Od czego zależy grubość szkieł w okularach korekcyjnych? 25 listopada 2022

Dobrze dobrane okulary korekcyjne to podstawa, jeśli chodzi o komfort funkcjonowania osoby, która będzie je nosić. Do jednej z ważniejszych kwestii zaliczamy grubość szkieł, która wpływa m.in. na wagę okularów. Jeśli zastanawiasz się, od czego zależy ten parametr, a także czy istnieje możliwość pocienienia szkieł okularowych – koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Zapraszamy do lektury!

Budowa okularów korekcyjnych

Okulary korekcyjne to z pozoru prosty w budowie dodatek, ułatwiający codzienne funkcjonowanie. W rzeczywistości jednak ich konstrukcja nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Okulary składają się zazwyczaj z:

  • ramki, czyli części, w której mocowane są szkła okularowe. Wyróżnia się jej front, który jest widoczną częścią i często jest specjalnie stylizowany, by okulary wyglądały na ciekawsze i bardziej efektowne;
  • tarczy, czyli powierzchni, która wypełniona zostaje przez szkła;
  • mostka, czyli łącznika między dwoma ramkami otaczającymi tarcze. Mostki występują w różnych kształtach: mogą być proste, łukowate, ale też pojedyncze lub podwójne;
  • „tzw.” nosków, czyli nanośników, które znajdują się poniżej mostka. Są to elementy, na których opierają się okulary po ich założeniu na nos. Są dość niepozorne, jednak niezwykle ważne, ponieważ to one umożliwiają wygodne funkcjonowanie w okularach;
  • zauszników, czyli bocznych części okularów, których funkcją jest zapewnienie stabilności oprawkom podczas ich noszenia. Istotne jest to, by na etapie wybierania okularów dobrać takie z zausznikami o odpowiedniej długości i kształcie. Z ramkami opraw łączą się specjalnymi zawiasami.

Grubość szkieł w okularach korekcyjnych – co ma na nią wpływ?

Gdybyśmy zwrócili uwagę na wygląd okularów korekcyjnych u osób w naszym otoczeniu, łatwo byłoby zauważyć, iż każda para oprawek ze szkłami korekcyjnymi może się nieco od siebie różnić. Spowodowane jest to nie tylko innym wyglądem opraw – choć to widoczne jest akurat gołym okiem – ale również inną grubością szkieł. Ta z kolei zależy od wady wzroku, jaką dana osoba posiada.

Soczewki korekcyjne przeznaczone dla osób z krótkowzrocznością są wklęsłe, co oznacza, że największa grubość znajduje się na ich krawędziach. Z kolei szkła przystosowane do wady nadwzroczności mają kształt wypukły, co charakteryzuje się największą grubością pośrodku.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Grubość szkieł w okularach korekcyjnych dobierana jest indywidualnie do potrzeb danej osoby. Brana pod uwagę jest dokładna wartość korekcji, jaka niezbędna jest w konkretnym przypadku, a także rodzaj opraw okularowych, jakie zostały wybrane – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Czym jest indeks soczewek okularowych?

Indeks soczewek okularowych to pojęcie, które jest niezrozumiałe dla dużej części społeczeństwa. I nic dziwnego, ponieważ jest to dość techniczne określenie. Mówiąc więc prostszym językiem, indeksacja ta ma wpływ na ostateczny wygląd soczewki okularowej, w tym również na jej grubość. Im niższy indeks, tym soczewka będzie grubsza i analogiczne – im wyższy indeks, tym cieńsza soczewka, z czym wiąże się estetyka okularów, a także komfort ich użytkowania.

Jaki indeks soczewek okularowych wybrać?

Wartość indeksu soczewek okularowych, a więc również grubość szkieł, zależna jest od wady wzroku, z jaką zmaga się dana osoba. Zasada jest taka, że im większa jest wada, tym wyższy powinien być zastosowany indeks. Rozwiązanie takie gwarantuje większy komfort, ponieważ wówczas szkła są lżejsze. Warto jednak pamiętać o tym, że przedstawiona zasada nie jest jedyną, jaką należy stosować. Rekomendowany poziom wyszczuplenia szkieł okularowych zależny jest także od tego, jaka jest dokładna wartość korekcji, a także jaki rodzaj oprawek został wybrany. Niektóre warianty, np. niegrube, druciane oprawy, wymagają bowiem cienkich soczewek – w przeciwnym razie ich montaż byłby utrudniony, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwy.

W jakich okularach możliwe jest pocienienie soczewek?

Pocienienie soczewek okularowych możliwe jest do wykonania zarówno w przypadku okularów dla dzieci, jak i dla dorosłych. Co więcej, jeśli optyk lub okulista nie widzi przeciwwskazań, możliwe jest wykonanie cieńszych szkieł również w okularach dla kierowców oraz w okularach do pracy przy komputerze.

Zastanawiasz się, czy z Twoją wadą wzroku możliwe jest wykonanie okularów korekcyjnych z cienkimi soczewkami?

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka i poproś naszych specjalistów o pomoc!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.