Co jeść, by poprawić wzrok? Dieta dobra dla zdrowych oczu 3 lipca 2024

Żyjemy w coraz większym pośpiechu, nie mamy czasu na zadbanie o siebie czy odpoczynek. Konsekwencją jest przemęczenie, choroby czy pogorszenie widzenia. Musimy pamiętać, że narząd wzroku, jak każdy inny, wymaga odpowiedniego zaopiekowania. Jeśli chcemy zadbać o zdrowie oczu, powinniśmy wyeliminować szereg złych nawyków i przyzwyczajeń, wprowadzić dietę dobrą dla oczu oraz odpowiednią suplementację (np. kwasami omega-3, witaminą e, witaminą c). O tym, co jeść na wzrok zdrowy i bezpieczny podpowiadamy w artykule. Zapraszamy.

Czynniki powodujące psucie się wzroku

Powodów, dla których nasz wzrok jest w coraz gorszej kondycji, może być wiele. Oczywiście w tej grupie znajdą się poważne choroby prowadzące do utraty wzroku (np. zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, zmiany na siatkówce oka, kurza ślepota, nieleczona cukrzyca), ale też i z pozoru mniej ważne czynniki. Duże znaczenie ma chociażby otaczające nas zanieczyszczone powietrze, smog czy zbyt wiele godzin spędzanych przed monitorami w pracy i domu.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Jakość wzroku pogarsza nam się naturalnie z wiekiem. Wpływ na wzrok może mieć jednak wiele czynników środowiskowych. Nie możemy więc zapominać o regularnych badaniach oczu, niezależnie od tego czy nosimy soczewki kontaktoweokulary korekcyjne czy może mamy sokole widzenie – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Prawidłowa higiena pracy a zdrowe oczy

Ab uniknąć zespołu suchego oka oraz dbać o zdrowy wzrok, powinniśmy znać i stosować zasady higieny pracy, szczególnie tej przy komputerze. Dotyczy to również czasu wolnego, jeśli spędzamy wiele godzin przed monitorami (odnosi się to również do komórek czy tabletów). Jeśli nasze oczy są zaczerwienione, pieką lub są przekrwione to znak, że potrzebują odpoczynku. Nie możemy bagatelizować takich objawów, ponieważ uszkadzają wzrok i mogą doprowadzić nawet do całkowitej utraty widzenia. Aby do tego nie dopuścić, warto stosować dietę na oczy oraz ćwiczenia, które je wzmocnią. Zadbajmy o nasze naczynia krwionośne, dotlenijmy organizm, róbmy częste przerwy od monitorów i odpoczywajmy.

Zastanawiasz się, jak dbać o oczy, by cieszyć się zdrowym wzrokiem?

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka i poproś o pomoc naszego specjalistę!

Ochrona przeciwsłoneczna

Kolejnym, bardzo istotnym krokiem, aby zachować dobry wzrok, jest stosowanieokularów przeciwsłonecznych, gdy przebywamy na zewnątrz. Osłonią one naszą siatkówkę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Co ważne, nie należy sięgać po nie wyłącznie w gorące, słoneczne dni. Słońce towarzyszy nam cały rok, nawet gdy jest pochmurno. W takie dni można wybrać okulary z nakładkami lub szkłami fotochromowymi.

Polecamy artykuł:Dlaczego nosić okulary przeciwsłoneczne cały rok

Odpowiednia suplementacja na wzrok

Nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich substancji odżywczych poprzez dietę dla oczu. W związku z tym warto sięgnąć po odpowiednie witaminy na wzrok. Składniki takie jak karotenoidy, luteina i zeaksantyna sprawią, że zmniejszy się ilość uszkodzeń po procesie oksydacji. Witaminy i minerały takie jak A, C, E są antyoksydantami, które zwiększą trwałość naczyń krwionośnych. Powinniśmy również jeść ryby morskie oraz uzupełniać zdrowe tłuszcze. Regularnie róbmy badania krwi i odpowiednio uzupełniajmy niedobory.

Dieta korzystna dla oczu – czyli co jeść na poprawę wzroku

Najważniejszym elementem powinna być dla nas dieta na dobry wzrok. Musi ona dostarczać wszystkich, niezbędnych składników odżywczych. Dieta bogata w owoce i warzywa to podstawa naszego żywienia. A co dokładnie mamy jeść, by było to dobre na wzrok?

  • produkty stanowiące źródło luteiny – czyli przede wszystkim jarmuż, szpinak, pietruszkę (zielone liście) oraz pomarańczowe i żółte warzywa – marchew, papryka, kukurydza, dynia;
  • zbilansowana dieta wzmacniająca wzrok powinna zawierać produkty bogate w kwasy omega-3. W tej grupie znajdą się ryby (łosoś, makrela, tuńczyk, halibut);
  • dania bogate w cynk – będą to głównie owoce morza, skorupiaki, wołowina, sery żółte, kasza gryczana. Cynk bierze udział w tworzeniu rodopsyny, która chroni nas przed kurzą ślepotą, poprawia widzenie po zmroku – rozróżnić odcienie szarości i wzmacnia ostrość wzroku.
  • produkt będące źródłem witaminy B. Zadbają one o niewysuszanie się naszych oczu, zmniejszą swędzenie i pieczenie. Do takich składników zaliczymy kapustę, brukselkę, marchew, rośliny strączkowe, mleko czy mięso;
  • minerały takie jak miedź, a znajdziemy ją w pestkach dyni, orzechach laskowych, kakao;
  • istotny jest również beta karoten, bo w organizmie zmienia się w witaminę A. Znajdziemy go w czerwonej papryce, mango, brokule, marchwi, szpinaku. Jest to jedna z najważniejszych witamin na oczy.

Co robić, aby mieć dobry wzrok?

Dieta na wzrok nie jest trudna, ale wymaga od nas nieco samodyscypliny. Jeśli chcemy uniknąć chorób oczu, mieć lepszy wzrok, wzmocnić trwałość naczyń krwionośnych oka czy zatrzymać działanie wolnych rodników, powinniśmy jeść zdrowo, zróżnicowanie i kolorowo. Dieta na poprawę wzroku ma obfitować w witaminy takie jak C i E, beta karoten, minerały (cynk, selen, miedź, mangan), a także tłuszcze (np. z olei roślinnych, słonecznikowego, rzepakowego) bogate w omega-3 i omega – 6. Powinna być bogata w świeże, sezonowe warzywa, najlepiej ekologiczne, by zachowały jak najwięcej składników odżywczych. Klucze do sukcesu jest odpowiednio zbilansowana dieta z przeciwutleniaczami.

Jakich produktów unikać, aby poprawić wzrok?

Jeśli zależy nam na poprawie wzroku i zmniejszeniu ryzyka wystąpienia chorób np. retinopatii cukrzycowej, powinniśmy unikać palenia tytoniu, przebywania w suchych pomieszczeniach (nie dbając o nawodnienie), szkodliwego działania promieni słonecznych. Tym, co z pewnością nie poprawia wzroku, jest cukier. Podnosi on stężenie glukozy we krwi i zwiększa ryzyko wielu chorób. Dlatego znacząco ograniczmy jego spożywanie.

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.