Czy minusowa wada wzroku może się cofnąć? 2 października 2024

Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących współcześnie wad wzroku. Potęgują ją między innymi czynniki środowiskowe, szczególnie czas spędzany przed monitorem lub ekranem smartfona. Specjaliści ostrzegają, że przy takim trybie życia liczba osób z popularnymi “minusami” będzie stale rosnąć. W związku z tymi prognozami wielu ludzi zastanawia się, czy możliwe jest cofnięcie się miopii. Czym jest krótkowzroczność, co wpływa na jej powstawanie i w jaki sposób ją korygować? Wyjaśniamy!

Jakie są najczęściej występujące współcześnie wady wzroku?

Najczęściej występującymi współcześnie wadami wzroku są krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Dotyczą one refrakcji, czyli sposobu załamania światła w gałce ocznej. Każda z nich ma inne cechy charakterystyczne:

  • krótkowzroczność (miopia, minusowa wada wzroku) – wyraźne widzenie przedmiotów z bliska, niewyraźne tych znajdujących się daleko;
  • dalekowzroczność (nadwzroczność, hypermetropia, plusy) – zmęczenie oczu, bóle głowy, w zależności od wieku problemy z widzeniem z bliska ale też na daleko;
  • astygmatyzm – zamglony i niewyraźny obraz;
  • inne występujące często wady to również starczowzroczność, daltonizm i zez.

Czym jest krótkowzroczność?

Według najnowszych badań krótkowzroczność to obecnie najczęściej występująca wada wzroku. W miopii światło, które dostaje się do oka, skupia się przed siatkówką, co skutkuje wyraźnym i ostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko, ale zamglonym i rozmazanym tych, które są w oddali. Dlatego osoby z popularnymi minusami często przesuwają rzeczy blisko twarzy, aby lepiej je widzieć.

Jakie wyróżniamy rodzaje krótkowzroczności?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje krótkowzroczności:

  • krótkowzroczność refrakcyjną, w której długość gałki ocznej zostaje ta sama, jednak zmianie ulega refrakcja w rogówce lub soczewce;
  • krótkowzroczność osiową, w której problem stanowi zbyt długa gałka oczna.
Author-Default

Zdaniem eksperta

Minusową wadę wzroku możemy podzielić ze względu na przyczynę pogarszania się widzenia (krótkowzroczność refrakcyjna i osiowa), a także ze względu na stopień schorzenia. O niskiej miopii mówimy wtedy, gdy wada nie przekracza minus 3.00 dioptrii, o średniej – gdy zamyka się w przedziale minus 4.00 do minus 6.00 dioptrii, oraz o wysokiej, która zaczyna się powyżej minus 6.00 dioptrii. Każda taka wada wymaga noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka.

Co wpływa na pogłębienie minusowej wady wzroku?

Skąd bierze się krótkowzroczność? Jakie są przyczyny jej pojawienia się, a następnie pogłębiania? Wyróżniamy kilka głównych czynników ryzyka, są to:

  • dziedziczność – bardziej narażone na miopię są osoby, których rodzice również zmagali się z tym schorzeniem;
  • tryb i styl życia – krótkowzroczność mogą wywołać między innymi długi czas spędzany przed komputerem lub smartfonem oraz brak aktywności fizycznej;
  • wpływ środowiska – na rozwój minusowej wady wzroku są bardziej narażeni mieszkańcy dużych, zanieczyszczonych smogiem miast;
  • wiek – chociaż schorzenie często pojawia się w dzieciństwie i młodości, to może jednak wystąpić u osób starszych;
  • współistniejące choroby, na przykład cukrzyca lub zespół Marfana.

Jakie są objawy miopii?

Każdy zauważony problem dotyczący pogorszenia widzenia powinien zaalarmować i skutkować wizytą u okulisty lub optometrysty. Krótkowzroczność może się objawiać w różny sposób. Najczęściej pojawiającymi się symptomami miopii są między innymi:

  • częste mrużenie oczu;
  • nieostre widzenie przedmiotów znajdujących się w oddali;
  • zmęczenie i wyraźne napięcie gałek ocznych;
  • powracające migreny i bóle głowy;
  • problemy z widzeniem o zmierzchu i po ciemku.

Czy krótkowzroczność może się cofać?

Wiele osób zastanawia się, czy krótkowzroczność jest schorzeniem, które może się cofnąć na przykład dzięki zmianie trybu życia czy przyjmowaniu leków. Czy jeśli ograniczymy do minimum spędzanie czasu przed ekranem, nasza wada wzroku zmaleje? Niestety w przypadku miopii nie można mówić o samoczynnym zmniejszeniu wady poprzez wykonywanie określonych ćwiczeń, aktywny tryb życia lub przyjmowanie suplementów. Są natomiast sposoby, dzięki którym można zahamować rozwój schorzenia lub przynajmniej spowolnić jego pogłębianie się.

W jaki sposób można korygować krótkowzroczność?

Aby przeciwdziałać krótkowzroczności, warto korzystać z monitorów i ekranów nosząc specjalne okulary do komputera. Ważne jest też, aby pamiętać o aktywności fizycznej i spacerach na świeżym powietrzu, najlepiej poza miastem. Jeśli jednak już zmagamy się z minusową wadą wzroku, możemy ją skorygować, przywracając komfort codziennego funkcjonowania i polepszając jakość życia. Można to zrobić za pomocą specjalnie dobranych przez optyka lub optometrystę okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Możliwa jest również laserowa korekta wzroku.

O czym pamiętać, kupując okulary korekcyjne?

Korekta krótkowzroczności za pomocą okularów to najczęściej spotykany wybór. Współcześnie okulary przestały być złem koniecznym, a stały się modnym i stylowym dodatkiem codziennych kreacji. W dobrych sklepach optycznych można dostać również okulary przeciwsłoneczne z soczewkami korekcyjnymi, które przydadzą się szczególnie w słoneczne dni. O czym jednak pamiętać, kupując okulary korekcyjne?

  1. Kupno okularów musi być poprzedzone profesjonalnym badaniem wzroku wykonanym przez wykwalifikowanego w dziedzinie optyki specjalistę – okulistę lub optometrystę. Tylko dzięki temu możemy mieć pewność, że produkt będzie dostosowany do naszego schorzenia i nie pogorszy wady.
  2. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów oprawek, które różnią się kształtem, kolorem i materiałem wykonania. Dobrze jest wybrać produkt najwyższej jakości, pasujący do kształtu twarzy i urody, a także komfortowy i wygodny w noszeniu. Bardzo modne i popularne są obecnie okulary Ray Ban, okulary Gucci, okulary Dolce & Gabbana, okulary Balenciaga czy okulary Versace.
  3. Okulary najlepiej kupować w sprawdzonych i rzetelnych salonach optycznych stacjonarnie lub przez internet. Należy unikać produktów dostępnych od ręki w marketach, na targach, straganach czy sieciówkach.

Szukasz okularów korekcyjnych, które poprawią Twój komfort życia?

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka i i poproś o pomoc naszego specjalistę!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.