4 najważniejsze powody, dlaczego nie warto decydować się na zakup gotowych okularów korekcyjnych? 2 sierpnia 2022

Zakup gotowych okularów korekcyjnych jest rozwiązaniem szybszym i tańszym, ale czy na pewno lepszym? W dzisiejszym artykule tłumaczymy, dlaczego zamówienie okularów z korekcją u optyka jest lepszą i bezpieczniejszą opcją dla Twoich oczu. Wskazujemy również powody, przez które lepiej zrezygnować z zakupu gotowych szkieł korekcyjnych. Jeśli interesuje Cię ten temat –zapraszamy do lektury! Gwarantujemy, że z naszą pomocą podejmiesz najlepszą możliwą decyzję!

Gotowe okulary korekcyjne – co to takiego?

Okulary korekcyjne to codzienny element wyposażenia każdej osoby, która zmaga się z wadą wzroku. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów okularów korekcyjnych, w tym m.in. okulary progresywneokulary dla kierowców czy okulary do komputera. Wszystkie wymienione typy produktów różnią się m.in. rodzajem szkieł oraz powłoki, jaka się na nich znajduje. 

Dobrze dobrane okulary korekcyjne powinny zostać wyrobione na zamówienie Klienta, zgodnie z zaleceniami okulisty, badającego wzrok danej osoby. Czasami jednak niektórzy decydują się na nieco szybsze rozwiązanie, jakim jest zakup gotowych okularów korekcyjnych. Taki produkt to nic innego, jak okulary z różnymi wartościami szkieł, które są ogólnodostępne w niektórych sklepach. Do ich zakupu nie jest potrzebna żadna recepta, a jedynie znajomość swojej wady wzroku – np. wartości -2 zarówno na prawym, jak i lewym oku. 

Czy zakup gotowych okularów korekcyjnych jest lepszą opcją, niż robienie ich na zamówienie?

Okulary korekcyjne robione na zamówienie, zgodnie z wystawioną przez okulistę receptą, to najlepsza ze wszystkich możliwości. Zakup gotowych okularów z korekcją jest natomiast z pewnością tańszym, ale jednocześnie gorszym rozwiązaniem. Nie ma bowiem możliwości ich dokładnego dopasowania do potrzeb oczu danej osoby, przez co wzrok, zamiast funkcjonować lepiej, może się znacznie bardziej męczyć. 

Dlaczego lepiej zrezygnować z zakupu gotowych okularów, dostępnych w niektórych sklepach „sieciówkowych”?

Istnieje wiele powodów, przez które lepiej zrezygnować z zakupu gotowych okularów korekcyjnych, dostępnych w niektórych sklepach, a do najważniejszych zaliczamy:

#1 Szkła w gotowych okularach są niskiej jakości

Argument mówiący o niskiej jakości szkieł w gotowych okularach korekcyjnych powinien przekonać każdego do zrezygnowania z zakupu takiego rodzaju produktu. Szkła są bowiem najważniejszym elementem w okularach, dlatego powinny się wyróżniać najlepszą jakością, która gwarantuje nie tylko komfortowe widzenie, ale również bezpieczeństwo. Wykorzystywane do ich wykonania szkło nie jest utwardzone, przez co dość łatwo może dojść do ich porysowania, a w ekstremalnych przypadkach nawet pęknięcia.

#2 Gotowe okulary korekcyjne pozbawione są wszelkich powłok

Kolejną, ogromną wadą gotowych okularów korekcyjnych jest fakt, iż szkła, w które są one wyposażone, nie mają żadnych powłok. Te z kolei są niemałym plusem, wpływającym w sposób pozytywny na jakość widzenia. Do najczęściej stosowanych powłok zaliczamy:

  • powłokę hydrofobową;
  • powłokę oleofobową;
  • powłokę utwardzającą;
  • powłokę antyrefleksyjną;
  • powłokę fotochromową;
  • filtry UV.

Wymienione wyżej powłoki do okularów korekcyjnych nie muszą być stosowane wszystkie na raz. Ważne jednak jest to, by chociaż jeden z tych filtrów znalazł się na powierzchni szkieł. Dzięki temu oko będzie dodatkowo chronione, a co za tym idzie – codzienne funkcjonowanie będzie znacznie przyjemniejsze.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Stosowanie w okularach korekcyjnych różnych powłok jest obecnie niemal normą. Wpływają one bowiem na komfort osób, które je noszą, ale niektóre z nich także sprawiają, że szła są bardziej chronione. Przez to ich odporność na zarysowania jest znacznie większa, dzięki czemu sprawdzać się będą przez długi czas – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

#3 Niska jakość użytych materiałów sprawia, że gotowe okulary korekcyjne szybko się niszczą

Kupując okulary korekcyjne, zazwyczaj myślimy, że będzie to wydatek na lata. I tak faktycznie może być, ale tylko w przypadku, jeśli zdecydujemy się na produkt zamówiony u profesjonalnego optykaGotowe okulary korekcyjne często wykonane są z niskiej jakości materiałów, przy czym nie chodzi o same szkła. W tym przypadku mowa również o samych oprawkach, które dość łatwo skrzywić, a nawet złamać. Wówczas nie ma możliwości ich dalszego użytkowania i pojawia się konieczność zakupu nowej pary okularów, co generuje dodatkowe koszty. 

#4 W gotowych okularach nie ma możliwości ustawienia odległości źrenic

Decydując się na zamówienie okularów korekcyjnych u optyka, po profesjonalnym badaniu wzroku, wszystko w nich zostaje dopasowane bezpośrednio do danej osoby. Oznacza to, że mierzona, a następnie odpowiednio ustawiana jest również odległość źrenic w obu oczach. Jest to niezwykle ważne dla wzroku każdego z nas, ponieważ w przeciwnym razie może dochodzić do szybkiego męczenia się oczu i niewyraźnego widzenia. 

W gotowych okularach korekcyjnych nie ma możliwości dopasowania szkieł tak, by zachowana została odpowiednia odległość między źrenicami. Jest to kolejna z poważniejszych wad, świadcząca na niekorzyść tego typu produktu.

Jeśli chcesz poznać 5 innych, najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu okularów korekcyjnych, których należy się wystrzegać, zapoznaj się z artykułem dostępnym na blogu eurooptyka.pl!

Potrzebujesz nowych okularów korekcyjnych, ale nie wiesz, jak bardzo zmieniła się Twoja wada wzroku?

Odwiedź nasz salon optyczny i zdecyduj się na profesjonalne badanie wzroku!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.