Syndrom widzenia komputerowego – jak go uniknąć? 30 listopada 2023

Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami. Komputer w pracy, smartfon w drodze do niej, notebook w delegacji, a w domu telewizor, konsola do gier lub tablet sprawiają, że trudno zliczyć, ile godzin dziennie patrzymy na różnego typu monitory. Chociaż urządzenia elektroniczne znacząco ułatwiają nam życie, to coraz więcej osób narzeka na zmęczone i suche oczy. Zespół objawów ze strony narządu wzroku określany jest jako syndrom widzenia komputerowego. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny Computer Vision Syndrome oraz jak uniknąć tego syndromu.

Co to jest syndrom widzenia komputerowego?

Syndrom widzenia komputerowego, czyli Computer Vision Syndrome, to zespół dolegliwości, który został zidentyfikowany i nazwany pod koniec XX wieku przez naukowców z Amerykańskiej Akademii Okulistyki. Termin ten odnosi się do zbioru dolegliwości ze strony układu wzrokowego, które pojawiają się u osób regularnie wykonujących pracę przed komputerem. CVS nie jest klasyfikowany jako jednostka chorobowa, ale raczej jako zbiór objawów wynikających ze zmęczenia oczu podczas pracy z ekranami, które można i należy niwelować.

Objawy syndromu widzenia komputerowego

Symptomy syndromu widzenia komputerowego przypominają objawy związane z zespołem suchego oka. W wyniki zmniejszenia częstotliwości mrugania dochodzi do przesuszenia rogówki. Do najczęściej wymienianych objawów Computer Vision Syndrome zaliczamy: 

 • pieczenie oczu,
 • nadmierne łzawienie oczu,
 • pojawiające się uczucie piasku pod powiekami,
 • suchość oczu,
 • zamazane widzenie,
 • częste uczucie zmęczenia oczu,
 • polyopia, czyli widzenie wielu obrazów jednocześnie,
 • bóle głowy,
 • ból karku i barków.

Wymienione objawy mogą występować samodzielnie lub łącznie. 

Jakie są przyczyny występowania syndromu widzenia komputerowego?

Syndrom widzenia komputerowego (CVS) może wynikać z wielu przyczyn. Przede wszystkim obraz na monitorze, złożony z tysięcy pikseli, jest mniej ostry w porównaniu z tradycyjnym drukiem, co wymaga od oczu większego wysiłku, zwłaszcza przy niższej rozdzielczości ekranu. Należy zaznaczyć, że przyczyną wystąpienia syndromu widzenia komputerowego nie jest jedynie długotrwałe patrzenie na różnego typu ekrany:

 • osoby z nieskorygowaną wadą wzroku lub innymi problemami z oczami są bardziej narażone na CVS,
 • zbyt jasne lub ciemne oświetlenie w pomieszczeniu może powodować nadmierne obciążenie oczu,
 • odblaski i blask na ekranie komputera mogą zmuszać oczy do pracy w bardziej wymagających warunkach,
 • ekran, który jest zbyt blisko lub zbyt daleko,
 • niewłaściwe ustawienia rozdzielczości i kontrastu na ekranie mogą powodować, że oczy będą bardziej zmęczone.

Osoby z wadami wzroku, zwłaszcza noszące soczewki kontaktowe, są również bardziej podatne na ten syndrom z powodu szybszego wysychania oczu.

W jaki sposób można zapobiec wystąpieniu zespołu widzenia komputerowego?

Dłuższa praca przy komputerze sama w sobie nie jest przyczyną syndromu widzenia komputerowego (CVS). Problemy związane z CVS wynikają z nieprzestrzegania zasad odpowiedniej higieny pracy i wzroku. W codziennej rutynie i obowiązkach ważne jest, by pamiętać o zapewnieniu oczom komfortu, co przyczyni się do ich zdrowia i opóźni objawy zmęczenia.

Rób regularne przerwy podczas pracy przy komputerze

Aby zapobiec wystąpieniu zespołu widzenia komputerowego (CVS), kluczowe jest robienie regularnych przerw podczas pracy przy komputerze.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Praktyczne jest stosowanie zasady 20-20-20, która polega na robieniu 20 sekund przerwy co 20 minut. W jej trakcie należy patrzeć na punkt oddalony od nas o co najmniej 6 metrów. Kiedy odczuwasz pieczenie lub zmęczenie oczu, niezbędna jest przerwa. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią ilość snu oraz wyposażyć w okulary korekcyjne z filtrem antyrefleksyjnym – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka.

Staraj się często mrugać i nawilżać oczy

Przy patrzeniu na monitor komputera mrugamy około 33% rzadziej, co prowadzi do uczucia suchości w oczach. Wpływa to nie tylko na jakość widzenia, ale także może powodować ból oczu. Dlatego warto świadomie zadbać o zwiększenie częstotliwości mrugania lub na chwilę zamknąć oczy. Pozwoli to nawilżyć gałki oczne i usunąć z nich zanieczyszczenia. W przypadku, gdy problem suchości oczu utrzymuje się, warto skonsultować się z okulistą i rozważyć stosowanie specjalnych kropli.

Zadbaj o prawidłową postawę przy komputerze

Zadbaj o prawidłową postawę przy komputerze, aby zminimalizować napięcie oczu oraz ramion. Idealnie byłoby, aby górna krawędź monitora była mniej więcej na wysokości brwi, co pozwoli zachować kąt widzenia na poziomie 15-20 stopni. Dzięki takiemu ustawieniu nasze oczy będą mniej się męczyć, a z ramion zniknie napięcie. Przyczyni się do wygodniejszej i zdrowszej pracy przy komputerze.

Kup okulary do komputera

Warto rozważyć zakup okularów do pracy przy komputerzeWyposażone są w powłokę antyrefleksyjną, pomagają zredukować odbicia i odblaski od monitora, a to przekłada się na poprawę ostrości i kontrastu widzenia oraz zmniejsza zmęczenie oczu. Dla osób bez wad wzroku dostępne są okulary o mocy zerowej, tzw. zerówki. Jeśli wolisz korzystać z soczewek kontaktowych, pamiętaj, aby wybierać te, które są wyposażone w filtr UV i które pomagają utrzymać optymalny poziom nawilżenia oka.

Wykonuj regularne badanie wzroku

Osoby pracujące przy komputerze powinny minimum raz w roku wykonywać pełne badanie wzroku. Podczas jego przeprowadzania optometrysta sprawdzi ostrość widzenia do dali i bliży, zbada sprawność widzenia obuocznego i akomodacji.

Spędzasz dużo czasu przed komputerem i Twoje oczy są zmęczone?

Odwiedź nasz salon optyczny i zdecyduj się na profesjonalne badanie wzroku!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.