Jak wybrać odpowiedni rozmiar okularów? Poradnik 6 grudnia 2022

Wiele osób nie ma świadomości tego, że okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne – podobnie jak bluzki, spodnie czy buty – powinny być dobierane na podstawie odpowiedniego rozmiaru, dopasowanego bezpośrednio do naszych potrzeb. Taki sposób wyboru soczewek w oprawkach okularowych zapewni nam wygodę korzystania z produktu, a także zadowolenie na długie lata. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na co zwracać uwagę podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych, zapoznaj się z naszym dzisiejszym poradnikiem. Gwarantujemy, że z naszą pomocą podjęcie odpowiedniej decyzji stanie się znacznie prostsze.

Dlaczego prawidłowe dobranie okularów jest tak istotne?

Kupując ubrania lub buty, zazwyczaj staramy się dobrać ich rozmiary tak, by maksymalnie pasowały do naszych potrzeb. Dzięki temu czujemy się w nich komfortowo i nie obawiamy się, że nie spełnią naszych oczekiwać.

Podobnie jest w przypadku okularów korekcyjnychIch odpowiednie dobranie do indywidualnych potrzeb jest kluczem do sukcesu. Jeśli o to nie zadbamy, musimy liczyć się z ryzykiem, iż produkt nie spełni naszych oczekiwań. Warto pamiętać również o tym, że zasada ta dotyczy także okularów przeciwsłonecznych.

Odpowiedni rozmiar okularów – do czego należy go dopasować?

Dobór okularów o odpowiednich wymiarach jest zadaniem zarówno dla osoby, która ich potrzebuje, jak i dla pracownika salonu optycznego EuroOptyka, odpowiedzialnego za zapewnienie profesjonalnej pomocy. Podczas dokonywania wyboru należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, które pomogą w podjęciu najlepszej decyzji.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Wybór okularów w odpowiednim rozmiarze jest niezwykle istotną kwestią. Zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże okulary będą niefunkcjonalne, ponieważ funkcjonowanie w nich może sprawiać wiele trudności, a niekiedy nawet bólu. Wbijający się mostek czy zauszniki po pewnym czasie mogą bowiem stanowić istotny problem, wpływający na nasz komfort – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Kształt i wielkość twarzy

Pierwszą i najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest dopasowanie okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych do kształtu i wielkości twarzy. Nie wszystkie modele oprawek są bowiem na tyle uniwersalne, by pasować do każdego typu rysów.

Mała, drobna twarz nie powinna być schowana za dużymi, masywnymi okularami. W takim przypadku lepiej zdecydować się na cienkie oprawki, które nie przytłoczą niewielkiej buzi. Na odwrót jest w przypadku osób o dużej twarzy, z mocnymi rysami. Oni mogą spokojnie zdecydować się na okulary z mocniejszymi oprawkami, które sprawią, że twarz zostanie dopełniona.

Wielkość i rozstawienie oczu

Kolejną istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas dobierania rozmiaru okularów dla kierowców czy okularów do pracy przy komputerze, jest wielkość i rozstawienie oczu. Te aspekty mają również nierzadko wpływ na kształt oprawek, jaki powinien zostać wybrany.

Jeśli jesteś osobą o niewielkich oczach, zdecyduj się na okulary z delikatnymi oprawkami, o niedużych rozmiarach. Dzięki temu zapobiegniesz sytuacji, w której Twoja twarz zostaje przytłoczona zbyt masywnymi oprawkami, pod którymi „giną” oczy.

Na jakie aspekty techniczne zwrócić uwagę przy wyborze rozmiaru okularów?

Podczas wyboru okularów należy zwrócić uwagę nie tylko na kwestie wizualne – które są bardzo istotne – ale również na kilka aspektów technicznych. Dotyczą one bezpośredniej budowy okularów, co z kolei przekłada się na późniejsze zadowolenie z korzystania z nich.

Jedną z kwestii, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest szerokość oprawek. Wyróżniamy oprawki szerokie, wąskie oraz średnie. To, na jakie powinniśmy się zdecydować zależy bezpośrednio od tego, jak duża jest nasza twarz i jakie mamy rozstawienie oczu.

Kolejnym istotnym aspektem jest szerokość mostka, czyli elementu łączącego dwie soczewki w oprawach. Jego wymiar wybiera się na podstawie osadzenia oczu. Jeśli znajdują się one dość blisko siebie, wówczas mostek powinien mieć szerokość w zakresie 15-18 mm. Jeśli rozstawienie oczu jest szersze, warto wybrać okulary z szerszym mostkiem – od 18 do 22 mm.

Ostatnim elementem, na który należy zwrócić uwagę jest długość zauszników. Są one jednym z istotniejszych elementów w okularach, bowiem decydują o tym, jak stabilnie okulary będą „siedzieć”. Długość zauszników zazwyczaj oscyluje w granicach 145-170 mm, więc jak widać przekrój jest dość duży.

Nadal nie wiesz, jak prawidłowo dobrać odpowiedni rozmiar Twoich okularów?

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka i poproś o pomoc naszego specjalistę!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.