Jak przygotować się do badania wzroku u optometrysty? 30 września 2024
Prędzej czy później większość z nas czeka badanie wzroku u specjalisty. Jakość widzenia często pogarsza się wraz z wiekiem, a także pod wpływem trybu życia (praca przed monitorem, wpatrywanie się w ekran telewizora lub wyświetlacz smartfona). Pierwsza wizyta u okulisty lub optometrysty zwykle wiąże się z mniejszym stresem, niż ta u dentysty, ale niejednokrotnie również wywołuje niepokój i niepewność. Jak wygląda badanie wzroku u optometrysty i jak się do niego przygotować? Podpowiadamy!
Kim jest optometrysta?
Terminów okulista i optometrysta często używa się wymiennie. To błąd, ponieważ zawody te różnią się od siebie, chociaż obydwa skupiają się wokół badania oczu. Optometrysta jest specjalistą w zakresie diagnostyki i korygowania wad narządu wzroku. Oznacza to, że nie jest lekarzem, ale można się do niego zwrócić, kiedy zauważymy u siebie pogorszenie wzroku i problemy z prawidłowym widzeniem. Z optometrystą zwykle współpracuje optyk, który jest odpowiedzialny za wykonanie okularów według otrzymanej recepty.
Czym różni się optometrysta od okulisty?
Główna różnica między optometrystą a okulistą polega na tym, że ten pierwszy nie jest lekarzem. Zajmuje się diagnostyką i korekcją wad wzroku, ale nie ma kompetencji do leczenia urazów lub chorób oczu (na przykład zaćmy, jaskry), nie może przepisywać leków ani przeprowadzać zabiegów chirurgicznych. Optometrysta pomoże jednak w przypadku pogorszenia widzenia lub w doborze odpowiednich okularów korekcyjnych. Do kompetencji tego specjalisty należą między innymi:
- diagnostyka wad oczu (łącznie z badaniem wzroku);
- pomoc w wyborze odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych;
- wypisywanie recept na okulary lub soczewki;
- pomoc w zakresie codziennego korzystania z soczewek/okularów oraz informacje dotyczące prawidłowej higieny narządu wzroku.
Kiedy wizyta u okulisty lub optometrysty jest konieczna?
Wizyta u specjalisty jest konieczna wówczas, gdy odczuwamy pogorszenie wady wzroku i zależy nam na poprawie jakości widzenia. Jest to niezbędne do zdrowego, komfortowego codziennego funkcjonowania. Na badanie wzroku powinniśmy się udać również wtedy, gdy zaobserwujemy u siebie objawy takie jak:
- trudności w czytaniu;
- problemy z jakością widzenia (nieostry obraz);
- dokuczliwe bóle głowy i migreny;
- nadmierne łzawienie z oczu lub suchość;
- odczuwalne pieczenie lub ból oczu.
Jak wygląda standardowa wizyta u optometrysty?
Zwykła wizyta u optometrysty razem z badaniem wzroku trwa od 15 do 30 minut. Rozpoczyna się szczegółowym wywiadem dotyczącym trybu życia, wykonywanej pracy czy aktywności fizycznej, a także opisem dolegliwości oraz informacjami dodatkowymi (takimi jak przyjmowane leki). Następnie optometrysta przejdzie do badania wzroku – polega ono na wykonaniu szeregu pomiarów i testów, które pozwolą określić stopień wady wzroku, a na tej podstawie dobrać właściwe okulary. Może odbywać się to za pomocą:
- tablic Snellena z literami lub cyframi do odczytania;
- autorefraktometru (specjalnego komputera, który sprawdza ostrość widzenia);
- oftalmoskopu (urządzenia do badania dna oka);
- tonometrii (pomiaru ciśnienia wewnątrz oka);
- perymetru (urządzenia służącego do badania pola widzenia).
Zdaniem eksperta
Specjalistyczne urządzenia i przyrządy do badania wzroku u optometrysty mogą wzbudzić lęk i niepokój, ale wbrew pozorom badanie jest całkowicie bezbolesne. Pomiary służą do precyzyjnego określenia wady wzroku. Dzięki temu możliwy jest dobór odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych, które poprawią jakość widzenia, a co za tym idzie – również codziennego funkcjonowania – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka.
Jak przygotować się do badania wzroku u optometrysty?
Wizyta u optometrysty nie wymaga skierowania i nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Przede wszystkim należy być wypoczętym. Ważne jest również to, żeby tego dnia nie nakładać żadnych kosmetyków lub produktów, które mogłyby podrażnić oczy. Do specjalisty warto zabrać aktualnie noszone okulary lub soczewki kontaktowe, a także wyniki poprzednich badań oczu i całą dokumentację medyczną, mającą związek z narządem wzroku (na przykład opis przebytych chorób czy doznanych wcześniej urazów).
Czy optometrysta pomoże wybrać odpowiednie okulary?
Badanie u optometrysty ma na celu diagnozę wady wzroku, jej korekcję oraz poprawę jakości widzenia. Zwykle odbywa się to za pomocą doboru odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych, które będą miały właściwe parametry. Specjalista pomoże wybrać odpowiedni typ okularów (korekcyjne, okulary progresywne, okulary do komputera, okulary dla kierowców) i wypisze stosowną receptę. Z nią należy się udać do salonu optycznego, gdzie zostaną wykonane dedykowane nam szkła.
Jak często powinno się badać wzrok?
Profesjonalne badanie u specjalisty w dziedzinie układu wzrokowego powinno się wykonywać zawsze, kiedy zauważymy u siebie pogorszenie jakości widzenia. Spada wówczas komfort codziennego funkcjonowania. W przypadku, gdy nie nosimy okularów, nie odczuwamy żadnych objawów i nie mamy dokuczliwych dolegliwości, wystarczy jedna wizyta u specjalisty co dwa lata. Jeśli natomiast mamy już stwierdzoną wadę wzroku, dobrze jest odwiedzać okulistę lub optometrystę co najmniej raz na rok (a w przypadku większych problemów – nawet raz na pół roku).
Czy optometrysta wykonuje też badanie wzroku u dzieci?
Optometrysta wykonuje diagnozę narządu wzroku zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wczesne wykrycie ewentualnej wady jest bardzo ważne. Dzięki specjalnym, precyzyjnym pomiarom, możliwa jest poprawa komfortu codziennego funkcjonowania za pomocą okularów dla dzieci.
Przeczytaj nasze wpisy powiązane:
Łukasz Flak
Autor wpisu
Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.