłowo dobrać okulary dla dziecka?
- Wpływ technologii na wzrok dziecka – dlaczego krótkowzroczność postępuje obecnie szybciej u dzieci?
- Czy minusowa wada wzroku może się cofnąć?
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Soczewki korekcyjne są wyrobem medycznym, przeznaczonym głównie do produkcji okularów korygujących wady wzroku, po złożeniu ich z oprawą. Podmiotem odpowiedzialnym za niniejszą reklamę jest Eurooptyka s.c. Ewa Flak, Robert Flak z siedzibą w Krakowie. Producentem reklamowanych soczewek korekcyjnych jest Essilor International(przedstawiciel: Essilor Polonia Sp.z o.o.).